Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek veya büyümesini yavaşlatmak için kullanılan ilaçlarla kanser tedavisidir. Bazı kanserli insanlar, tedavilerinin bir parçası olarak kemoterapi alırlar. Bazen normal hücreler de kemoterapi ilaçlarından etkilenir ve bu yan etkilere neden olabilir.

Pek çok kemoterapi ilacı türü vardır. Bazıları kendi başlarına kullanılırken diğerleri diğer kanser tedavilerinde kullanılır.

Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

Kemoterapi hücreleri öldürür. Kanser hücreleri vücuttaki diğer hücrelerden daha hızlı büyüdüğünden, kemoterapi kanser hücrelerini diğer hücrelere göre daha fazla öldürür. Ayrıca bazı kemoterapi, kanser hücrelerine özel olarak saldırmak için tasarlanmıştır.

Kemoterapi, bir kanseri küçültmek, diğer tedavilerin işe yaramasına yardımcı olmak veya kanserin geri dönme olasılığını azaltmak için kullanılabilir. Palyatif bakımın bir parçası da olabilir.

Kemoterapi, aşağıdakiler dahil bir dizi farklı yolla verilebilir:

 • Doğrudan bir damara (intravenöz olarak)
 • Ağızdan tablet veya kapsül olarak
 • Krem olarak
 • Doğrudan vücudun farklı bölgelerine enjekte edilir

Kemoterapi hücreleri öldürür, ancak kanser hücreleri diğer hücrelerden daha hızlı büyüdüğü için sağlıklı hücrelerden daha fazla kanser hücresini öldürecektir.

Kemoterapi genellikle vücudunuzun geri kalanının iyileşmesine izin vermek için arada molalar olan döngülerde verilir. Tedavi günler, haftalar, aylar veya daha uzun sürebilir.

Kemoterapi en çok hastanede ayakta tedavi olarak verilir. Bazen hastanede bir gece kalmak gerekir. Bazı kemoterapi türleri doktorun muayenehanesinde veya hatta evde verilebilir.

Kemoterapi
Kemoterapi

Kemoterapi Kaç Saat Sürer?

Kemoterapi tedavisinin süresi ve sıklığı değişir ve doktorunuzun reçete ettiği kişisel tedavi planına bağlıdır. Bazıları üç veya dört saat kadar sürerken, diğerleri sadece yarım saat sürebilir. Doktorunuz, ilk konsültasyonunuz sırasında dahil olan süre hakkında bir tahmin verebilir. Kemoterapinin etkileri nedeniyle, bir kemoterapi seansının yapılabileceğinden emin olmak için düzenli olarak kan tahlili alacaksınız. Bu kan çalışması genellikle planlanan kemoterapi ziyaretinizden önceki gün yapılır. Bazen kemoterapi ziyareti kan seviyeniz nedeniyle iptal edilir.

Kemoterapi Türleri

Kanserin türüne ve evresine bağlı olarak (kanserin yayılıp yayılmadığına ve ne kadar uzağa yayıldığına bağlı olarak) farklı ilaçlar veya ilaç kombinasyonları kullanılır.

Onkoloğunuz (kanser uzmanı) sizin için önerilen tedaviler konusunda tavsiyede bulunabilir.

Kemoterapi Yan Etkileri

Kemoterapi normal hücreleri de etkileyebilir ve yan etkilere neden olabilir. Çoğu insan bazı yan etkiler yaşar.

Farklı kemoterapi türleri farklı yan etkilere neden olur, ancak en yaygın olanları iştahsızlık, bulantı ve kusma, saç dökülmesi, yorgun kaslar, uyuşukluk, enfeksiyonlar, morarma, kuru gözler ve ağız ülserleridir.

Çoğu yan etki yalnızca geçicidir. Bununla birlikte, bazen kemoterapi, kalbinizde, böbreklerinizde, karaciğerinizde, akciğerlerinizde veya beyninizde hasar veya kısırlık gibi uzun vadeli sorunlara neden olabilir.

Doktorunuz, yaşadığınız yan etkiler için size ilaç yazabilir. Bu ilaçlar mide bulantısı, ağrı ve diğer sorunlara yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ishal ve kabızlık gibi kendilerine ait yan etkilere de sahip olabilirler.

Aşağıdaki bilgiler, geleneksel veya standart kemoterapinin neden olabileceği yan etkileri açıklamaktadır. Hedefe yönelik tedavi, hormon tedavisi ve immünoterapi dahil olmak üzere kanseri farklı şekillerde tedavi etmek için kullanılan başka ilaçlar da vardır.

Kemoterapi Neden Yan Etkilere Neden Olur?

Kanser hücreleri hızlı büyüme eğilimindedir ve kemoterapi ilaçları hızlı büyüyen hücreleri öldürür. Ancak bu ilaçlar vücutta dolaştığı için hızlı büyüyen normal, sağlıklı hücreleri de etkileyebilirler. Sağlıklı hücrelere verilen zarar, yan etkilere neden olur. Yan etkiler her zaman beklediğiniz kadar kötü değildir, ancak kanser tedavisinin bu kısmı için endişelenmeniz normaldir.

Kemoterapiden zarar görme olasılığı en yüksek olan normal hücreler şunlardır:

 • Kemik iliğinde kan oluşturan hücreler
 • Saç kökleri
 • Ağız, sindirim sistemi ve üreme sistemindeki hücreler

Bazı kemo ilaçları kalp, böbrekler, mesane, akciğerler ve sinir sistemindeki hücrelere zarar verebilir. Bazen vücudunuzun normal hücrelerini korumaya yardımcı olması için kemo ile ilaç alabilirsiniz. Yan etkileri hafifletmeye yardımcı olacak tedaviler de vardır.

Doktorlar, yan etkileri minimumda tutarken kanseri tedavi etmek için yeterince yüksek seviyelerde kemo vermeye çalışırlar. Ayrıca benzer yan etkileri olan birden fazla ilacı kullanmaktan da kaçınmaya çalışırlar.

Yan Etkiler Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

 • Her insan her yan etkiyi görmez ve bazı kişilerde çok az görülür.
 • Yan etkilerin şiddeti (ne kadar kötü oldukları) kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Kemoterapinizde hangi yan etkilerin en yaygın olduğu, ne kadar sürebilecekleri, ne kadar kötü olabilecekleri ve bunlar hakkında doktorun ofisini ne zaman aramanız gerektiği konusunda kanser bakım ekibinizle konuştuğunuzdan emin olun.
 • Doktorunuz, bazı yan etkilerin oluşmadan önlenmesine yardımcı olmak için size ilaçlar verebilir.
 • Bazı kemo ilaçları, kalp veya sinir hasarı veya doğurganlık sorunları gibi uzun vadeli yan etkilere neden olur. Yine de birçok insanın kemoterapiden uzun vadeli problemleri yok. Doktorunuza, aldığınız kemo ilaçlarının uzun vadeli etkileri olup olmadığını sorun.

Yan etkiler rahatsız edici olabilirken, kanser hücrelerini öldürme ihtiyacına karşı tartılmalıdır.

Kemoterapinizde hangi yan etkilerin en yaygın olduğu, ne kadar sürebilecekleri, ne kadar kötü olabilecekleri ve bunlar hakkında doktorun ofisini ne zaman aramanız gerektiği konusunda kanser bakım ekibinizle konuştuğunuzdan emin olun.

Yan Etkiler Ne Kadar Sürer?

Pek çok yan etki oldukça hızlı bir şekilde geçer, ancak bazılarının tamamen ortadan kalkması aylar hatta yıllar alabilir. Bunlara geç etkiler denir.

Kemoterapinin kalbe, akciğerlere, böbreklere veya üreme organlarına uzun vadeli zarar vermesi gibi bazen yan etkiler ömür boyu sürebilir. Bazı kemo türleri bazen yıllar sonra ortaya çıkabilecek ikinci bir kanser gibi gecikmiş etkilere neden olur .

İnsanlar genellikle tedavilerinin ne kadar süreceği veya sahip oldukları yan etkiler konusunda cesaretlerini kırarlar. Böyle hissediyorsanız, kanser bakım ekibinizle konuşun. İlacınızı veya tedavi programınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca, sahip olduğunuz ağrı ve rahatsızlığı azaltmanın yollarını da önerebilirler.

Kemoterapinin Yaygın Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu insan kemoterapinin yan etkilerinin olup olmayacağı ve öyleyse nasıl olacağı konusunda endişelenir. Kemoterapinin neden olduğu daha yaygın yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Saç kaybı
 • Kolay morarma ve kanama
 • Enfeksiyon
 • Anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayısı)
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah değişiklikleri
 • Kabızlık
 • İshal
 • Yutma ile oluşan yaralar ve ağrı gibi ağız, dil ve boğaz sorunları
 • Periferik nöropati veya uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi diğer sinir sorunları
 • Kuru cilt ve renk değişikliği gibi cilt ve tırnak değişiklikleri
 • İdrar ve mesane değişiklikleri ve böbrek sorunları
 • Kilo değişiklikleri
 • Konsantrasyonu ve odaklanmayı etkileyebilen kemo beyin
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Libido ve cinsel işlevdeki değişiklikler
 • Doğurganlık sorunları

Kemoterapi ilaç Etkileşimleri ve Yan Etkileri

Kemo ilaçlarını en iyi şekilde nasıl birleştireceklerine bakarken, doktorlar, reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve takviyeler de dahil olmak üzere, kemo ilaçları ile kişinin aldığı diğer ilaçlar arasındaki etkileşimlere bakmalıdır. Bu etkileşimler yan etkileri daha da kötüleştirebilir ve kemo ilaçlarının ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir.

Doktorunuza reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, bitkisel veya diyet takviyeleri de dahil olmak üzere tüm ilaçları anlatmanız önemlidir – sadece “gerektiği gibi” alsanız bile.

Örneğin trombositler kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kanamayı önler. Birçok kemo ilacı trombosit sayısını bir süreliğine düşürür. Aspirin veya diğer ilgili ilaçları almak da kan trombositlerini zayıflatabilir. Bu, normal trombosit sayılarına sahip sağlıklı insanlar için bir sorun değildir, ancak bir kişinin kemoterapiden trombosit sayısı düşükse, bu kombinasyon onları ciddi bir kanama sorunu riskine sokabilir.

Doktorunuz, kanser tedavisi görürken diğer ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri kullanmanın güvenliği hakkında sizinle konuşabilir.

Vitaminler Kemoterapi ilaçlarını Nasıl Etkiler?

Birçok insan genel sağlıklarını iyileştirmede aktif bir rol almak ister. Vücutlarının doğal savunmasının kanserle savaşmasına yardımcı olmak ve kemoterapiden iyileşmelerini hızlandırmak istiyorlar. Çoğu insan vitaminleri sağlığı iyileştirmenin güvenli bir yolu olarak düşünür, bu nedenle kanserli birçok kişinin bir veya daha fazla vitamin yüksek dozda alması şaşırtıcı değildir. Ancak bazı vitaminler kemoterapiyi daha az etkili hale getirebilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak vitaminlerin kemoterapi üzerindeki etkileri hakkında daha fazla şey bilinene kadar şu noktaları aklınızda bulundurun:

 • Doktorunuz size vitamin almanızı söylemediyse, en iyisi vitamin almamaktır.
 • Basit bir multivitamin dahil herhangi bir vitamin almaya başlamadan önce daima doktorunuza danışın.
 • Doktorunuza tedaviden sonra vitamin almaya başlamanın uygun olup olmadığını ve ne zaman olacağını sorun.
 • Beslenme konusunda endişeleriniz varsa, genellikle dengeli bir diyetle bol miktarda vitamin alabilirsiniz. Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında beslenme hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuza danışın.

Kemoterapi yan etkileri konusunda kanser bakım ekibinizi ne zaman aramalısınız?

Kanser bakım ekibiniz size yan etkiler hakkında birçok bilgi vereceğinden, fiziksel değişikliklerin daha fazla farkında olabilirsiniz. Hafifçe sahip olduğunuz herhangi bir fiziksel semptomu almayın. Bazı yan etkiler kısa sürelidir ve önemsizdir, ancak diğerleri ciddi sorunların işareti olabilir. Mesai saatleri dışında, hafta sonları ve tatiller de dahil olmak üzere ekibinizdeki birine istediğiniz zaman nasıl ulaşacağınızı bildiğinizden emin olun.

Kemoterapi tedavisi sırasında aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen kanser bakım ekibinizle iletişime geçin:

 • Kanser bakım ekibinizin talimat verdiğinden daha yüksek ateş (genellikle 100,5 ° F -101 ° F veya daha yüksek (ağızdan alınır)
 • Kanama veya açıklanamayan morarma
 • Bir kızarıklık
 • Ağızda veya boğazda şişme, şiddetli kaşıntı, yutma güçlüğü gibi alerjik bir reaksiyon
 • Yoğun titreme
 • Kemo enjeksiyon bölgesinde veya kateter bölgesinde ağrı veya ağrı
 • Şiddetli baş ağrıları dahil olağandışı ağrı
 • Nefes darlığı veya nefes darlığı (Nefes almakta güçlük çekiyorsanız önce 911’i arayın.)
 • Uzun süreli ishal veya kusma
 • İdrarda kanlı dışkı veya kan

Kanser bakım ekibinize hemen bilmeleri gereken başka sorunlar olup olmadığını sorun.

Önceki İçerikTiroid Kanseri
Sonraki İçerikRadyoterapi ve Diğer Kanser Tedavileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz