Radyoterapi, kanser hücrelerine zarar vermek ve üremelerini engellemek için radyasyon kullanır. Tek başına veya diğer kanser tedavileri ile birlikte kullanılabilir.

Radyoterapi bazen bir kanseri iyileştirebilir, ancak daha çok kanseri küçültmek, büyümesini veya yayılmasını durdurmak için kullanılır.

Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi (aynı zamanda Radyasyon tedavisi olarak adlandırılır), yüksek kullanan bir kanser tedavi dozları arasında radyasyon kanser öldürmek için hücreler ve tümörü küçültmek. Düşük dozlarda radyasyon, dişlerinizin röntgenleri veya kırık kemikler gibi vücudunuzun içini görmek için röntgenlerde kullanılır.

Radyoterapi Nasıl Uygulanır?

Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya yaralamak için radyasyon kullanır, böylece çoğalamazlar. Bir makineden radyasyon alabilirsiniz veya vücudunuzun içine kanserin yakınına bir radyoaktif implant yerleştirilebilir. Bazen bir ‘radyoizotop’ kapsülü yutabilirsiniz.

Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı kişilerde ağız kuruluğu, boğaz ağrısı, kuru, kızarıklık veya kaşıntılı cilt, yorgunluk hissi, mide bulantısı veya sindirim sorunları,  öksürük, nefes darlığı, bölgede şişlik, iştahsızlık veya saç dökülmesi gibi yan etkileri vardır.

Bu yan etkilerin çoğu, tedavi başladıktan bir veya iki hafta sonra ortaya çıkar. Tedavi bittikten sonra yavaş yavaş kaybolurlar.

Üreme organlarınızda veya yakınında radyoterapi  geçici veya kalıcı olarak doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Bunu doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Bazen normal doku radyasyondan etkilenebilir, ancak genellikle iyileşir.

Radyoterapi ve Diğer Kanser Tedavileri

Diğer Kanser Tedavileri Nelerdir?

Diğer tedaviler şunları içerir:

  • kemoterapi
  • hormon tedavisi – bu, kanserin büyümesine yardımcı olan hormonlarla savaşır
  • immünoterapi – bu, bağışıklık sisteminin kanserle savaşmasına yardımcı olur
  • hedefe yönelik tedavi – özellikle kanser hücrelerine saldıran ilaçlar
  • cerrahi – Ne tür bir kansere sahip olduğunuz, hangi ameliyatın önerildiğini ve iyileşmenin ne kadar süreceğini etkileyecektir.

Kanserin türü ve ne kadar yayıldığı gibi faktörlere bağlı olarak bir veya daha fazla kanser tedavisi alabilirsiniz.

Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif bakım, kanser semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan tedavidir. Büyümüş, yayılan ve tedavi edilemeyen kanseri olan biri için kullanılabilir.

Palyatif bakım, kanserli kişiye mümkün olduğunca iyi bir yaşam sunmayı amaçlar. Ömrünü kısaltmak veya uzatmak değil, kalitesini artırmakla ilgilidir.

Ya Alternatif Terapiler?

Tamamlayıcı veya ‘alternatif’ tedaviyi merak edebilirsiniz , özellikle kanseriniz ilerlemişse. Alternatif tedavilerin kanseri tedavi edebileceğine ve pahalı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Alternatif bir terapi kullanmayı seçerseniz, doktorunuza söyleyin ve bunun lehine geleneksel tedaviyi kullanmayı ertelemeyin veya bırakmayın.

Masaj gibi bazı tamamlayıcı terapiler rahatsızlık ve endişeye yardımcı olabilir, bu yüzden onları kullanmayı seçebilirsiniz.

Herhangi bir geleneksel, tamamlayıcı veya alternatif tedaviyi kullanmadan önce, kullanmaya karar vermeden önce potansiyel faydaları ve yan etkileri bulmak önemlidir.

Radyasyon Tedavisi İle Tedavi Edilen Kanser Türleri

Dış ışın radyasyon tedavisi, birçok kanser türünü tedavi etmek için kullanılır.

Brakiterapi genellikle baş ve boyun, göğüs, serviks, prostat ve göz kanserlerini tedavi etmek için kullanılır.

Radyoaktif iyot veya I-131 adı verilen sistemik bir radyasyon tedavisi , genellikle belirli tiroid kanseri türlerini tedavi etmek için kullanılır.

Hedeflenen radyonüklid tedavisi olarak adlandırılan başka bir sistemik radyasyon tedavisi türü, ilerlemiş prostat kanseri veya gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörü (GEP-NET) olan bazı hastaları tedavi etmek için kullanılır. Bu tip tedaviye moleküler radyoterapi de denebilir.

Radyasyon Tedavisi Sırasında Çalışmak

Bazı insanlar radyasyon tedavisi sırasında tam zamanlı çalışabilir. Diğerleri yalnızca yarı zamanlı çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Ne kadar çalışabildiğiniz, nasıl hissettiğinize bağlıdır. Doktorunuza veya hemşirenize, alacağınız tedaviden ne bekleyebileceğinizi sorun.

Radyasyon tedavilerinize ilk başladığınızda çalışacak kadar kendinizi iyi hissedeceksiniz. Zaman geçtikçe, daha yorgunsanız, daha az enerjiniz varsa veya kendinizi zayıf hissediyorsanız şaşırmayın. Tedaviyi bitirdikten sonra kendinizi daha iyi hissetmeniz sadece birkaç hafta alabilir veya aylar alabilir.

Radyasyon tedaviniz sırasında çalışamayacak kadar hasta hissettiğinizde bir noktaya gelebilirsiniz. Sağlık iznine çıkıp çıkamayacağınızı öğrenmek için işvereninizle konuşun. Tıbbi izninizdeyken sağlık sigortanızın tedavi masraflarını karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.

Önceki İçerikKemoterapi
Sonraki İçerikAlerjen immünoterapi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz