Astım ilaçları genellikle hafifletici ve önleyici olarak gruplandırılır. Önleyiciler günlük olarak astım semptomlarını önlemek için kullanılırken, semptomları azaltmak için gerektiğinde daha rahatlatıcı ilaçlar kullanılır.

Çoğu inhalatör veya “ponpon” kullanılarak alınır. Bazı astım ilaçları, genellikle yalnızca ciddi astım patlamalarını tedavi etmek için kullanılan prednizon dahil olmak üzere tablet şeklindedir.

Astımınızı yönetmek için bir veya daha fazla astım ilacı kullanmanız gerekebilir.

Astım inhalatörleri

Astım inhalatörleri, akciğerlerinize ilaç sağlayan el tipi taşınabilir cihazlardır.

Astım ilaçlarının çoğu inhaler (kirpi) cihazı kullanılarak alınır.

Rahatlatıcılar

Rahatlatıcılar hızlı etkili astım ilaçlarıdır. Astım semptomlarından çabuk rahatlama sağlarlar – hırıltı, göğüste sıkışma, öksürük ve nefes darlığı.

‘Bronkodilatörler’ olarak da adlandırılan, rahatlatıcılar solunum yolu kaslarını gevşetir ve solunum yollarını açarak nefes almanızı kolaylaştırır. Etkileri 4 saate kadar süren dakikalar içinde çalışırlar.

Astımı olan herkes daima bir rahatlatıcı taşımalıdır. Rahatlatıcılar genellikle mavi veya gri inhaler (kirpi) cihazında gelir. İyi bilinen bir rahatlatıcı Ventolin (salbutamol) ‘dir.

Rahatlatıcıların hızlı kalp atışı ( çarpıntı ), el sıkışan ve anksiyete veya gerginlik gibi yan etkileri olabilir .

Önleyiciler

Önleyiciler astım semptomlarının kontrol altına alınmasına ve atakların önlenmesine yardımcı olur. Hava yollarınızdaki iltihabı (kızarıklık ve şişliği) azaltır ve daha az hassas hale getirir.

Astımlı birçok yetişkin önleyicidir – genellikle akciğerlere düşük dozda kortikosteroid sağlayan bir inhalatör olarak.

Kortikosteroid önleyiciler genellikle bir yetişkin için reçete edilir:

  • son ayda iki veya daha fazla astım semptomları geçirmiş
  • bazen astım semptomları ile uyandırılır
  • Son 12 ayda acil olarak GP veya acil servis ziyareti gerektiren bir patlama oldu

Kombinasyon ilaçları ayrıca ikinci bir ilaç, bir “uzun etkili bronkodilatör” ve aynı zamanda kortikosteroid içeren önleyicilerdir. Uzun etkili bronkodilatör, solunum yolu kaslarının gevşemesine yardımcı olarak solunum yollarının açılmasını ve akciğerlerinize daha fazla hava almasını sağlar.

Önleyicilerin çalışması birkaç gün, hatta haftalar sürebilir (bu nedenle semptomların çabuk iyileşmesi için değildir). Düzgün çalışması için, hiçbir semptomunuz olmasa bile, koruyucuların her gün kullanılması gerekir.

Önleyiciler boğaz ağrısı , kısık ses ve oral pamukçuk gibi yan etkileri olabilir .

Bir inhalatör nasıl kullanılır

Astım ilaçlarının çoğu bir inhaler (kirpi) cihazında gelir. Astımınızın en iyi kontrolünü elde etmek için inhalatörlerin doğru kullanılması gerekir. Kirpi kullanıyorsanız, astım ilacının ciğerlerinize girmesini sağlamak için her zaman bir ara parçası – bir uçta ağızlık veya maske bulunan plastik bir kap – kullanmalısınız.

Diğer astım ilaçları, yalnızca soluduğunuzda salınan kuru bir toz veya ince sprey formunda gelir. Bazen, bir nebülizörden buhar olarak solunabilir. Doktorunuzun veya eczacınızın bu ilaçları kullanma konusundaki tavsiyelerine uymanız çok önemlidir.

Doğru inhaler tekniğinden emin değilseniz, astım inhalerinin nasıl kullanılacağı hakkındaki ‘Nasıl Yapılır’ videolarına bakın veya doktorunuzdan veya eczacınızdan bir gösteri isteyin.

Önceki İçerikAstım Teşhisi
Sonraki İçerikAstım Spreyi Nasıl Kullanılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz