Anestezi, ağrı hissini veya başka bir hissi engellemek için verilen bir ilaçtır. Sizi bilinçsiz hale getirmek için genel bir anestezi kullanılır, böylece ameliyat sırasında ağrı hissetmez, hareket etmez veya farkında olmazsınız.

Genel Bir Anestezi için Nasıl Hazırlanıyor

Ameliyattan önce genellikle anestezi uzmanı bir doktorla buluşursunuz. Ameliyattan birkaç gün önce olabilir ya da ameliyattan bir saat önce olabilir.

Anestezistiniz size sağlığınız ve geçmişte anesteziklerle nasıl başa çıkacağınız hakkında sorular soracaktır. Ayrıca, aldığınız ilaçlar, alerjiniz olup olmadığını ve sigara içip içmeyeceğinizi de sorabilirler .

Önceki bir anestezisten alabileceğiniz her türlü tıbbi bilgiyi sağlamalısınız.

Anestezistiniz, ameliyatı size neyin yanlış gidebileceği ile birlikte açıklayabilir. Cerrahı kabul ettiğinizi ve onunla ilgili her şeyi anladığınızı söyleyen, rıza formu olarak bilinen bir form imzalamanızı isteyebilirler. Öyleyse, merak ettiğiniz tüm soruları sormanın zamanı geldi.

Anestezistiniz sizi ameliyat için hazırlamak için testler düzenleyebilir.

Size tavsiyelerde bulunabilirler:

  • ameliyattan önce ve ameliyat sırasında almanız gereken ve almanız gereken ilaçlar
  • Ameliyattan önce ne yiyip içebilirsiniz?

Herhangi bir sorunuz veya endişenizi doktorunuzla veya anestezistinizle konuşmalısınız.

Ameliyat sırasında

Genel anestezi genellikle kanül adı verilen ince bir plastik tüp vasıtasıyla genellikle elinizin arkasında, bir damar içine enjekte edilecektir. Alternatif olarak, maskeden soluduğunuz bir gaz olarak da verilebilir.

Ameliyat sırasında, anestezi uzmanı bilinç düzeyinizi, sıcaklığınızı, nefes alıp vermenizi ve tansiyonunuzu izler. Gerekirse, sahip olduğunuz anestezi miktarı ayarlanabilir.

Ameliyattan sonra

Anesteziden uyandığınızda uykulu hissedeceksiniz. Bulantı hissedebilirsiniz. Muhtemelen kurtarma odası olarak bilinen bir alanda olacaksınız. Bir hemşire seni izler. Bulantı veya ağrıyı azaltmak için ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Hastanede kalıyorsanız, tamamen uyandıktan sonra kendi yatağınıza geri döneceksiniz.

Ameliyattan sonra eve gidiyorsanız, tamamen bilinçli ve uyanık olana kadar bekleyeceksiniz. Anesteziden sonra eve gitmemelisiniz. Birinin seni alması veya eve dönmesi için yardım etmesi en iyisidir. Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca birisiyle birlikte olmanız en iyisidir, böylece size göz kulak olabilirler.

Önceki İçerikBiyopsi
Sonraki İçerikAteş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz