İshal nedir?

İshal (ayrıca hecelenen is hal) – bir günde üç defadan fazla meydana gelen gevşek, sulu tabureler – genellikle bir veya iki gün süren ve herhangi bir özel tedavi olmadan kendi kendine geçen yaygın bir sorundur.

Ancak, kalıcı ishal, diğer sorunların bir işareti olabilir.

İshal, akut veya kronik olarak tanımlanabilir.

Akut diyare sık görülür ve bir noktada neredeyse herkesi etkiler. Bir virüs veya bakteriyel enfeksiyona neden olabilir ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Herkes farklı olduğundan bazı insanlar için diğerlerinden daha uzun sürebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmelisiniz:

Kronik ishal, genellikle iki haftadan daha uzun bir süre devam eder. Kronik ishal, örneğin Crohn hastalığı veya kronik bağırsak enfeksiyonu gibi iltihabi bir bağırsak durumunun belirtisi olabilir .

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ishalin yaygın bir nedeni , bağırsak enfeksiyonu olan gastroenterittir.

Yetişkinlerde, gastroenteritin neden olduğu ishal, genellikle enfeksiyonun düzeldiği iki ila dört gün içerisinde iyileşir. İki haftadan uzun sürerse, daha ciddi bir durumun işareti olabilir ve özellikle dışkıda kan veya irin varsa doktorunuz tarafından araştırılmalıdır.

İshal dehidrasyona neden olabilir, bu da vücudun düzgün çalışması için yeterli sıvıya sahip olmadığı anlamına gelir. Dehidrasyon çocuklarda ve yaşlılarda özellikle tehlikelidir ve derhal tedavi edilmelidir.

Avustralya’da kaç kişinin ishaline ilişkin istatistikler tutulmasa da, dünyadaki fakir ülkelerde ciddi bir sorundur ve beş yaşın altındaki çocuklarda her yıl 5 yaşın altındaki 525.000 kişinin ölümüne neden olan ikinci ölüm nedenidir.

Çocuğumu okuldan alıp evde tutmalı mıyım?

İşte ishal ve çocuklara önerilen dışlama dönemleri dahil yaygın çocukluk hastalıklarının bir listesi.

Önceki İçerikAteş
Sonraki İçerikKabızlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz