Akciğer kanseri semptomlarını araştırmak ve tanıyı doğrulamak için bir dizi test yapılacaktır. Akciğer kanseri teşhisi için en yaygın testlerden bazıları şunlardır:

Neler Okuyacaksınız? →

Akciğer Kanseri Teşhisi

  • Balgam sitolojisi – doktorun balgamı akciğerlerden topladığı ve mikroskop altında baktığı yer.
  • Göğüs röntgeni , bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) içerebilen akciğer ve yakın organların görüntülenmesi
  • Bronkoskopi – soluk borusu ve bronşların (soluk borusundan ciğerlere hava taşıyan iki tüp) içine iyi bakmak için, doktor bronkoskop kullanabilir. Bu, ışık ve uçlarında bir video kamera ile ince, esnek bir tüp. Tüp burnunuzdan veya ağzınızdan girer. (Lokal bir anesteziniz vardır, bu yüzden zarar vermez – rahatsız edici olsa da.) Doktor TV’de hava yollarınızın içini görebilir.
  • Biyopsi – Akciğerlerde sıra dışı bir şeyin kanser olup olmadığından kesinlikle emin olmanın tek yolu mikroskobun altına bakmaktır. Buna ‘biyopsi’ denir – akciğerden mikroskop altında incelemek üzere bir doku örneği (biyopsi) alınır. Bazen, şüpheli kanserden bir parça, solunum yollarına bakmak için kullanılan tüp olan bronkoskoptan toplanabilir.
  • İnce iğne aspirasyonu – Eğer şüpheli görünen akciğer ucuna bronkoskopla ulaşılamazsa, doktorunuz akciğerin küçük bir kısmını göğsünden çıkarmak için ince, içi boş bir iğne kullanabilir. Lokal bir anestezi ile yapılır, böylece acıtmaz. Buna ‘ince iğne aspirasyonu’ denir.
Akciğer Kanseri Teşhisi
Akciğer Kanseri Teşhisi

Bazen doktor, biyopsi için tümörün bir parçasını almak için bir ameliyat yapmak zorundadır. Ancak genellikle bronkoskopla veya ince iğne aspirasyonuyla yapılabilir.

Sadece tanı kondu

İnsanlar genellikle kanser tanısından sonra bunalmış, korkmuş, endişeli ve üzgün hissederler. Bunların hepsi normal duygular.

Önceki İçerikAkciğer Kanseri ile Yaşamak
Sonraki İçerikAkciğer Kanseri Önleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz