Uyku Haplarının Güvenli Kullanımı

Uyku hapları, uykusuzluğun tedavisinde olduğu gibi, uykuya dalmanıza veya uykuda kalmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış ilaçlardır. Peki uyku haplarının güvenli kullanımı nasıl olmalı? Uyku hapları ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle uyku probleminiz varsa bir sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

Uyku Hapları Türleri

Bazı uyku hapları reçeteli ilaçlardır, diğerleri ise reçetesiz ilaç satın alınabilir. Diğerleri bitkisel ilaçlar kullanır.

Benzodiazepinler, en yaygın reçeteli uyku ilacı türüdür. Örnekler temazepam, diazepam, mogadon, normison ve serepax’tır. Zopiklon ve stilnox ayrıca reçeteli uyku haplarıdır.

Özellikle uyku hapı olarak tasarlanmayan bazı ilaçlar da sizi uykulu yapabilir. Bunlar antihistaminikler tezgahlarda mevcuttur, ve zihinsel hastalıklar için bazı reçeteli ilaçlar.

Bazı insanlar kava ve kediotu gibi bitkisel ilaçlar kullanır. Araştırma çalıştıklarını göstermedi.

Uyku Haplarının Güvenli Kullanımı

Uyku ilacı Almanın Riskleri Nelerdir?

Uyku haplarının ana riski, bunlara bağımlı olmanızdır. Bu, daha az etkili oldukları, onlarsız iyi uyuyamadığınız ve durmaya çalıştığınızda kendinizi iyi hissetmediğiniz anlamına gelir.

Uyku hapları sizi aynı zamanda dengesiz, baş dönmesi ve unutkan hale getirebilir . Konsantre olmanı zorlaştırabilirler. Ertesi gün kendinize büyük veya yorgun hissedebilirsiniz. Bu yan etkiler , özellikle yaşlı hastalarda kaza ve düşme riskinizi artırabilir .

Uyku Hapları Güvenle Nasıl Kullanılır?

Uyumakta sorun yaşıyorsanız, daima doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Eğer uyku haplarınız reçetelenmişse, güvenli bir şekilde kullanmanız için bazı ipuçları:

  • Uyku ilacınızı diğer reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile birlikte alabilir misiniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.
  • Hapları belirtilen şekilde alın.
  • Bunları mümkün olduğu kadar kısa bir süre boyunca kullanmayın, tercihen 1 ila 2 haftadan fazla kullanmamaya çalışın, sonra bırakın.
  • Doktorunuzla veya eczacınızla güvenli bir şekilde nasıl duracağınızı tartışın
  • Uyku haplarını alkolle kullanmayın.
  • Başkasının uyku ilacını almayın veya sizinkilerle kimseyle paylaşmayın.

İlaçlar Olmadan iyi Uyumak

Uykusuzluğunu ilaçsız yapmak için birçok yol var. Sağlıklı uyku alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önceki İçerikAlkol Sağlığınızı Nasıl Etkiler?
Sonraki İçerikMetabolizma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz