Ruh sağlığı bozuklukları, depresyon, anksiyete, stres, şizofreni ve bipolar bozukluk gibi çok çeşitli bozuklukları tanımlar. Her hastalık ciddiyetine göre değişir.

Ruh Sağlığı Bozuklukları

Akıl hastalığının etkisi, ilgili bireyler ve aileler üzerinde şiddetli olabilir ve etkisi, toplumun tamamına yayılmakta.

Akıl sağlığınız veya aile üyelerinden endişe ediyorsanız, ilk durak hangi tedavilerin ve tedavilerin mevcut olduğunu bulabileceğiniz doktorunuz olmalıdır.

Hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınıza yardımcı olabileceği için doktorunuza gitmekten endişelenmeyin. Ayrıca sizi en uygun tedaviye yönlendirecektir.

Ruh Sağlığı Bozuklukları

Akıl Sağlığı Bozukluğu Tanısı Konuldu

Akıl sağlığın önemlidir. Depresyon ve anksiyete gibi bazı akıl hastalıkları yaygındır. Böyle bir hastalığınız varsa, doğru tedaviyi almak önemlidir.

Ruh sağlığı ile ilgili hizmetler Türkiye’de aşağıdakileri de içeren çeşitli şekillerde verilmektedir:

  • hastaneye dayalı ayakta tedavi hizmetleri ve toplum akıl sağlığı hizmetleri
  • doktorunuza ve diğer uzmanlara danışın
  • psikologlardan, sosyal hizmet uzmanlarından veya mesleki terapistlerden destek
  • çevrim içi hizmetler
  • hastanede yatış ve evde bakım

Akıl hastalığı olan birisine sahipseniz ya da onlarla ilgileniyorsanız, sizi destekleyecek birkaç Türkiye’de devlet programı ve hizmeti vardır. Daha fazla bilgi için Sosyal Hizmetler Departmanını ziyaret edin.

Manik depresyon ve şizofreni gibi birçok zihinsel sağlık sorunu, özel bakım gerektirir. Doktorunuz sizi bu ciddi sağlık sorunlarıyla ilgilenebilecek bir psikiyatrist denilen bir uzmana yönlendirecektir.

Siz ve doktorunuz ilaçtan yararlanabileceğinizi kabul ederseniz, endişe, depresyon, uykusuzluk, mani ve diğer ruh sağlığı sorunları gibi durumlara yardımcı olabilecek çeşitli seçenekler vardır.

Ruh Sağlığı Bozukluğu ya da Akıl Sağlığı Bozukluğu ile Yaşamak

İyi zihinsel refahın fiziksel sağlığımız için önemli olduğuna ve kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşmamıza yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Pek çok faktör refahımızı etkiler. Kanıt, yaptığımız eylemlerin ve düşünce tarzımızın en büyük etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Akıl sağlığımızı geliştirmek için hepimizin atabileceği beş adım var:

  1. Aktif olun: hoşunuza giden bir aktivite bulun.
  2. Öğrenmeye devam edin: örneğin yeni bir beceri.
  3. Başkalarına vermek: kibar davranmak zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir.
  4. Dikkat edin: Şu anın ‘farkında’ olun.
  5. Bağlı kalın: aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla ilişkiler geliştirmek için çaba gösterin.

Kişisel Yardımcıları ve Mentorlar (PHaMs) hizmeti yüzünden hayatları akıl hastalığı deneyimleri etkilenen insanlar için kurtarma olanaklarını artırmayı hedefliyor. Bazı uygunluk kriterleri var ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sitesinde daha fazla bilgi bulunabilir.

Önceki İçerikİyi Ruh Sağlığı için ipuçları
Sonraki İçerikEsneklik Oluşturma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz