Deri kanseri, Türkiye’de en sık görülen kanser türüdür. Deri kanseri, vücudun cilt hücrelerinin, güneşten gelen ultraviyole radyasyona (UVR) birikimli olarak maruz kalmasından kaynaklanan bir hastalıktır .

Kanser, vücudun temel yapı taşları olan hücrelerin bir hastalıktır. Kanser, anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde meydana gelir. Bu anormal hücreler, çevredeki dokulara zarar verebilir veya istila edebilir veya vücudun diğer bölümlerine yayılarak daha fazla hasara neden olabilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Cilt Kanseri Türleri

Deri kanseri türleri, kanserin geliştiği cilt hücresinden sonra adlandırılır:

  • Melanom, cildin melanosit hücrelerinde başlayan ve vücuttaki diğer organlara yayılabilen en ciddi cilt kanseri türüdür.
  • Bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom, melanom dışı cilt kanserleri olarak adlandırılır. Bu cilt kanserleri daha yaygındır, ancak yayılma olasılığı daha düşüktür.

Melanomun en yaygın belirtisi, yeni bir noktanın ortaya çıkması ya da mevcut bir köstebekteki değişmedir. Bu vücudun herhangi bir yerinde olabilir, fakat en çok sırt, bacaklar, kollar ve yüz üzerinde olabilir.

Çoğu durumda, melanomlar düzensiz bir şekle sahiptir ve birden fazla renge sahiptir. Ayrıca normal mollerden daha büyük olabilir ve bazen kaşıntılı veya kanaması olabilir.

Cilt Kanseri Erken Teşhis

Erken teşhis hayatta kalma ve diğer sonuçları iyileştirir.

Cildinizi tanıyın. Şüpheli bir yer bulursanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görün. Deri kanseri fizik muayene ve biyopsi ile teşhis edilir . Biyopsi, noktanın bir kısmının veya tamamının çıkarılıp bir laboratuvara gönderildiği hızlı ve basit bir işlemdir. Aile hekiminiz tarafından yapılabilir veya bir dermatoloğa veya cerraha yönlendirilebilirsiniz. Sonuçların hazır olması bir hafta kadar sürebilir.

Önceki İçerikBağırsak Kanserine Ne Sebep Olur?
Sonraki İçerikSadece Cilt Kanseri Teşhisi Kondu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz