Böbrek yetmezliği olarak da adlandırılan böbrek yetersizliği, böbreklerinizin artık düzgün bir şekilde çalışmadığı ve artık işlerini yapamayacağı, yani kandaki atık ürünlerden kurtulmak olduğu zamandır. Böbrek yetmezliği aniden (akut böbrek yetmezliği) veya yıllarca böbrek hastalığının ardından (kronik böbrek yetmezliği) ortaya çıkabilir.

Böbrekleriniz başarısız olduğunda, diyaliz veya böbrek nakli hayatta kalmak için gereklidir.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek fonksiyonunda ani bir düşüş akut böbrek yetmezliği olarak adlandırılır. Bu, birkaç saat veya gün içinde hızlı bir şekilde gelişir ve çoğunlukla kritik derecede hasta olan insanlarda olur.

Daha yaygın olarak, böbrek yetmezliği, kronik böbrek hastalığının son aşaması olarak ortaya çıkar . ‘Son dönem böbrek hastalığı’ olarak adlandırılan bu, böbrek fonksiyonunun yaklaşık % 90’ının kaybolduğu durumdur.

Bakıcılar için destek

Böbrek yetmezliği olan insanlar genellikle durumlarından dolayı yetersizlik nedeniyle bakıcılara ihtiyaç duyarlar.

Bakıcı mısın yoksa birine yardım mı ediyorsun?

Bakıcılar, engelli, akıl hastalığı , uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı , kronik hastalık, ölümcül hastalığı olan ya da zayıf olan tanıdıkları birine ücretsiz ve sürekli bakım ve destek sağlayan günlük insanlardır .

Bakıcılara sunulan pratik, finansal ve duygusal destek ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Böbrek Yetmezliğine Ne Sebep Olur?

Akut böbrek yetmezliği en sık hastanede yatan hastaları etkiler çünkü çok hastalar. Neden olabilir:

  • böbreklere yavaş kan akışı (örneğin, kaza, yanma veya dehidrasyon nedeniyle )
  • Hasarlı böbrekler (örneğin, hastalık veya toksinler nedeniyle)
  • tıkanmış böbrek drenaj tüpleri (üreterler) (örneğin, böbrek taşlarından veya tümörlerden)
Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Bazı ilaçlar ayrıca akut böbrek yetmezliğine de neden olabilir – bunlar arasında antibiyotikler, kemoterapi, görüntüleme boyaları ve kan basıncı ve osteoporoz ilaçları bulunur.

Avustralya’da, kronik böbrek yetmezliğine neden olan en yaygın hastalıklar, diyabet, yüksek tansiyon veya böbreğin iltihabıdır (glomerülonefrit).

İşaret ve Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Akut böbrek yetmezliği belirtileri idrar, sıvı tutulumu, konfüzyon, bulantı ve göğüs ağrısı miktarını azaltabilir . Kronik böbrek yetmezliği belirtileri yorgunluk, halsizlik, bulantı, kusma, kaşıntı, huzursuz bacaklar, nefes darlığı, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon ve gece idrara çıkma olabilir. Böyle bir semptom fark ederseniz, doktorunuza görünün.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek yetmezliği tedavisi için üç seçenek vardır:

  • İçinde hastalıklı bir böbreğin yerine vericiden alınan sağlıklı bir böbrek nakli.
  • Kanınızdan atık ve ekstra sıvıyı almak için bir makine (hemodiyaliz) veya vücudun diğer kısımlarını (abdominal diyaliz) kullanan diyaliz
  • Destekleyici bakım, tüm sağlık bakımını ve desteği mümkün kılmak, ancak böbrek yetmezliğini tedavi etmeye çalışmak anlamına gelmez. Bu durumda, böbrek yetmezliği olan kişi sonunda ölecek

Ayrıca, doğru miktarda sıvı ve takip edilecek doğru diyet konusunda tavsiyeler için bir diyetisyen de görebilirsiniz.

Böbrek Yetmezliğini Önleme

Sen mümkün olduğunca sağlıklı böbrekler çıkmasına yardımcı olabilir sağlıklı kilonun korunması, iyi yemek, değil sigara, kan basıncı bir kontrol tutmak, varsa sizin glikoz hedefleri dahilinde tutulması diyabet ve düzenli egzersiz.

Kronik böbrek hastalığınız varsa, tıbbi tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri böbrek yetmezliğine ilerlemesini geciktirebilir veya önleyebilir ve ayrıca belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Önceki İçerikKronik Böbrek Hastalığı
Sonraki İçerikTiroid Kanseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz