Melatonin, uyku ve uyanma düzenlerini kontrol etmeye yardımcı olur. Jet Lag (Jet Gecikmesi) ve uykusuzluk gibi uyku problemlerine yardımcı olmak için hap olarak alınabilir.

Melatonin nedir?

Melatonin, beyindeki epifiz bezi tarafından üretilen bir hormondur.Vücudun gece ve gündüz döngülerini kontrol eder.

Hava karardığında, vücut bir insanın uykuya dalmasına yardımcı olmak için daha fazla melatonin üretir. Hafif olduğunda, vücut daha az melatonin üretir ve uyanmaya hazırlanır.

Melatonin nedir?
Melatonin nedir?

Melatoninin rolü nedir?

Melatonin vücudun uyku ve uyanma döngüsünü kontrol eder. Ayrıca melatoninin, bağışıklık sistemini güçlendiren ve yaşlanmayı ve kanseri önleyebilen bir antioksidan olduğu iddia edilmektedir. Ancak bu iddiaların kanıtlanmış değil.

Hap şeklinde alındığında, melatonin ‘vücut saatini’ yeniden ayarlayabilir ve doğru zamanlarda uyumanıza ve uyanmanıza yardımcı olabilir. Yurt dışına seyahat ettiyseniz ve jet gecikmeniz varsa, bu yardımcı olabilir ; Vardiyalı çalışma yaparsanız; veya eğer görme engelli iseniz. Daha çabuk uykuya dalmanıza ve daha uzun süre uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Uyuyan hapların aksine, melatonin ertesi gün uykulu hissetmenize neden olmamalı ve bunlara bağımlı olma ihtimaliniz yoktur.

Çok fazla veya çok az melatonin varsa ne olur?

Çok az melatonin uyku problemlerine, depresyona ve diğer akıl hastalıklarına neden olabilir. Çok fazla melatonin baş ağrısı, uyuşukluk, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir.

Vücudun doğal melatonin seviyesi yaşlandıkça düşme eğilimindedir. Düşük seviyelerde melatonin ayrıca yeterli uykunun olmaması, zaman dilimleri arasında seyahat etmek, vardiyalı çalışma yapmak ve bazı ilaçlar almaktan da kaynaklanabilir. Kahve, alkol ve nikotin de melatonin seviyesini düşürebilir.

Bazı insanlarda, melatonin seviyeleri çok yüksektir. Bu olabilir çünkü çok fazla melatonin ilacı kullanıyorlar; karanlıkta çok uzun süre kalırlar (örneğin, uzun mesafeli bir uçuşta); bazı ilaçlar alıyorlar; veya mevsimsel duygusal bozukluklarına (SAD) sahipler.

Melatonin seviyelerimi nasıl ayarlayabilirim?

Melatonin seviyenizi doğal olarak artırmanın en iyi yolu, yeterince düzenli uyku almak, düzenli yemekler yemek ve kahve ve nikotin kullanmaktan kaçınmaktır. Parlak ışıklardan kaçınmak da yardımcı olabilir.

Yatmadan önce TV izlemek veya tablet, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya diğer elektronik cihazları kullanmak uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Bu tür cihazlardan gelen yapay mavi ışık, melatonin salınımını baskılar.

Seviyeleriniz çok yüksekse (örneğin, yakın zamanda uzun mesafeli bir uçakla uçtuysanız), gün ışığına çıkıp akşamları biraz egzersiz yapabilirsiniz.

Melatonin Türkiye’de Circadin adında bir hap olarak mevcuttur. Satın almak için doktorunuzdan reçeteye ihtiyacınız olacak.

Melatonin haplarını kullanmanın 2 yolu vardır. Birincisi onları almak, böylece uykulu hissetmek ve daha kolay uykuya dalmak. Melatonini aldıktan sonra normalde uykulu hissetmek yaklaşık 20 dakika sürer. Bunu doktorunuzla yapmanın en iyi yolunu tartışın.

Diğer bir neden, vücut saatinizi yeniden ayarlamanıza yardımcı olmaktır. Seyahat ettiğiniz zaman diliminde yatmadan önce ilacı alın. Sabahları açık havada ışığa dönüşen parlak ışık terapisi ile birleştirirseniz daha iyi sonuç verir.

Melatonin’i nasıl güvenli bir şekilde alacağınız konusunda doktorunuzla konuşmak önemlidir:

  • Sizi uykulu kıldığı için, melatonin hapları aldıktan sonra makine kullanmamalısınız.
  • Eğer alkol kullanıyorsanız veya başka bir yatıştırıcı ilaç kullanıyorsanız veya doğal ürünler kullanıyorsanız, melatonin almanız da önerilmez.
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız melatonin kullanmayın.

Melatonin doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılmalıdır – genellikle bu geçici uyku problemleri için olacaktır. Uzun süreli uyku bozukluğunuz varsa, uyumanıza yardımcı olacak başka şeyler de var. Bunlar, sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirmek ve başka yaşam tarzı değişikliklerini yapmaktır.

Ayrıca, melatonin kullanmadan çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olmanın yolları da vardır.

Önceki İçerikKortizolün Vücuttaki Rolü
Sonraki İçerikUyku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz