Birçok Türk, yeterli uyku görmüyor, anketler gösteriyor ve sonuçta kendilerini yorgun hissediyorlar. Peki sağlıklı uyku alışkanlıkları nasıl olmalı?

Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları Nelerdir?

Araştırmalar ayrıca uykusuzluk gibi uyku bozuklukları bazen suçlanırken, kötü uyku alışkanlıklarının veya seçimlerin neden olduğu kadar sık ​​olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları
Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları

Ne kadar uykuya ihtiyacım var?

Çoğu yetişkin gece yaklaşık 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çocuklar ve gençler, yetişkinlerden daha fazla uyumaya ihtiyaç duyarken, yaşlı insanlar, genç yetişkinler ile aynı miktarda uyumaya ihtiyaç duymasına rağmen, daha gençken olduklarından daha hafif ve daha kısa sürede yatma eğilimindedir.

İyi uyku hijyeni nedir?

İyi uyku hijyeni olarak da adlandırılan sağlıklı uyku alışkanlıkları, iyi uyumanıza yardımcı olmak için geliştirebileceğiniz alışkanlıklardır. Kendiniz uyuyamazken, iyi bir gece uykusu alma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Uykunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz şeyler, çevrenizde bazı basit değişiklikler yapmanın yanı sıra belirli etkinliklerin zamanlamasını veya ne yediğinizi ve ne içtiğinizi değiştirmeyi içerir. 

Bakınız: Sağlıklı uyku için on ipucu

Çoğu durumda, uyku hapları cevap değildir – düzenli kullanım için uygun değildirler ve uyku problemlerinin nedenini ele almazlar.

Önceki İçerikSağlıklı Uyku için 10 ipucu
Sonraki İçerikÇocuklar için Uyku ipuçları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz