Alkol Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Birçoğumuz rahatlamak ve sosyalleşmek için alkol içeriz. Alkol, ölçülü olarak içiyor ve aynı zamanda egzersiz yapıyor ve iyi bir diyet yapıyorsanız, sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olabilir. Peki alkol sağlığınızı nasıl etkiler düşündünüz mü? Çok fazla içmek fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

Alkol Neden Sağlık Sorunudur?

Birçok Türk Vatandaşı sağlıklarına zararlı miktarlarda alkol almaktadır. Bu tür bir içki ölüme, hastalığa ve yaralanmaya neden olabilir ve Türkiye’de sağlık ve sosyal zararın önemli bir faktörüdür.

Hiçbir alkol tüketimi kimse için güvenli kabul edilemez. Kaza, hastalık veya ölüm riskini en aza indirgemek için Türkiye Yönergeleri, sağlıklı yetişkinlerin günde 2 standart içkiden ve arada 4 standart içkiden fazla içmemelerini önerir. Standart bir içecek, bir teneke kutu veya bir parça orta kuvvette bira, 100 ml şarap veya 30 ml içkidir.

Alkol Sağlığınızı Nasıl Etkiler?
Alkol Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Ancak, bazı insanların daha fazla özen göstermeleri gerekir. Araç kullanma veya makine kullanma gibi riskli bir faaliyette bulunuyorsanız, 18 yaşın altındaysanız, 65 yaşın altındaysanız veya başka ilaçlar ya da uyuşturucu kullanıyorsanız, alkolün zarar görme riski daha yüksektir.

Hamilelik sırasında, bebek için hiçbir içme seviyesinin güvenli olduğu düşünülmez.

Çok sık içmek, kısa süreli yaralanma veya hastalık riskine neden olabilir. Etkiler birikebilir ve sağlığınızda ki ömrünüze zarar verir.

Alkolün Kısa Süreli Sağlık Etkileri

Türkiye vatandaşlarının yaklaşık üçte biri, tek seferde (kanamalı içki olarak da bilinir), içtiğinden fazla içiyor. Kısa vadede, çok fazla alkol almak şunlara yol açabilir:

  • baş dönmesi
  • yargı eksikliği
  • koordinasyon kaybı
  • hafıza kaybı
  • kusma
  • baş ağrısı ve akşamdan kalma
  • kazara yaralanma (kendinize veya başkalarına)
  • trafik kazası olmak
  • kasıtlı olarak kendinize veya başkalarına zarar vermek
  • alkol zehirlenmesi (ölümcül olabilir)

Alkolün Uzun Vadeli Sağlık Etkileri

Günde 2 standarttan fazla içecek içmek hayatınız boyunca sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Özellikle depresyon veya kaygı sahibi kişilerde bağımlılık ve bağımlılığa neden olabilir ve intihar riskinizi artırabilir.

Düzenli olarak ağır içiciliğin vücudunuzu uzun vadede nasıl etkileyebileceği.

Beyin: Çok fazla içmek, konsantrasyonunuzu, kararınızı, ruh halinizi ve hafızanızı etkileyebilir. Felç geçirme ve bunama gelişme riskinizi arttırır.

Kalp: Ağır içme kan basıncınızı yükseltir ve kalpte hasara ve kalp krizine yol açabilir.

Karaciğer: Günde 3-4 standart içki içmek, karaciğer kanseri gelişme riskinizi arttırır . Uzun süreli ağır içme ayrıca karaciğer sirozu (yara izi) ve ölüm riskini artırır.

Mide: Günde hatta 1-2 standart içki içmek sizin riskini artırır mide ve bağırsak kanseri gibi mide ülseri.

Doğurganlık: Düzenli ağır içme erkeklerin testosteron düzeylerini, sperm sayısını ve doğurganlığı azaltır. Kadınlar için çok fazla içmek, sürelerini etkileyebilir.

Önceki İçerikEsneklik Oluşturma
Sonraki İçerikUyku Haplarının Güvenli Kullanımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz