Uyku bozukluğu nedir?

Bir uyku bozukluğu, dinlendirici bir uyku almanızı önleyen ve gündüz uyku hali ve işleyişinde sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Bir uyku bozukluğuna sahip olabileceğinizin belirtileri arasında uyuma ya da uykuda kalmaya devam etme zorluğu, uyku sırasında düzensiz solunum veya hareket ve gün boyunca uykulu hissetme sayılabilir.

Uyku Bozuklukları, uyku bozukluğu nedir?
Uyku Bozuklukları, uyku bozukluğu nedir?

Uykusuzluk hastalığı

Uykusuzluk uykuya dalmakta ya da uykuda kalmakta güçlük çekiyor. Uykusuzluk varsa, ruh halinizi, sağlığınızı ve yaşam kalitenizi olduğu gibi enerji seviyenizi de etkilemesi muhtemeldir.

Kısa süreli (akut) uykusuzluk, genellikle işteki veya evdeki bir kriz gibi belirli bir durumdan kaynaklanır. Hayatınız etkileniyorsa, uykusuzluğunuzun nedenini tanımlayan ve tedavi önerebilecek bir pratisyen hekim gibi profesyonel yardım alabilirsiniz. Herhangi bir uyku hapının kullanımı sadece çok kısa bir süredir ve bağımlılık yapabilecekleri için doktorunuz tarafından düzenli olarak gözden geçirilmelidir.

Uzun süreli (kronik) uykusuzluk varsa doktorlar genellikle iyi uyku alışkanlıklarına sahip olduğunuzdan emin olmanızı tavsiye eder. Ayrıca, yararsız düşünceleri ve davranışları değiştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bilişsel davranışçı terapi gibi ilaç dışı tedavileri de önerebilirler.

Horlama

Horlama çok yaygındır. Aşırı kilolu olmak, alkol almak ve sigara içmek neden olabilir. Bazı alerjiler de horlamanıza neden olabilir. Her iki durumda da, horlama evinizde sorun çıkarsa, doktorunuza görünün.

Horlama tedavisini, hava yolunuzu açan özel bir ağız koruyucu kullanarak, ağzınızın veya boğazınızın çatısında lazer tedavisi ile veya alerjileri tedavi ederek veya burnunuzun kilidini kaldırarak tedavi edebilirsiniz. Horlama, çocuklarda bademcikleri gidererek iyileştirilebilir. Bazen, senin yanında yatman için cesaretlendiren terapiler yardımcı olabilir.

Uyku apnesi

Uyku apnesi, solunum durduğunda ve uyku sırasında art arda başladığında meydana gelir. Bunun nedeni, ağzın arkasındaki hava yolunun geçici fakat tekrarlayan çöküşüdür. Yaygın semptomlar arasında yüksek sesle horlama, nefes nefese uyanma ve gün boyunca uyanık kalmak için mücadele etme sayılabilir.

Uyku apnesi, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve felç gibi bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir. Birçok insanda, uyurken hava yollarını açık tutmaya yardımcı olan bir ağızdan alet (ağızlık gibi) kullanılarak tedavi edilebilir. Diğer kişilerin, hava yollarını açık tutmaya yardımcı olmak için hafif basınç altında hava pompalayan nazal sürekli pozitif hava yolu basıncına (CPAP) ihtiyacı olacaktır. Bazı insanlar ameliyattan yararlanır.

Diğer uyku problemleri

Diğer uyku problemleri arasında:

  • iş programınızla ilişkili uykululuk ve / veya uykusuzluk olan vardiyalı çalışma bozukluğu
  • uyanık saatlerde art arda uykuya dalmak narkolepsi
  • uyumaya çalışırken bacakları hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtü olan huzursuz bacak sendromu

Uyku sorunları hakkında daha fazla bilgi için, Türk Nöroloji Derneği Uyku Bozuklukları hakkında web sitesini ziyaret edin.

Önceki İçerikSağlıklı Uyku ve Vardiyalı Çalışanlar
Sonraki İçerikHorlama Nasıl Durdurulur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz