Yanlışlıkla idrar veya dışkı kaçırması olursa inkontinans olabilir. Çok yaygın bir problemdir ve tedavi edilebilir. Utanmana gerek yok – ilk adım ne yapılabileceğini görmek için doktorunuzla konuşmaktır.

İnkontinans nedir?

İnkontinans, sadece küçük bir idrar kaçağı olması ile mesanenizin veya bağırsakınızın kontrolünün tamamen kaybedilmesi arasında değişir.

5 milyondan fazla yetişkin, küçük çocuk, bakımda yaşayan yaşlılar kadar çoğunlukta bir tür inkontinansa sahiptir. Her 10 kadından 6’sından, her 10 erkekten 3’ünden bir şekilde etkilenecek. Kadınlarda, idrar kaçırma yaşlandıkça daha yaygındır.

inkontinans nedir?
inkontinans nedir?

Çoğu profesyonel yardım istemiyor.

Ancak inkontinans genellikle tedavi edilebilir veya en azından tedavi edilebilir ve yönetilebilir. İlk adım doktorunuzla konuşmak.

İnkontinans çeşitleri

Yaygın bir idrar kaçırma şekli idrar kaçırma veya zayıf mesane kontrolüdür. Hamilelik döneminde veya menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülür. Astım, diyabet ve artrit gibi bazı durumlar da idrar tutamamaya neden olabilir.

Bazı insanlar hapşırırken, gülerken veya egzersiz yaparken ara sıra sızıntı yaparlar. Diğerleri mesanelerinin kontrolünü tamamen kaybederler, böylece kendilerini ıslatırlar. Bazı insanların tuvaleti çok sık ya da çok aniden ziyaret etmesi gerekebilir.

Diğer idrar tutamama şekli dışkı tutamama veya zayıf bağırsak kontrolüdür. Fekal inkontinansı olan insanlar yanlış zamanda ya da yanlış yerde kaka yapıyorlar. Yanlışlıkla rüzgarı geçebilir veya iç çamaşırlarını lekeleyebilirler.

Kötü bağırsak kontrolü 20 kişiden 1’ini etkileyen çok yaygındır. Yaşlılarda daha yaygındır, ancak gençlerde de vardır. Birinin bebekleri, ameliyatları veya radyasyon tedavisi gördükten sonra anüs çevresindeki kasların (arka yol) zayıflaması neden olabilir. Diğer nedenler kabızlık veya ishaldir. Bağırsak kontrolü zayıf olan kişilerde ayrıca mesane kontrolü zayıf olabilir.

İnkontinansa bağlı diğer durumlar diyabet, böbrek sorunları, irritabl bağırsak sendromu ve enflamatuar barsak hastalığını içerir.

İnkontinans hakkında endişeli misiniz?

Birçok insanın yaptığı gibi mesane veya barsak kontrolü sorunlarını tartışmak fikrini bulabilirsiniz. Ancak bu sorulardan herhangi birine ‘evet’ cevabı verirseniz doktorunuzu görmeye değer:

 • Bazen mesaneni tamamen boşaltmadığını hissediyor musun?
 • Tuvaleti kullanmak için acele etmek zorunda mısın?
 • Mesanenin veya barsakların kontrolünü kaybedebileceğini düşündüğün için sık sık gergin misin?
 • Tuvalete gitmek için gece boyunca iki veya daha fazla uyanıyor musunuz?
 • Tuvalete gitmeden önce bazen sızdırıyor musunuz?
 • Ağır, hapşırık, öksürme veya gülme gibi şeyleri sık sık kaçırıyor musunuz?
 • Bazen spor yaparken ya da spor yaparken sızıyor musunuz?
 • Bazen oturma veya yatma konumundan ayakta dururken dururken kaçak mı yapıyorsunuz?
 • Bağırsaklarınızı boşaltmak için zorlanıyor musunuz?
 • Bazen iç çamaşırını kirletiyor musun?
 • Günlük rutininizi en yakın tuvaletin olduğu yere mi planlıyorsunuz?

İnkontinans ile yaşamak

İnkontinans için en iyi tedavi nedene bağlı olacaktır. Genellikle tedavi edilebilir; veya değilse, günlük yaşamınızı yönetmenize yardımcı olacak birçok etkili tedavi vardır.

Sizin ya da umursadığınız birinin inkontinansı varsa, bir rutin oluşturmakta fayda vardır. Doktorunuz sizi evde ve işte, gezilerde, egzersiz yaparken ve ilişkilerde yönetmenize yardımcı olması için bir kontinans sağlık uzmanına yönlendirebilir.

Pedler, kateterler veya yatak koruması gibi inkontinansla yaşamanıza yardımcı olacak birçok ürün vardır. Bazı ülkelerde, uygun olmanız durumunda, bu ürünlerin bir kısmını sübvanse edebilir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde ki hastaneler ya da ilgili kuruluşlar, uygun olmanız durumunda, bu ürünlerin bir kısmını sübvanse edebilir. Kontinans hemşiresi danışmanınız başvurup başvurmamanız konusunda size tavsiyede bulunabilir.

İnkontinansın önlenmesi

İnkontinansı önlemenin veya daha da kötüye gitmesini önlemenin birkaç yolu vardır:

 • Doktorunuz size söylemediği sürece her gün bol miktarda sıvı alın. Mesane kontrolünüz kötü olsa bile sıvıyı kesmeyin.
 • Bol miktarda lif içeren sağlıklı bir diyet yapın.
 • Fazla kilonuz olmadığından emin olarak ve sigarayı bırakıp yeterli fiziksel aktivite yaparak sağlığınızı koruyun.
 • İyi tuvalet alışkanlıkları kazanın – kaka yapma dürtüsünüz olduğunda gidin, dirsekleriniz dizlerinizdeki öne eğilerek tuvalete oturun ve işiniz bittiğinde arka kısmınızı çekin. Nefesini tutma ya da gerginlik.
 • Endişeleniyorsanız doktorunuza görünün. Semptomlar tedavi olmadan iyileşmez ve zamanla kötüleşebilir.

Yardım için nereye gitmeli

 • Eğer bir sağlık durumunun idrar tutamamaya neden olabileceğinden endişe ediyorsanız, öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Doktorunuzla konuşmaktan utanıyorsanız, nedenini sormak için yardım almak için hastanelerin telefon ile destek hattına başvurup yardım alabilirsiniz.
 • Türk Üroloji Derneği tarafından ya da ayrıca bulunduğunuz yerde ki özel veya devlet sağlık çalışanları da dahil olmak üzere bu konuda bilgi alabilirsiniz.
 • Ücretsiz danışmanlık için 184 nolu numarayı arayınız.
 • Türkçe ana diliniz değilse, burada kendi dilinizde bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca, yerel servisleri arayabilir veya bulunduğunuz ilde ki kontinans kaynak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikKadın Üreme Sistemi
Sonraki İçerikFekal inkontinans

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz