Menopoz (yaşam değişikliği olarak da bilinir), vücudunuzun değiştiği ve kısır olduğunuz zamandır.

Her kadının başına gelen doğal bir olaydır. Yumurtalıklarınız çalışmayı bıraktığında ve iki önemli kadın cinsiyet hormonu olan normal miktarda üretmeyi bıraktığınızda ortaya çıkar. Menopoz semptomlarına neden olan hormon seviyelerindeki bu değişimdir.

Bir kadının menopoza girme yaşı ortalama 51’dir. Ancak, 45 ila 55 yaşları arasındaki herhangi bir süre normal kabul edilir.

Her iki yumurtalıktan çıkmış kadınlar daha önce menopoza girecek.

Neler Okuyacaksınız? →

Menopoz döneminde dönemler

Birçok kadın menopoz döneminde dönemlerinin daha hafif hale geldiğini fark etse de, bazıları ağır kanama yaşayabilir . Ayrıca, dönemlerin tamamen durmasından iki ila beş yıl sürebilen düzensiz bir yapı da yaşayabilirler (bkz. ‘ Perimenopoz ‘).

Bir kadının 12 aydır süresi olmadığında, menopoz geçirdiği düşünülür.

Menopoz döneminde gebelik hala mümkündür. Bu yüzden menopozdan geçiyorsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız , son döneminizden sonra bile kontrasepsiyon kullanmaya devam edin – 50 yaşın üzerindeyken bir yıl yeterli, 50 yaşın altındaysanız iki yıl önerilir.

Erken menopoz

Yaklaşık 50 yıllık “beklenen” yaştan daha erken gerçekleşen menopoza erken veya erken menopoz denir.

Otoimmün hastalıklar ve genetik koşullar gibi bazı tıbbi durumlar, menopozun bazen bir kadın 20’li yaşlarındayken veya – aşırı durumlarda – çocukluk döneminde olduğu zaman, daha erken olmasına neden olabilir. Bu ‘erken yumurtalık yetmezliği’ (POF) olarak bilinir.

Erken menopoz belirtilerini hafifletmenin yolları vardır – doktorunuzla konuşun.

Önceki İçerikGöğüs Ağrısı
Sonraki İçerikAdet (Dönemleri)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz