Uyurken boğazınızın parçaları titreştiğinde horlarsınız. Bir şeyin nefes alıp vermenizi engellediğini gösterir. Horlama yaygın olmakla birlikte, genellikle eviniz için sinir bozucu olsa da, daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Peki bu horlama nasıl durdurulur?

Neden horluyorum?

İnsanların horlamasının birçok nedeni var. Bunlar şunları içerir:

  • alkol içmek
  • sigara içmek
  • fazla kilolu veya obez olmak
  • Bir soğuk, sinüs veya alerji sorunları
  • sırt üstü yatmak
  • ilaçlar
  • gebelik
Horlama Nasıl Durdurulur?

Horluyorsanız ve gün içinde genellikle uykuluysanız, obstrüktif uyku apnesi olabilir. Obstrüktif uyku apnesi, üst hava yolunun daralması veya tıkanması nedeniyle uyku sırasında solunum durduğunda veya azaldığında meydana gelir. Yüksek sesle horlamaya ve ara sıra apneye (solunumu durdurmaya) neden olur.

Obstrüktif uyku apnesi, dikkat gerektiren ciddi bir sağlık sorunudur. Yorgun olmanız dışında, konsantrasyonunuzu düşürebilir ve yüksek tansiyon, diyabet, felç ve kalp krizi gibi sağlık sorunları riskinizi artırabilir. Ayrıca sürücülere uyuyakalması nedeniyle motor kazalarına neden olabilir.

Çocuğunuz horluyorsa, bademcikleri büyütülmüş veya fazla kilolu olabilir.

Tedavi almak

Horlamanız sizi ve evinizi rahatsız ediyorsa veya bir doktorla boğuluyorsanız veya boğuluyorsanız, bir doktorla konuşmalısınız. Bazı durumlarda, nedenleri kontrol etmek için bir gecede uyku çalışması önerebilirler.

Nasıl durdurabilirim?

Saklamayı bırakmayı deneyebileceğiniz birçok farklı şey var. Yatmadan önce alkol almaktan kaçınmak, yanınızda uyumak, alerjileri tedavi etmek, kilo vermek ve egzersizi artırmak yardımcı olabilir. Ağzınızı açık veya dilinizi uyurken tutarken burun şeritleri veya diğer cihazlar yardımcı olabilir. Özel durumlarda ameliyat gerekebilir. Horlamanıza uyku apnesi neden oluyorsa, uyurken burnunuza veya ağzınıza hava üfleyen bir cihaza ihtiyacınız olabilir.

Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) obstrüktif uyku apnesinin en etkili tedavisidir. Hava yollarınızı açık tutmak için gece giydiğiniz bir maskeye bağlı bir pompayı içerir. Burnunuzu, ağzınızı veya burnunuzu ve ağzınızı kapatabilen farklı maskeler vardır. Türkiye Uykı Tıbbı Derneği CPAP hakkında daha fazla bilgi vardır.

Çocuğunuz bademcikleri büyüdüğü için horlarsa, doktorunuz adenoidlerini ve bademciklerini çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Önceki İçerikUyku Bozuklukları
Sonraki İçerikUyurgezerlik (Somnambulism)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz