Ne sıklıkla emzirmeliyim?

Sizin yeni doğmuş ilk ay yaklaşık günde 8-12 kez hemşirelik edilmelidir. Küçük çocuğunuzu, bebeği formülü beslenen bir arkadaştan daha sık beslediğinizi düşünüyorsanız, olabilirsiniz. Niye ya? Anne sütü formüle göre daha kolay sindirildiği için bebeğinizin sindirim sisteminden daha hızlı hareket ettiği ve bu nedenle bebeğinizin daha sık aç kaldığı anlamına gelir.

Sık beslenenler aynı zamanda ilk birkaç hafta boyunca süt üretiminizi teşvik etmeye yardımcı olacaktır. 1 ila 2 aylıkken, emzirilen bir bebek muhtemelen günde 7-9 kez hemşire olacaktır.

Süt tedarikiniz kurulmadan önce, emzirme genellikle “1 ila 3 saatte bir” olan “talep üzerine” olmalıdır (bebeğiniz açken). Yeni doğanlar büyüdükçe daha az hemşire olurlar ve daha güvenilir bir program geliştirebilirler. Bazıları 90 dakikada bir, bazıları ise besleme arasında 2 veya 3 saat sürebilir. Yenidoğanların gece boyunca bile beslenmeden yaklaşık 4 saatten fazla geçmemesi gerekir.

Bebeğimin emzirmeye başladığı veya durduğu andan itibaren beslenme aralıkları sayılıyor mu?

Bebeğiniz hemşirenin başladığı andan itibaren – bittiği zaman yerine – küçük çocuğunuzun tekrar emzirmeye başladığı zamana kadarki beslemeler arasındaki süreyi hesaplarsınız . Başka bir deyişle, doktorunuz bebeğinizin ne sıklıkta beslendiğini sorduğunda, ilk beslenmeniz sabah 6’da başlarsa ve sonraki besleme saat sabah 8, öğleden sonra saat 10 civarında oluyorsa “her 2 saatte bir” diyebilirsiniz.

Bu, özellikle ilk başta, günün her saati tamamen normal olan hemşirelik yapıyormuş gibi hissedebileceğiniz anlamına gelir. Yakında ikiniz de daha rutin ve tahmin edilebilir bir programda olacaksınız.

Bebeğimin yemeye hazır olduğunu nasıl anlarım?

Genellikle bebek aç göründüğünde annelerin yenidoğan beslemesi önerilir. Fakat ağlamak geç bir açlık işaretidir. Yani beslemeye çalışın önce bebeğiniz o gerçekten üzgün alır ve sakinleşmek için zorlaşacak kadar acıkır.

Ayrıca önemli, ancak, bebeğiniz bunu her ağladığında olduğunu fark etmek değil çünkü açlık mutlaka. Bazen bebeklerin kucaklanmaları veya değiştirilmeleri gerekir. Veya aşırı uyarılmış, sıkılmış veya çok sıcak veya çok soğuk olabilirler.

Bebeklerin İşaretler şunlardır aç şunlardır:

 • kafalarını bir yandan diğer yana hareket ettirmek
 • ağızlarını açmak
 • dillerini yapışmasını
 • ellerini ve yumruklarını ağızlarına yerleştirme
 • emmek gibi dudaklarını titredigini
 • tekrar annelerinin göğüslerini sürtüyor
 • Köklenme refleksini göstermek (bir bebek ağzını okşayan veya yanağına dokunan bir şey yönünde hareket ettirdiğinde)

Bebeğinizin dolu olduğuna dair işaretleri izleyin (yavaş, ilgisiz emme; göğüsten veya biberondan uzaklaşma) ve onları gördüğünüzde beslemeyi durdurun.

Hemşire ne kadar sürer?

Bu hem sizin hem de bebeğinize ve bunun gibi diğer birçok faktöre bağlıdır:

 • süt tedarikiniz tamamen geldi
 • bırakma refleksiniz (sütün meme ucundan akmasına neden olur) hemen veya beslenmeye başlamak için birkaç dakika alır
 • süt akışınız yavaş veya hızlı
 • bebeğinizi göğsünüze doğru yerleştiriyorsunuz
 • bebeğiniz biraz işe yarayacak kadar düşüyor
 • Bebeğinizin uykulu veya kolayca dikkati dağılmış durumda (özellikle yaşlı bebeklerde olduğu gibi)

Bebeklerin hemşirelerinin ne kadar süre hemşire kaldıklarına da bağlıdır. Bebekler büyüdükçe daha verimli olurlar, bu nedenle her iki tarafta 5-10 dakika kadar sürebilirken, yeni doğmuş bebekler her göğüste 20 dakikaya kadar beslenebilir.

Mümkün olan en verimli beslemeyi sağlamak için bebeğinizin baştan itibaren doğru şekilde kilitlendiğinden emin olun. Bebeğinizin geniş açık bir ağzı olan hemşireleri ve ağzındaki areolanızı mümkün olduğunca alması önemlidir (sadece meme ucunun ucu değil).

Ancak bebeğinizin beslenmesinin uzunluğundan endişe ediyorsanız – çok kısa veya çok uzun görünüyorlarsa doktorunuzu aradığınızdan emin olun .

Ne sıklıkla göğüsleri değiştirmeliyim?

Her iki göğüste süt tedarikinizi sürdürmek ve bir tanede ağrılı oluşumları önlemek için, göğüslerinizi değiştirmek ve her birine gün boyunca aynı miktarda emzirme zamanı vermeye çalışmak önemlidir. Yine, bu süre her bebek ve her kadın için farklıdır – bazı bebekler her göğüste 5 dakika sonra sağlanabilir, diğerleri her tarafta 10 veya 15 dakikaya ihtiyaç duyabilir.

Bazı uzmanlar, her beslenmenin ortasında göğüs değiştirmeyi ve her besleme için ilk önce hangi göğsünü sunduğunuzu değiştirmenizi önerir. Bebeğinizin en çok emzirdiği göğsünü hatırlayamıyor musunuz? Bazı kadınlar sütyen kayışlarına en son hangi emzirdiklerini belirttiklerini belirten bir uyarı mektubu – bir çengelli iğne veya küçük bir şerit eklemeyi yararlı buluyorlar, böylece bir sonraki beslemede o meme ile başlayacaklarını öğrenecekler. Ya da bebeğinizin nasıl beslendiğini takip etmek için bir dizüstü bilgisayarı el altında bulundurun.

Bebeğiniz her beslemede her iki memeyi de tercih ediyor gibi görünebilir ve iyi yapıyor olabilir. Ya da küçük çocuğunuz, her beslenmeyle birlikte yalnızca bir göğsüne hemşire olmak isteyebilir. Hangi yolu seçerseniz seçin, işe yarayan her şeyi yapmanız sizin için önemlidir ve sizin ve bebeğiniz için en rahat olanıdır.

Bebeğimi beslenirken hangi sıklıkta yakmalıyım?

Bebeğinizin bir memeden emmesini sağlayın, sonra diğer tarafa geçin. Bebeğinizi göğsünüzü değiştirirken ve yem bitiminde geğirmeyi deneyin . Genellikle, hareket tek başına bebeğin yanmasına neden olmak için yeterli olabilir.

Sütünüz geldiğinde ve bebeğiniz iyi bir kilitleme kurduğunda, bebeğinize yardımcı olabileceğini düşündüğünüz kadar sık ​​geğirmeyi deneyebilirsiniz. Bazı bebekler daha fazla geğirmeye ihtiyaç duyar, diğerleri daha az ve annenin ne yediğine bağlı olarak beslenmeden beslenmeye kadar değişebilir.

Bebeğiniz çok tükürürse, geğirmeyi daha sık denemeniz gerekebilir. Bebeklerin yedikten sonra veya geğirme sırasında küçük bir miktar tükürmeleri normal olsa da, bebek beslendikten sonra kusmamalıdır. Her beslenmeden sonra kusma tıbbi müdahale gerektiren bir problem olabilir. Bebeğinizin çok fazla tükürdüğü konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzu arayın.

Bebeğimin yeterince yediğini nasıl anlarım?

Yeni anneler, özellikle emziren anneler, genellikle bebeklerinin yeterli miktarda yiyemeyeceğinden endişe duyuyorlar. Bebeğinizin , yemek yapması için yeterince yiyeceğinden emin olabilirsiniz :

 • yedikten sonra memnun ve memnun görünüyor
 • günde yaklaşık 4-6 yaş çocuk bezi üretir
 • düzenli bağırsak hareketleri vardır
 • iyi uyur
 • uyanıkken uyanıktır
 • kilo alıyor

Bebeğiniz , eğer: o yemek için yeterince yiyecek alamayabilir:

 • beslendikten sonra tatmin olmuş görünmüyor
 • sık sık aç görünüyor
 • günde birkaç ıslak ve kirli bebek bezi yapmıyor
 • telaşlı veya çok ağlıyor
 • kilo almamak

Bebeğinizin yeterince yemek yememesi konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzu arayın. Emzirilen bebekler de anneleri tarafından 24 ila 48 saat sonra doktorları tarafından görülmeli ve yenidoğan hastaneden ayrılmalı. Bu ziyaret sırasında bebek tartılır ve incelenir ve annenin emzirme tekniği değerlendirilebilir. Aynı zamanda emziren annelere soru sorma fırsatı da verir.

Emzirilen bir bebek iyi gidiyor olsa bile, doktor muhtemelen bebek yaklaşık 2 haftalıkken başka bir ziyaret planlayacaktır. Bu doğum sonrası kontroller bebeğinizin kilo aldığından ve yeterli besin aldığından emin olmanıza yardımcı olabilir.

Kendi gönül rahatlığınız için, bebeğinizin her beslenişinde, bebeğin her göğüste ne kadar süre beslendiğini ve her defasında bebeğin dışkı yaptığı (kakalar) ya da bebek kepçeleri ile beslendiği bir notu tutmak için yardımcı olabilir ıslak bebek bezi

Bebeğinizin yeterli besin almadığına dair herhangi bir işaret veya kaygılarınız varsa, bebeğinizin doktorunu arayın.

Yeni doğan bebek bezinin neye benzemesi gerekir?

Bebeğinizin bezleri, emzirilen bebeğinizin ihtiyacı olanı alıp almadığını gösteren mükemmel bir göstergedir. Kolostrum (yeni doğan bebeğinizin aldığı ilk süt) konsantre olduğundan, bebeğinizin ilk 24 saatte yalnızca bir veya iki ıslak bezi olabilir.

Yenidoğan bebeğinizin dışkıları (ya da kakaları) ilk önce kalınlaşacak ve koyulaşacak ve sütünüz geldiğinde daha yeşilimsi sarı renkte olacaktır, ki bu genellikle doğumdan 3 ila 4 gün sonradır. Bebeğiniz ne kadar çok hemşire olursa o kadar kirli (veya “kirli”) çocuk bezleri; ancak doğumdan sonraki ilk günlerde sadece bir gün olabilir.

3 ila 4 gün sonra, aramanız gereken bazı işaretler:

 • Günde altı veya daha fazla ıslak çocuk bezi, berrak veya çok soluk idrar. Daha az çocuk bezi veya daha koyu idrar, bebeğinizin içmeye yetmeyeceği anlamına gelebilir. Islak bezde turuncu kristaller görürseniz, bebeğinizin doktoruna başvurun. Sağlıklı, iyi beslenmiş bebeklerde yaygındır ve genellikle endişe nedeni değildir, ancak bazen bebeğin yeterince sıvı almadığının bir işareti olabilir.
 • Günde dört ya da daha fazla sarı renkli tohumlu bağırsak hareketi, genellikle her bir beslenmeden sonra. Yine de yaklaşık bir ay sonra emzirilen bebeklerde genellikle daha az bağırsak hareketi olur ve çoğu kaka yapmadan birkaç gün gidebilir.

Bebeğim rahatlık için hemşire istiyor. Bu tamam?

Bebeğiniz yeterince süt alıyor gibi görünüyorsa, ancak normalden daha uzun süre emmeye devam ederse, beslenme için değil rahatlık için emziriyor olabilir. Peki nereden biliyorsun? Bebeğiniz şiddetli bir şekilde beslendikten sonra, göğsünüzde kalabilir, ancak şu besleyici olmayan emme belirtilerini gösterebilir :

 • memnun görünüyor
 • çeneleri hareket ettirir ancak emme ve yutma durur
 • meme başı ile oynuyor

Erken yaşta bebeğinizin rahatına bakması için sorun yok, ama küçük çocuğunuz büyüdükçe sorun olabilir, çünkü kestirmek veya gece yatmak için hemşire olması gerekebilir. Bu nedenle, bir noktada bebeğinizi rahatlamak için emmek istemez ve sadece beslenme konusunda emzirme seansları yapabilirsiniz.

Emzirmek yerine, bebeğinize emmesi için parmağını veya elini sunabilirsiniz. Çocuğunuz aç görünmüyorsa, küçük çocuğunuza emzik de verebilirsiniz. Emzikler daha düşük ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski ile ilişkili olduğundan uzmanlar şimdi bebeklerin emzikle yatmalarını önermektedir. Ancak bunu yalnızca emzirmenin iyi bir şekilde yapılmasından sonra yapın (genellikle 1 ay sonra).

Mümkünse, ayrıca emzirme iyi bir şekilde tamamlanıncaya kadar bir şişe yerleştirmeye de devam edin. Bazı bebeklerde “meme başı karmaşası” var, ancak bunun gerçekleşmesi olasılığı 4-6 hafta sonra çok daha az.

Bebeğim normalden daha aç. Bu normal mi?

Bebekler kilo aldıkça her beslenmede daha fazla yemeye başlamalı ve beslenmeler arasında daha uzun gitmelidir. Yine de, küçük çocuğunuzun normalden daha aç göründüğü zamanlar olabilir.

Bebeğiniz hızlı bir büyüme döneminden geçiyor olabilir ( büyüme hamlesi olarakadlandırılır ). Bunlar herhangi bir zamanda olabilir, ancak ilk aylarda büyüme spurts sık sık ortaya çıkar:

 • 7 ila 14 gün eski
 • 2 ay
 • 4 ay
 • 6 ay

Bu zamanlarda ve bebeğiniz özellikle aç göründüğünde, açlık ipuçlarını takip edin. Besleme sıklığını geçici olarak artırmanız gerekebilir.

Önceki İçerikEmzirme SSS: Başlarken
Sonraki İçerikEmzirme Sıkça Sorulan Sorular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz