Öğleden sonra saat 2’de beslenenler, yürümeye başlayan öfke nöbetleri ve okula dönüş blues’ları yaşadınız. Peki neden “genç” kelimesi size bu kadar endişelenmenize neden oluyor?

Gençlerin yoğun bir büyüme dönemi olduğunu düşündüğünüzde, yalnızca fiziksel değil, duygusal ve entelektüel olarak da, birçok aile için bir karışıklık ve kargaşa zamanı olduğu anlaşılabilir.

Bazı yetişkinlerin gençler hakkındaki olumsuz algılarına rağmen, bunlar enerjik, düşünceli ve idealisttir, adil ve doğru olana derin bir ilgi duyuyorlar. Bu nedenle, ebeveyn ve çocuk arasında bir çatışma dönemi olmasına rağmen, gençlik yılları, çocukların kendi olacakları belli bireylere dönüşmesine yardımcı olma zamanıdır.

Genç Yılları Anlamak

Peki ergenlik ne zaman başlıyor? Herkes farklı – erken olgunlaşanlar, geç kalkanlar, hızlı geliştiriciler ve yavaş ama istikrarlı yetiştiriciler var. Başka bir deyişle, normal kabul edilenlerin geniş bir yelpazesi vardır.

Ancak ergenlik ve ergenlik arasında (biraz yapay) bir ayrım yapmak önemlidir . Çoğumuz ergenliği yetişkin cinsel özelliklerinin gelişimi olarak düşünürüz: memeler, adet dönemleri , kasık kılı ve yüz kılı. Bunlar kesinlikle ergenlik ve yaklaşmakta olan yetişkinliğin en belirgin belirtileridir, ancak fiziksel değişiklikler gösteren çocuklar (8 ila 14 yaşları arasında) da dışarıdan kolayca görülmeyen değişikliklerden geçiyor olabilir. Bunlar ergenliğin değişimleri.

Birçok çocuk, ergenliğin başladığını ebeveynlerinin davranışlarında çarpıcı bir değişiklikle ilan eder. Annemden ve babamdan ayrılmaya ve daha bağımsız olmaya başladılar. Aynı zamanda, bu yaştaki çocuklar, başkalarının, özellikle akranlarının, onları gördüklerinin ve nasıl umutsuzca uymaya çalıştıklarının giderek daha fazla farkındalar. Akranları, genellikle karar vermekten çok ebeveynlerinden daha önemli hale geliyor.

Çocuklar genellikle farklı bakış açıları ve kimlikleri “denemeye” başlarlar ve akranlarından nasıl farklı olduklarının çok farkına varırlar; bu durum, sıkıntı ve ebeveynlerle çatışmaya neden olabilir.

Sınır kafalar

Ergenliğin ortak klişelerinden biri, anne ve babayla sürekli olarak asi, vahşi genç. Bazı çocuklar için duruma göre ve bu halde olduğunu duygusal iniş ve çıkışlarla bir zaman, o klişe kesinlikle değil çoğu gençler temsilcisi.

Ancak gençlik yıllarının temel amacı bağımsızlığa ulaşmaktır. Bunu yapmak için, gençler ebeveynlerinden – özellikle en yakın oldukları ebeveyn-lerinden uzaklaşmaya başlamalıdır. Bu, gençlerin ebeveynleri ile her zaman çelişkili olduklarını veya eskiden olduğu gibi onların etrafında olmak istemediklerini hissedebilir.

Gençler olgunlaştıkça daha soyut ve rasyonel düşünmeye başlarlar. Ahlaki kurallarını oluşturuyorlar. Gençlerin ebeveynleri, daha önce onları memnun etmek için istekli olan çocukların aniden kendilerini – ve fikirlerini – kuvvetle ve ebeveyn kontrolüne karşı isyan ettiklerini iddia etmeye başlayacaklarını görebilir.

Çocuğunuza ne kadar yer verdiğinize bireysel olarak bakmanız ve kendinize “Kontrol eden bir ebeveyn miyim?”, “Çocuğumu dinliyor muyum?” Ve “İzin veriyorum gencin görüş ve zevkleri kendimden farklı mı? “

Genç Yıllarda Ebeveynlik İçin İpuçları

Bu yıllarda yolunuzu bulmak için bir yol haritası mı arıyorsunuz? İşte bazı ipuçları:

Kendini geliştir

Gençler hakkında kitaplar okuyun. Kendi gençlik yıllarında tekrar düşün. Sivilce ile mücadelelerinizi veya erken veya geç gelişmekte olan utancınızı unutmayın. Tipik olarak güneşli çocuğunuzda bazı ruh hali değişiklikleri bekleyin ve birey olarak olgunlaşırken daha fazla çatışma için hazırlıklı olun. Neyin geldiğini bilen veliler onunla daha iyi başa çıkabilir. Ve ne kadar çok bilirseniz, o kadar iyi hazırlayabilirsiniz.

Çocuklarla Erken ve Sıkça Konuşun

Çoktan başladıktan sonra adet veya ıslak rüyalar hakkında konuşmaya başlamak çok geç başlıyor. Çocukların kız ve erkek arasındaki farklar ve bebeklerin nereden geldiği gibi bedenlerle ilgili erken soruları cevaplayın. Ama onları bilgiyle aşırı yükleme – sadece sorularına cevap ver. Cevapları bilmiyorsanız, onları güvenilir bir arkadaş ya da çocuk doktorunuz gibi bilen birinden alın.

Çocuklarını tanıyorsun. Çocuğunuz seks hakkında şaka yapmaya başladığında veya kişisel görünüme olan dikkatin arttığını duyabilirsiniz . Şunun gibi kendi sorularınızla atlamak için iyi bir zaman:

 • Vücudunuzda herhangi bir değişiklik fark ettiniz mi?
 • Herhangi bir garip duyguların var mı?
 • Bazen üzgün müsün ve nedenini bilmiyor musun?

Yıllık bir fiziksel sınav, bunun hakkında konuşmak için harika bir zamandır. Bir doktor, önderinize – ve size – gelecek birkaç yıl içinde ne olacağını söyleyebilir. Bir sınav, iyi bir ebeveyn / çocuk tartışması için bir başlangıç ​​noktası olabilir. Bu görüşmeleri yapmak için ne kadar beklerseniz, çocuğunuzun yanlış anlamalar yaratması veya fiziksel ve duygusal değişikliklerden korkması veya bundan korkması olasılığı artar.

Ve iletişim hatlarını ne kadar erken açarsanız, onları gençlik yıllarında açık tutma şansınız da artar. Çocuğunuza, geçmekte olan çocuklar için yazılmış ergenlik kitapları verin. Kendi ergenliğin anılarını paylaş. Çocukları daha rahatlatmak için annenin ya da babanın da yaşadığını bilmek gibisi yoktur.

Kendinizi Çocuğunuzun Yerine Koyun

Çocuğunuzun biraz endişe duymanın veya kendinizin bilincinde olmanın normal olduğunu ve bir dakika sonra bir çocuk gibi büyümüş olduğunu hissetmenin normal olduğunu anlamasına yardımcı olarak empati uygulayın.

Savaşını seç

Gençler saçlarını boyamak, tırnaklarını siyah boyamak veya korkak kıyafetler giymek istiyorsa, itiraz etmeden önce iki kez düşünün. Gençler ebeveynlerini şok etmek ister ve geçici ve zararsız bir şey yapmalarını sağlamak çok daha iyidir; İtirazlarınızı tütün ,uyuşturucu ve alkol gibi önemli olan şeyler veya görünümlerinde kalıcı değişiklikler olması için saklayın .

Çocuğunuzun neden giyinmek veya belirli bir yoldan bakmak istediğini sorun ve çocuğunuzun nasıl hissettiğini anlamaya çalışın. Ayrıca başkalarının farklı göründüğünde onları nasıl algılayabileceğini tartışmak isteyebilirsiniz – çocuğunuzun nasıl görülebildiğini anlamasına yardımcı olun.

Beklentileri Belirle

Gençler, ebeveynlerinin üzerlerindeki beklentileri konusunda mutsuz davranabilirler. Yine de, genellikle ebeveynlerinin iyi notlar, kabul edilebilir davranışlar ve ev kurallarına uyma gibi bazı şeyleri beklemeleri için onlarla yeterince ilgilendiklerini anlarlar ve bilmeleri gerekir. Ebeveynlerin uygun beklentileri varsa, gençler büyük olasılıkla onları karşılamaya çalışacaktır. Makul beklentiler olmadan, çocuğunuz onu umursamadığınızı hissedebilir.

Çocuğunuzu Bilgilendirin – ve Kendinizi Bilgilendirin

Genç yıllar genellikle bir deneme zamanıdır ve bazen bu deneme riskli davranışları içerir. Seks ve uyuşturucu, alkol veya tütün kullanımı konularından kaçının. Çocuklarla karşılaşmadan önce zor konuların açıkça tartışılması , zaman geldiğinde sorumlu davranma ihtimalini arttırır. Ailenizin değerlerini çocuğunuzla paylaşın ve neyin doğru neyin yanlış olduğuna ve neye inandığınız hakkında konuşun.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın – ve arkadaşlarının ebeveynlerini de bilin. Ebeveynler arasında düzenli iletişim, bir akran grubundaki tüm gençler için güvenli bir ortam yaratma yönünde uzun bir yol kat edebilir. Ebeveynler, çocuklara izlendiklerini hissettirmeden birbirlerinin çocuk etkinliklerini izlemesine yardımcı olabilir.

Uyarı İşaretlerini Tanıyın

Gençlik döneminde belirli bir miktar değişim normaldir. Ancak kişilik veya davranışta çok sert veya uzun süreli bir değişim gerçek sorunlara işaret edebilir – profesyonel yardıma ihtiyacı olan tür. Bu uyarı işaretlerine dikkat edin:

 • aşırı kilo alımı veya kaybı
 • uyku problemleri
 • kişilikte hızlı, şiddetli değişiklikler
 • arkadaşlarda ani değişim
 • sık sık okulu atlamak
 • düşen notlar
 • intihar hakkında konuşmak, hatta şakalar yapmak
 • tütün, alkol veya uyuşturucu kullanımı belirtileri
 • yasa ile yapılan düzenlemeler

6 haftadan fazla süren herhangi bir uygunsuz davranış, altta yatan bir sorunun işareti olabilir. Bu süre zarfında gençliğinizin davranışında veya notlarında bir ya da iki hata bekleyebilirsiniz, ancak A / B öğrenciniz aniden başarısız olmamalı ve normalde giden çocuğunuz aniden sürekli geri çekilmemelidir. Doktorunuz veya yerel bir danışman, psikolog veya psikiyatrist uygun danışmanlık bulmanıza yardımcı olabilir.

Çocukların Gizliliğine Saygı

Bazı ebeveynler anlaşılır bir şekilde bununla çok zor anlar yaşarlar. Çocuklarının yaptığı her şeyin kendi işi olduğunu hissedebilirler. Ancak çocuğunuzun genç bir yetişkin olmasına yardımcı olmak için biraz mahremiyet vermeniz gerekir. Eğer bir uyarı belirtisi fark ederseniz, problemin özüne gelinceye kadar çocuğunuzun mahremiyetini istila edebilirsiniz. Ama aksi takdirde, geri çekilmek iyi bir fikirdir.

Başka bir deyişle, gençinizin odası, metinler, e-postalar ve telefon görüşmeleri özel olmalıdır. Ayrıca, çocuğunuzun tüm düşünceleri veya aktiviteleri sizinle her zaman paylaşmasını beklememelisiniz. Elbette, güvenlik nedenleriyle, her zaman gençlerin nereye gittiğini, ne zaman döneceklerini, ne yaptıklarını ve kiminle birlikte olduklarını bilmelisiniz, ancak her ayrıntıyı bilmenize gerek yoktur. Ve kesinlikle davet edilmeyi beklememelisin!

Güvenle başla. Çocuğunuza ona güvendiğinizi söyleyin, ancak güven kırılırsa, yeniden doğana kadar daha az özgürlüğe sahip olacak.

Çocukların Gördüklerini ve Okumalarını İzleyin

TV şovları, dergiler ve kitaplar, İnternet – çocuklar tonlarca bilgiye erişebilir. Senin neyin izleyip okuduğunun farkında ol. Bilgisayarın veya TV’nin önünde harcadığınız süreye sınır koymaktan korkmayın. Medyadan ne öğrendiklerini ve kimlerle çevrimiçi iletişim kurduklarını bilin.

Gençler özel olarak TV ya da İnternete sınırsız erişemezler – bunlar halka açık etkinlikler olmalıdır. Teknolojiye erişim, yeterli uykuyu teşvik etmek için belirli saatlerden sonra (örneğin, 22.00 gibi) sınırlı olmalıdır. Cep telefonlarının ve bilgisayarların belirli bir süre sonra limitleri aşması makul değildir.

Uygun Kurallar Yapın

Bir gencin yatma zamanı, çocuğunuzun bebekken olduğu gibi yaşa uygun olmalıdır. Gençler hala yaklaşık 8-9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar . Çocuğunuzu, bu ihtiyaçları karşılayacak bir uyku programına uymaya teşvik edin.

Çocuğunuzu güvenilir olduğu için ödüllendirin. Hafta sonları saat 10: 00’da bir sokağa çıkma yasağı yaptı mı? Öğleden sonra 10: 30’a taşınsın Ve bir genç her zaman aile gezilerine katılır mı? Birlikte makul bir aile zamanını teşvik edin, ancak esnek olun. Büyüyen çocuğunuz her zaman yanınızda olmak istemediğinde hakaret etmeyin. Geçmişi düşün: Muhtemelen hakkında aynı şekilde hissetti sizin anne ve babamla.

Bu Hiç Bitecek mi?

Çocuklar gençlik yıllarında ilerledikçe, ergenliğin yüksek ve düşük seviyelerinin yavaşladığını fark edeceksiniz. Ve sonunda, bağımsız, sorumlu, iletişimsel genç yetişkinler olacaklar.

Bu nedenle, gençleri olan birçok ebeveynin sloganını hatırlayın: Bunu birlikte geçiriyoruz ve birlikte çıkacağız – birlikte!

Önceki İçerikKamagra Jel Nedir
Sonraki İçerikNefes Tutma Büyüler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz