Gece iyi ya da yeterince uzun uyuyamıyorsanız, uykunuzun kalitesini artırmak ve ertesi gün uygun şekilde dinlenmenizi sağlamak için aşağıdaki Sağlıklı Uyku için 10 ipucunu deneyin.

Sağlıklı Uyku için 10 ipucu

Sağlıklı #Uyku için 10 ipucu
Sağlıklı Uyku için 10 ipucu

Düzenli uyku düzenleri

Vücudunuzun her gün aynı saatte yatarak ve uyanarak sağlıklı bir uyku rutini oluşturmasına yardımcı olun.

Yatakta doğru zamanı harcayın

8 saat uyumak tavsiye edilirken, bazı insanlar daha çok, bazıları daha az gerektirir. Yataktaki zamanınızı en fazla 8,5 saat ile sınırlamaya çalışın. Bu yüzden, uykuya dalmanız uzun zaman alırsa, daha sonra yatmayı deneyin.

Yatak ekran içindir, uyku içindir

Bilgisayarlar, telefonlar ve TV uykunuzu bozabilir. Aklınız, yatakta seyrederken, TV izlemek veya bilgisayarınızı kullanmak yerine uyku ile ilişkilendirmeniz gerekir. Eğer uyanıksanız yatakta kalmayın.

Yatmadan önce rahatlayın

Size uygun bir rahatlama tekniği bulun. Yatmadan önce herhangi bir problemi çözmeye ya da yarın hakkında düşünmeye çalışmadığınız ama sadece rahatlamaya ve yatmaya hazırlanmadığınız bir tampon bölge oluşturmaya çalışın. Yatmadan önce tampon bölgesi sırasında bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu kullanmaktan kaçının.

Yatak odanızda rahat olduğunuzdan emin olun

Odanız, doğru sıcaklık, aynı zamanda sessiz ve karanlık olmalıdır. Konforlu bir yatağa sahip olduğunuzdan emin olun ve bilinen stresörleri yatak odanızdan uzak tutmaya çalışın.

Alkol, kafein ve sigaradan kaçının

Bu maddelerin fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde çok fazla etkisi var, uykusuz uyku sadece bir tanesi. İken alkol başlangıçta uykulu hale getirebileceğini, bu düşük kaliteli uyku yolu, uykunuzu bozabilir eğilimindedir. Kafein ve nikotin, uyumanızı da önleyen uyarıcılardır.

Şekerleme

Ne yazık ki, gündüz uyumak gece saatlerinde başını sallamayı daha zor hale getirecektir. Şekerleme gerçekten gerekliyse, süreyi yarım saat ile sınırlandırın ve yatmadan önce en az 4 saat boyunca ayağa kalktığınızdan emin olun.

Saati izlememeye çalışın

Uyuyamıyorsanız, zamanın kontrol edilmesi uyumama konusundaki endişenizi artırır. Mümkünse saati odanızdan çıkarın.

Uyku haplarından kaçınmaya çalışın

Uyku hapları uykusuzluğunuzun nedenini ele almaz ve size uzun vadede yardımcı olmaz. Uyku hapları, yalnızca kaliteli uyku almak için uğraşma nedeninizi tam olarak anlayan güvenilir bir doktor tarafından verilmelidir. Doktorunuz ayrıca bağımlılık yaptıkları için alındıkları sırada uyku ilacı kullanımına da dikkat etmelidir.

İhtiyacınız olursa yardım isteyin

Düzenli olarak uyanmamış hissederek uyanırsanız, yatakta her zaman huzursuzsanız, uyumakta zorluk çekiyorsanız veya yorgun olmanın ruh halinizi etkilediğini fark ederseniz, doktorunuza gitme zamanı gelebilir.

Önceki İçerikUyku
Sonraki İçerikSağlıklı Uyku Alışkanlıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz