Uyku, çocukların büyümesi, öğrenmesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir. Peki çocuklar için uyku ipuçları nelerdir?

Her gece iyi bir uyku geçirmek çocuğunuzu mutlu eder, konsantre olmalarına ve bir şeyleri hatırlamalarına yardımcı olur ve davranışlarını geliştirir.

Çocukların ne kadar uykuya ihtiyacı var?

İhtiyacımız olan uyku miktarı yaşla birlikte değişmektedir. Herkes farklı, ancak bir rehber olarak çocuklar her gece aşağıdaki miktarlarda uykuya ihtiyaç duyuyor:

3 ila 5 yaş arası : 10 ila 13 saat

6 ila 13 yaş arası : 9 ila 11 saat

14 ila 17 yaş arası : 8 ila 10 saat

Yeterli uyku almak, çocuğunuzun fiziksel sağlığı, beyin fonksiyonu, duygusal refah, güvenlik ve her gün iş yapabilme becerisi için çok önemlidir. Yeterince uyuyamamak veya iyi uymamak, çocukların nasıl öğrendiğini ve ruh halindeki değişimlere ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini etkileyebilir.

Çocukların iyi uyumasına yardımcı olacak ipuçları

Yeterince uyumak, çocuğunuz için sağlıklı beslenme ve egzersiz kadar önemlidir. İşte çocuğunuzun uykuya dalmasına, uykuda kalmasına ve yeterli kalitede uyku almasına yardımcı olacak bazı ipuçları.

Bir uyku takvimi belirleyin: Çocuğunuzun, ihtiyaç duyduğu uykuyu alabilecek kadar erken yatmaya başladığından emin olun. Uygun bir yatak zamanı belirledikten sonra, hatta hafta sonları bile buna bağlı kalın.

Bir yatma vakti rutini oluşturun: Her gün aynı rutini izleyin: banyo veya duş, pijamalara geçin, diş fırçalayın, yatak odasında sessizce zaman geçirin veya okuyun, lambaları çıkarın ve uyuyun.

Çocuğunuzun düşmesine yardım edin: Yoğun çocuklar rahatlamak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Yumuşak müzik çalmayı ya da okumayı düşünün.

Yatak odasının uyku için uygun olduğundan emin olun: Yatak odasının karanlık ve sessiz olduğundan emin olun. Çocuğunuz gece endişeli veya korkuyorsa, gece lambası kullanın.

Uyarıcılardan kaçının: Çocuğunuzun özellikle öğleden sonraları çay, kahve, çikolata veya spor içeceklerinden kaçındığından emin olun.

Teknolojiyi kapatın: Bilgisayarları, tabletleri ve televizyonu yatmadan 1 saat önce kapatmak çocuğunuzun daha iyi uyumasına yardımcı olacaktır.

Uyku probleminin belirtileri

İyi uyku alışkanlıkları kurarsanız ve çocuğunuz hala düşmekte ya da uyumakta sorun yaşıyorsa, uyku problemi olabilir. Davranış problemlerini, konsantre olma zorluğunu veya gün boyunca yorgun göründüğünü fark edebilirsiniz.

Uyku sorunlarının belirtileri şunlardır:

  • uyurgezerlik
  • yatağı ıslatmak
  • gece terörü
  • diş taşlama
  • horlama
  • uykuda nefes almakta veya nefesler arasında uzun duraklamalar almakta zorluk çeker.

Çocuğunuzun uyku problemi olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Daha fazla bilgi ve kaynaklar

5 yaşına kadar olan çocuklar için uyku hakkında bilgi ve kaynaklar ve her yaştaki çocuklar için aile hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

Çocuklar için Uyku Saati

Çocuklarınızın iyi bir gece uykusu almasına yardımcı olmak için Uyku Saati ‘ etkinliğini aksatmamalısınız.

Önceki İçerikSağlıklı Uyku Alışkanlıkları
Sonraki İçerikSağlıklı Uyku ve Vardiyalı Çalışanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz