Nöromüsküler Sistem

Nöromüsküler sistem vücuttaki tüm kasları ve bunlara hizmet eden sinirleri içerir. Vücudunuzun yaptığı her hareket, beyin ve kaslar arasında iletişim gerektirir. Sinir sistemi, fark etmediğiniz kadar hızlı hareket eden mesajları ileterek düşünceler ve eylemler arasındaki bağı sağlar.

Nöromüsküler sistem olarak birlikte çalışan sinirler ve kaslar vücudunuzu istediğiniz gibi hareket ettirir. Ayrıca nefes alma gibi düşünmediğiniz şeyleri yaptığınızdan da emin olurlar.

Nöromüsküler Sistem
Nöromüsküler Sistem

Nöromüsküler sistem nasıl çalışır?

Sinir hücrelerinde nöron adı verilen hücreler var. Nöronlar beyinden omurilik yoluyla gelen mesajları taşırlar. Bu mesajları kaslara taşıyan nöronlara motor nöron denir.

Her motor nöron biten bir kas lifi çok yakın oturur. Birlikte oturdukları yere nöromüsküler kavşak denir. Motor nöronlar, kas lifi tarafından toplanan bir kimyasal salgılarlar. Bu kas lifine büzülmesini söyleyerek kasların hareket etmesini sağlar.

Nöromüsküler sistemi tutan hastalıklar

Birçok farklı hastalık nöromüsküler sistemi etkiler ve birlikte nöromüsküler hastalıklar olarak bilinir.

Nöromüsküler hastalıkların bazı örnekleri:

  • Charcot-Marie-Tooth hastalığı veya motor nöron hastalığı gibi nöropatiler (sinirlerle ilgili sorunlar)
  • Kas distrofisi gibi miyopatiler (kaslardaki problemler)
  • Myastenia gravis veya multipl skleroz gibi nöromüsküler otoimmün durumlar

Bazı nöromüsküler hastalıklarda sinirler zarar görür ve beyinden mesajları gerektiği gibi taşımaz. Diğerlerinde, kaslar zarar görür ve ya motor nöronlarından mesaj alamazlar ya da gerektiği gibi cevap veremezler.

Her iki durumda da, etkilenen kişi yorgunluk, halsizlik, kas ağrısı, israf ve spazm sorunları olabilir . Genellikle, semptomlar kolları ve bacakları vücudun diğer bölümlerinden daha fazla etkiler.

Ağır vakalarda, nöromüsküler hastalıklar yutma, konuşma ve nefes almada zorluklara yol açabilir.

Nöromüsküler bozukluklara yönelik tedaviler genellikle semptomları hafifletmeyi ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar, ancak çoğu durumda etkili ilaçlar yoktur. Ne yazık ki, çoğu nöromüsküler bozukluk şu anda tedavi edilemez.

Önceki İçerikSinir Sistemi
Sonraki İçerikEndokrin Bezleri Ve Hormonları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz