Bazı ülkelerde, çocukların aynı anda iki veya daha fazla dil öğrenmesi ve çevrelerindeki insanları iletişim kurmak ve anlamak için günlük olarak kullanması yaygındır – bazı çocuklar dört veya daha fazla dilin konuşulduğu yerlerde büyür.

Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde baskın bir dil olabilir; yani, hükümet, okullar ve toplum tarafından kullanılan. Bunu akılda tutarak, ek bir “miras” dili konuşan ebeveynler bir ikilemle karşı karşıya kalabilir: Çocuklarımıza sadece baskın dili öğretmeli miyiz, yoksa iki dilli mi yetiştirmeye çalışmalıyız?

Yaşadığınız ülkede geçerli dili öğrenmek önemli olsa da, birçok kişi için çocuklarının ebeveynlerinin, büyükanne ve büyükbabalarının ve büyük kardeşlerinin dilini öğrenmesi önemlidir.

Çocuklarınıza bir veya daha fazla dil öğretip öğretmeme konusunda karar size kalmış. Yeni bir ülkede “baştan başlamak” gerektiğini ve sadece baskın dili öğrenmeleri gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, iki dilli çocuk yetiştirmenin bazı avantajları vardır.

İki Dilli Nedir?

İki dilli olmak, kendinizi iki dilde anlamak ve ifade etmek ve düşüncelerinizi her ikisinde de net bir şekilde aktarabilmek anlamına gelir. Being çok dilli ikiden fazla dilde bu becerileri sahip araçlar.

Pek çok insan İngilizce’nin ABD’de resmi dil olduğunu düşünüyor. Bu gerçekten öyle değil; Bazı ülkelerin resmi dilleri olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri yok. Aslında, 2004 yılında ABD’de yaklaşık 336 tane konuşma veya kayıt dili vardı. Bazı ABD ülkeleri ise resmi olarak iki dilli. Örneğin, Louisiana’da İngilizce ve Fransızca devletin resmi dilleridir; New Mexico’da resmi diller İngilizce ve İspanyolcadır; Hawaii’de İngilizler ve Hawaii’liler. Yani, Amerika Birleşik Devletleri’nde iki dilli olmak yeni değil.

İki Dilli Olmanın Avantajları Nelerdir?

Bazı araştırmalar, birçok dile maruz kalan çocukların problem çözme becerilerini geliştirmede daha yaratıcı ve daha iyi olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar, ikinci bir dilin konuşmasının, sadece yaşamın ilk yıllarında bile olsa, bir çocuğun gelecekte diğer dilleri öğrenirken daha kolay vakit geçirmesini sağlamak için bilişsel yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bazı uzmanlar, eğer ebeveynler ve çocuklar evde aynı dili konuşmazlarsa, aralarındaki iletişimin zarar görebileceğini söylüyorlar. Sonuç olarak, ebeveynler çocukları üzerinde bazı kontrolleri kaybedebilir ve zamanla çocuklar artık evde yaşamadıkları aidiyet duygusunu yeniden kazanmak için çeteler gibi olumsuz etkilere yönelebilirler.

Çocuklarımın İki Dilli Olmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çeşitli yöntemler çocukların iki dilli olmalarına yardımcı olabilir. Her birinde, çocukları her iki dile de farklı ortamlarda bırakmak ve her dili öğrenmenin önemini anlamalarına yardımcı olmak çok önemlidir.

İki yaklaşım önerilmektedir:

  1. Bir veli, bir dil yaklaşımı her anne-baba çocuğun yaşamının ilk yıllarında evde farklı bir dil konuşuyor demektir. Örneğin, anne çocukla sadece İngilizce konuşabilir, baba ise sadece İspanyolca kullanabilir.
  2. Ev azınlık dili yöntemiyle anne, her dil için bir kullanım kurmak için izin verir. Örneğin, çocuklar evde sadece İspanyolca konuşabiliyorken, okulda İngilizce konuşabiliyorlardı.

Herhangi bir yöntemle dilleri karıştırmamaya çalışın. Yani, çocuğunuzla miras dilinizde konuşuyorsanız, İngilizce’yi cümleleri veya cümleleri ile karıştırmayınız. Bununla birlikte, çocuğunuz her iki dilin de sözlerini bir cümlede karıştırırsa şaşırmamalısınız. Bu gerçekleştiğinde, kullandığınız dilde doğru sözcüğü rasgele sağlayarak onu düzeltin.

Pek çok materyal çocuğunuzun dil öğrenme CD-ROM’ları, video oyunları, videolar ve DVD’ler de dahil olmak üzere ikinci bir dil öğrenmesine yardımcı olabilir; müzik CD’leri; ve pille çalışan bebekler. Clifford, Big Red Dog ve Explorer, Explorer gibi İspanyolca’da iki dilli kitaplar ve karikatürler bulmak da kolaydır. Ve elbette, internet her zaman var.

Çocukları ikinci bir dile maruz bırakırken, hobilerini düşünün. Örneğin, bir çocuk futboldan hoşlanıyorsa, İspanyolca konuşulan istasyonlardan birinde bir maç izleyin. Çocuğunuz müzikten hoşlanıyorsa, İngilizce ve ana dilinde şarkı söyleyen sanatçıların en son albümlerini kontrol edin.

Küçük çocuklar için çocukluk tekerlemeleri, şarkılar ve oyunlar kullanın. Çocuklarınız büyüdükçe yaklaşımınız için kalıcı ve yaratıcı olun. Bazı ebeveynler çocuklarını dil okullarına gönderir, böylece dili daha resmi bir yöntemle öğrenirler. Birçok aile, çocuklarını yaz aylarında veya daha uzun sürelerde akrabalarıyla daha fazla zaman geçirmeleri için menşei ülkesine göndermektedir. Bir miras dili konuşan arkadaşlarınızın da önemli olduğunu unutmayın.

Kültürel Bir Kayıp Var mı?

Çocuğunuz yeni bir ülkede büyüdüğünde kültürünüzün bir kısmı ve bazı bağların kaybolması muhtemeldir; ancak kültürel mirasınızı çocuklarınıza aktarmak isteyip istemediğinizi seçmek size kalmış.

Gerçekten de, “Amerikan” bir kültür var. Ancak, yüzyıllar boyunca Amerika’ya gelecek vaat eden bir gelecek arayışında olan birçok insanın anadillerini ve kültürlerini evlerinde ve mahallelerinde tuttuğunu unutmayın. Bununla birlikte, İngilizce konuşmayı öğrendiler ve Amerikan yaşam tarzı ile harmanlandılar. Bu kültürel kimlikler, birçok kuşaktan sonra hala birçok ailede bulunmaktadır. Örneğin, ABD’deki hemen hemen her büyük şehirde bir İtalyan veya Çin mahallesi var. Mardi Gras, Cinco de Mayo ve Aziz Patrick Günü her yıl coşkuyla kutlanıyor.

Akıcı bir şekilde ikinci bir dili konuşmak önemli kültürel faydalara yol açabilir. Kültürel miras dilini öğrenen çocuklar, yakınlarıyla iletişim kurabilir ve sınırların ötesindeki aile bağlarını güçlendirebilir. Ayrıca ailelerinin menşe ülkelerinin tarihini ve geleneklerini bilmeye istekli olmaları muhtemeldir. Nereden geldiklerini anlamak, çocukların güçlü kimlikleri geliştirmelerine yardımcı olur ve gelecekte nereye gideceklerini belirlemelerine yardımcı olabilir.

Konuşma Gelişimini Geciktirebilir mi?

Bazı durumlarda, aynı anda iki dil öğrenmek, tek dilli çocuklarla karşılaştırıldığında dil gelişimini yavaşlatabilir. Dilbilimciler, iki dilli çocukların kelime sırasını bir cümleyle tersine çevirebileceğini söylerler, ancak, bir dili konuşan çocuklar gibi, ne anlama geldiklerini anlarlar. Bir yandan not olarak, düzeltme her zaman ince olmalıdır, böylece bir çocuk engelli hissetmez.

Bazı ebeveynler çocuklarıyla başka bir dilde konuşmanın okulda İngilizce öğrenmesini engelleyeceğinden korkuyor. Gerçek şu ki, çocuklar okula gitmeden önce, TV, İnternet ve arkadaşlarla İngilizce ile sürekli iletişim halinde olacaklardı. Ebeveynler, çocuklarının mahallede veya anaokulunda İngilizce konuşan çocuklarla oynarken, İngilizce öğrenebilme yetenekleri karşısında şaşırırlar. Okula başladıktan sonra çocuklar hızla sınıf arkadaşlarıyla buluşurlar. Daha sonra ebeveynler için problemin doğası, çocuklarının sadece İngilizce konuşmasını nasıl engelleyeceğine kaydırılır.

Bazı Zorluklar

Bazı çocuklar ebeveynlerinin dilini konuşma düşüncesiyle çok heyecanlı olmayabilir. Doğası gereği çocuklar sınıf arkadaşları gibi olmak isterler. Örneğin, eğer arkadaşları sadece İngilizce konuşurlarsa, sadece İngilizce de konuşmak isteyebilirler. Çocuklarının ikinci bir dil konuşmasını isteyen ebeveynler, çocuklarının ne kadar isteksiz olduklarına bakılmaksızın, evde konuşmaya devam etmelidir.

İki Dilli Çocuk Yetiştirme

Çocuklara ikinci bir dil öğretmek zor olabilir. Gerçek şu ki, göçmen ailelerin çoğu üçüncü nesillerinde ana dillerini kaybediyor, ancak bunun sizin durumunuz olması gerekmiyor.

Sonuç olarak, çocuğunuzun başka bir dilde akıcılığı, kişisel motivasyon ve ebeveyn desteği dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenecektir. Öncelikle, çocuğunuzun miras dilinizde ulaşmasını istediğiniz seviyeye karar verin ve ardından kitaplar ve multimedya materyalleri, örgün eğitim veya geçici daldırma gibi uygun kaynakları arayın.

Çocukları iki dilli olarak yetiştirmek, onların kültür ve miraslarının önemini anlamalarının yanı sıra güçlü bir kişisel kimlik geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ve yetişkin olduklarında işte bile faydalı bir avantaj olabilir!

Önceki İçerikBasamaklı Olmak
Sonraki İçerikİletişim ve 1-2 Yaşınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz