Löseminin nedeni çoğu durumda bilinmemekle birlikte, hastalığın yönetilmesine yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Akut lösemi tedavi edilebilir. Kronik lösemi için bir tedavi yoktur, ancak genellikle yaşam boyu tedavilerle yönetilebilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Lösemi Vücudu Nasıl Etkiler?

Löseminiz varsa, kemik iliğiniz çok sayıda anormal beyaz kan hücresi yapar. Bu anormal hücreler kemik iliğinde birikir ve daha sonra kana dökülür ve sağlıklı hücreleri dışarı atar. Daha sonra karaciğer, dalak, akciğerler ve böbrekler gibi organlara ve bazı durumlarda beyin ve omuriliğe yayılabilirler.

Vücudunuzda yeterli sağlıklı kan hücresi olmadığında, bu bir dizi soruna yol açabilir. Örneğin, kırmızı kan hücrelerinin eksikliği zayıflığa, yorgunluğa ve nefes darlığına neden olabilir. Sağlıklı beyaz kan hücrelerinin eksikliği, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığınızı azaltır. Trombosit eksikliği, çürük ve kanamayı kolaylaştırabilir.

Lösemi

Lösemi türleri

4 ana lösemi türü vardır. Bunlar, etkilenen hücrelerin türüne (lenfatik sistemden ‘lenfoid’ veya kemik iliğinden ‘miyeloid’) ve kanser hücrelerinin ne kadar hızlı büyüdüğüne (eğer hızlıysa ‘akut’; yavaşsa ‘kronik’) göre adlandırılır. ):

  • Akut lenfoblastik lösemi (ALL), akut lenfositik lösemi olarak da adlandırılır – çocuklarda en yaygın lösemi türüdür ve yetişkinleri de etkileyebilir.
  • Akut miyeloid lösemi (AML), bazen akut miyelositik, miyelojenöz veya granülositik lösemi olarak adlandırılır – yaşlı insanları etkileme eğiliminde olmasına rağmen herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.
  • Kronik lenfositik lösemi (KLL) – yetişkinlerde en yaygın lösemi türüdür. KLL yavaş büyüme eğilimindedir ve bir kişinin sağlığı üzerinde aylar hatta yıllar boyunca çok az etkisi olabilir.
  • Kronik miyeloid lösemi (KML) – haftalar veya aylar içinde ilerleme eğilimi gösterir. KML çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki yetişkinleri etkiler ve çocuklarda nadirdir.
Önceki İçerikBöbrek Taşı
Sonraki İçerikKronik lenfositik lösemi (KLL)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz