ister yeni bir anne olun isterse tecrübeli bir ebeveynlik uzmanı olun, emzirmek genellikle soruların adil payıyla birlikte gelir. İşte annelerin (yeni ve kıdemli) sahip olduğu yaygın sorgulara bazı cevaplar.

Sütüm ne zaman gelecek?

Bebeğinizin doğumundan sonraki ilk birkaç gün boyunca, vücudunuz kolostrum, besin bakımından zengin bir “süt öncesi” veya “pratik süt” üretecektir. Kolostrum, bebek mamalarında bulunmayan antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler de dahil olmak üzere birçok koruyucu özellik içerir.

Bazı kadınlar için kolostrum kalın ve sarımsıdır. Diğerleri için, ince ve sulu. Kolostrumun akışı yavaştır, böylece bir bebek hemşireyi öğrenebilir – emmek, nefes almak ve yutmak için eşgüdüm içeren bir süreç.

Kolostrum üreten yaklaşık 3 ila 4 gün sonra, göğüsleriniz daha sıkı hissetmeye başlayacaktır. Bu, süt tedarikinizin, yağsız (inek sütü) sütüne benzeyen kolostrumdan anne sütüne doğru arttığının ve değiştiğinin bir işaretidir.

Bazen bir anne sütünün gelmesi birkaç günden uzun sürebilir. Bu tamamen normaldir ve genellikle endişelenmenize neden olmaz, ancak doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Bebekler ilk birkaç gün kolostrumdan daha fazlasına ihtiyaç duymazken, doktorun bebeğin yeterince yemesini sağladığından emin olması gerekebilir. Süt üretimini teşvik etmek için sık sık emzirmeye yardımcı olabilir.

Emzirmeye ne zaman başlamalıyım?

Mümkünse, bebeğinizin doğumundan sonraki bir saat içinde emzirmeye başlayın. Bu zamanlama, doğumdan hemen sonra yenidoğanın doğal uyanıklığından yararlanır. İlk uyanıklık döneminden sonra, bir yenidoğan 24 saatin çoğunu uyuyarak geçirecek. Bu nedenle, bebeğinizin ilk birkaç saat sonra takılması daha zor olabilir.

Doğumdan sonra annenin göğsüne yerleştirilen yeni doğmuş bir bebek doğal olarak “kök” yapacaktır (göğsüne doğru kıvranacak, kafasını ona doğru çevirecek ve ağzıyla emme hareketi yapacak). Emzirmek için, bebek meme ucu ve areola etrafındaki ağzı sıkıca kapatarak memeye mandallanır. Bebeğiniz şu anda gerçekten takılmasa ve sadece “alıştırmalar” yapsa bile, bebeğinizin (ve siz!) Emzirme fikrine alışması hala iyidir.

Yaşamınızın ilk birkaç gününde, bebeğiniz talep üzerine, genellikle her gün ve saatte bir 1-3 saat beslemek isteyecektir. Bebekler büyüdükçe ve karınları daha fazla süt almak için büyüdükçe beslenmeler arasında daha uzun süre kalacaktır.

Şişeler veya emzikler iyi mi?

Sadece emzirmeyi planlıyorsanız, bebeğinizin bir biberon veya emzik ile karıştırılmadan emzirme için zaman harcaması en iyisidir. Bir biberon veya emzik emmek, emzirmekten farklı bir beceri seti gerektirir. Bu nedenle, emzirme iyi bir şekilde tamamlanıncaya kadar (bazen ilk ay içinde), uzmanlar “meme başı karmaşasından” kaçınmak için bir şişe veya emzik kullanılmamasını önerir. (Fakat bazı bebekler bu karışıklığı yaşarken, diğerlerinin bir şişe ve meme arasında hareket etmekte hiçbir problemi yoktur.)

Aynı zamanda, erken biberon verilen emziren bebeklerin de bunu tercih etmesi ihtimali vardır. Bir şişeden süt almak daha az çaba gerektirdiğinden ve süt memeden çok daha hızlı aktığından, bazen bebekler emzirmeyi tamamen durdurur ve sadece şişeleri alır.

Uzmanlar ayrıca, emziği erken açmanın ve sıklıkla ebeveynlerin bebeğin açlık ipuçlarını tanımasını engelleyerek bebeğin gerekli beslemeleri kaçırmasına neden olacağından endişe duyuyor. Arada bir emzik verilmesi (örneğin, sünnet sırasında , bebek çocuklara şeker suyuyla emzik verildiğinde) normaldir ve genellikle emzirme çabalarını baltalamaz.

Bazı durumlarda, doktorlar anne sütünüzü formülle takviye etmeyi önerebilirler. Böyle bir durumda, bebeğinizi, formülün meme ucunuza tutturulmuş küçük bir tüpten geçirilmesine izin veren bir hemşirelik sisteminden besleyerek emzirmeyi simüle etmek hala mümkündür.

Bebeğimin aç olduğunu nasıl bilebilirim?

Düşüncelerinize rağmen, ağlamak açlığın geç bir işaretidir. Bebeğinize açlıktan kızdırmadan ve sakinleşmesi zorlaşmadan önce bakmaya çalışın.

Bebeklerin aç olduğunun diğer işaretleri:

 • kafalarını yan yana hareket ettirmek
 • ağızlarını açmak
 • ellerini ve yumruklarını ağızlarına yerleştirme
 • emmek gibi dudaklarını titredigini
 • tekrar annelerinin göğüslerini sürtüyor
 • germe
 • Köklenme refleksini göstermek (bir bebek ağzını okşayan veya yanağına dokunan bir şey yönünde hareket ettirdiğinde)

“Bırakma” nedir?

Doğumdan sonraki birkaç hafta ile doğum günleri arasında, bebeğiniz emmeye başladıktan hemen sonra göğüslerinizdeki iğneler ve iğneler veya karıncalanma hissi hissedebilirsiniz. Süt diğer memeden sızabilir. Buna indirgeme refleksi veya süt atma refleksi denir .

Yavaşlama refleksi, bebeğiniz emdiğinde (veya makine pompaladığında) meme başındaki sinirleri tetiklediğinde gerçekleşir. Sinirler beyninize süt salmasını söyleyen bir mesaj gönderir. Beyin, memedeki küçük kasların sütü sıkılaştırmasına ve sıkmasına ya da “salıvermesine” neden olan oksitosin adı verilen bir hormon salgılar. Oksitosin ayrıca, sütünüz düştüğünde rahminizde kramp hissetmenize neden olabilir. Bu, uterusunuzu orijinal boyutuna geri döndürmede yardımcı olur. 

Beslenme gecikmişse veya emzirmeye başlamadan önce de (bazı kadınlar sadece bebeklerini görmekten veya bebek ağlamalarını duymaktan vazgeçmiş olabilir) de bırakma olabilir. Veya bebeğiniz kilitlendikten ve birkaç kez emildikten sonra olabilir. Bazı kadınlar, tek bir beslenme sırasında birden fazla kirlenmeye sahiptir.

Bununla birlikte, bazı kadınlar hiçbir zaman hayal kırıklığı hissetmez, ki bu da iyidir. Hissetmeseniz bile, yine de meme ucunuzdan süt geldiğini görmeli ve bebeğinizin yuttuğunu duymalı ve görmelisiniz.

Bebeğimi doğru şekilde nasıl kilitlerim?

Birçok yeni anne bebeğini doğru şekilde kilitlemekte zorlanır. Yanlış bir mandal bebekler için sinir bozucu olabilir ve anneler için çok acı verici olabilir.

Bebeğinizin her seferinde iyi bir mandal aldığından emin olabilirsiniz:

 1. Bebeğinizin ağzının geniş açıldığından ve dilinin dilini kapalı tuttuğundan emin olun.
 2. Göğsünüzü elinizle destekleyin, başparmağınızı üstte ve parmaklarınızı altta konumlandırın, başparmağınızı ve parmaklarınızı yeterince arkada tutun, böylece bebeğinizin meme başı ve areola (meme başı çevresindeki daha koyu deri dairesi) mandalı olacak üstüne.
 3. Bebeğinizin ağzını açmasını istemek için bebeğinizin alt dudağının ortasından meme başınızı hafifçe çenesine doğru kaydırın.
 4. Bebeğinizin kendi ağzın geniş açılır ve dil aşağı indiğinde, hızlı bir şekilde meme (bebeğinizi getirmek değil göğüs için bebeğinize). Bebeğiniz, areolanızın büyük bölümünü ağzına mümkün olduğunca götürmelidir.
 5. Bebeğinizin burnunun neredeyse göğsünüze dokunduğundan (ona bastırılmamış), dudaklarının açık (veya flanşlı) olduğundan ve bebeğinizin yuttuğunu görüp duyduğunuzdan emin olun. (Bebeğinizin alt çenesi boyunca ve hatta bebeğinizin kulağı ve tapınağında bile hareket görerek bunu söyleyebilmelisiniz. Bazı bebekler, kük sesi gibi yutulduğunda küçük sesler çıkarabilirler.)
 6. Emzirme konusunda bilgili bir kişi tarafından bakılan bir hemşirelik seansına katılın.

Bebeğiniz uygun şekilde kilitlendiğinde, 30 – 60 saniyelik mandal ağrıları yaşayabilirsiniz (bunun nedeni meme başı ve areolanın bebeğin ağzına çekilmesidir). O zaman acının hafiflemesi gerekir. Bebeğiniz emdiğinde o zaman bir römorkör gibi hissedeceksiniz.

Acı hissetmeye devam ederseniz, anlık olarak beslemeyi bırakın ve bebeğinizi göğsünüze yerleştirin. Yeniden besleme sonrasında bile besleme sırasında hala ağrı hissediyorsanız, enfeksiyon gibi başka bir şeyin olup olmadığından emin olmak için doktorunuzla veya emzirme danışmanınızla görüşün.

Bebeğimin yanlış takıldığını nasıl anlarım?

Bebeğiniz meme ucunuzun ucunu emmeye meyilliyse, areolanınızın çoğunu almadan, yanlış takılır. Yanıltmaya meyilli olan bebekler de memelerde daha sık uykuya dalarlar ve yeterince tatmin olamayacaklarından memnun görünmeyebilirler. Bu durumda, emişi kırın ve bebeğinizi meme başı ve areolayı içerecek şekilde göğsünüze yerleştirin .

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu veya emzirme danışmanını arayın:

 • bebeğinize acı çekmeden bakamazsınız (bebeğinizin doğru şekilde kilitlenmesi için yardıma ihtiyacınız olabilir veya bu bir meme ucu yaralanması veya meme enfeksiyonu belirtisi olabilir)
 • bebeğiniz sürekli göğsünde uyur
 • bebeğiniz emziriyor ama beslemeler bittiğinde tatmin edici görünmüyor
 • Bebeğiniz beklendiği gibi kilo almaz veya normal ıslak ve kirli bebek bezleri üretmez (ilk önce her gün yaklaşık 6 ıslak ve 4 kirli)

Bebeğimin süt alıp almadığını nasıl anlarım?

Bir bebek göğsüne kilitlendiğinde, genellikle dört ila beş emir, ardından 5-10 saniye duraklar. Bebeğinizin emzirilmesi, sütünüzün sayısı arttıkça artacaktır. Süt akışı yavaşlarken, bebeğinizin deseni muhtemelen üç veya dört emmeye ve 10 saniyeden uzun süren duraklamalara dönüşecektir.

Çoğu bebek memeyi kendi kendine serbest bırakır. Bebeğiniz göğsünüzü serbest bırakmıyorsa, ancak şimdi emmeler ağzının önüyle sınırlı gözüküyorsa, parmağınızı bebeğinizin ağzının yan tarafına (diş etlerinin arasında) kaydırın ve ardından parmağınızı çeyrek tur çevirerek emme. Ardından bebeğinizi geğirmeye çalışın ve onu diğer göğsüne çevirin.

Emzirme döneminde yenidoğanlarda sık sık uykuya dalmak. Bu durumda, bebeğinizi ayakları gıdıklayarak, sırtınızı ovalayarak veya bir şeyler giyerek uyandırmayı deneyin. Bazen bebeğinizi geğirmek veya bezini değiştirmek de yardımcı olabilir.

Bebeğimi tutmanın birden fazla yolu var mı?

Evet. Hangisinin sizin ve bebeğiniz için en uygun olduğunu bulmak için birkaç farklı bakım pozisyonunu deneyebilirsiniz .

Bunlar şunları içerir:

 • Beşik Tutuş: Bu, birçok annenin başlangıçtan itibaren deneyeceği, bebeği göğsün üzerinde tutarak ve bebeği desteklemek için emzirme memesiyle aynı taraftaki kolu kullanan geleneksel tutuş.
 • Debriyaj (veya Futbol) Tutun: Bu pozisyon bebeği yanınızda, kolunuzun altında tutar ve C bölümü olan anneye iyi gelir (çünkü bebek annenin karnına baskı yapmaz). büyük memeli anneler veya ikizleri olanlar için.
 • Çapraz Kızak (veya Crossover) Tutuşu: Kızak tutuşuna benzer şekilde, bu pozisyon bebeği desteklemek için diğer taraftaki kolu hemşirelik memesi olarak kullanmayı gerektirir. Bazı anneler bu beklemenin, bebeklerinin nasıl kilitlendiğini kontrol etmeyi kolaylaştırdığını tespit eder.
 • Yan Yalan Pozisyonu: Annenin bebeğe bakan tarafında durduğu bu pozisyon, annelerin beslenme sırasında biraz dinlenmelerini sağlar ve aynı zamanda C kesitleri olan anneler için de ortak bir seçimdir.

Emzirmeyi nasıl daha rahat hale getirebilirim?

Yine, çoğunlukla rahat bir hemşirelik pozisyonu bulmak ve uygun bir kilitleme yapmakla ilgilidir – bunları bir kez aldığınızda, gerçekten ödüllendirici bir bağlanma deneyimi yaratabilir.

İşte size rahatlamanıza ve deneyimin tadını çıkarmanıza yardımcı olabilecek diğer şeyler:

 • Evde emziren bir poşet ya da sepeti evdeki tüm bakım alanlarınızın yakınında tutun (yatağın yanında, kanepede vb.). Şişelenmiş su, bazı sağlıklı atıştırmalıklar, birkaç dergi, taşınabilir ev telefonunuz veya cep telefonunuzla doldurun (böylece cevaplamak veya arama yapmak için ayağa kalkmak zorunda kalmazsınız), bol miktarda bez ya da pamuklu bezle toplar ve tükürürler. ve yakında bir TV, DVD oynatıcı veya stereo kullanmak istiyorsanız, uzaktan kumandalar.
 • En rahat oturma düzenini bulun ve bebeğinizin rahat etmesini – ve sabırsızlıkla – rutini görmesini sağlayın. Birçok anne bir planörde veya kolçaklı rahat bir sandalyede oturmayı sever.
 • Ayağını ver ve bir mola ver. Tabure ve yastıklar ekstra destek sağlayabilir. Bazı kadınların faydalı bulduğu yastıklar, saran bakım yastıkları veya her taraftaki yatakta “koca” sırt yastıklarıdır.

Bebeğimi ne kadar emzirmeyi planlamalıyım?

Bu kişisel bir seçim. Hem anne için çalışıyor eğer Uzmanlar ilk 6 ay için (formülünü, su, meyve suyu, göğüs olmayan-süt veya yiyecek sunan olmadan) bebekler sadece anne sütü olması tavsiye edersiniz ve bu emzirme (ötesinde) 12 ay kadar devam ve bebek.

Bebeklerde yapılan çalışmalar emzirmenin ishal, kulak enfeksiyonları ve bakteriyel menenjit oluşumunu veya şiddetini azalttığını göstermektedir. Emzirme aynı zamanda çocukları ani bebek ölümü sendromu (SIDS) , diyabet, obezite ve astıma karşı koruyabilir .

Emzirme aynı zamanda kalorileri de yakar ve rahim küçülmesine yardımcı olur, böylece emziren anneler hamilelik öncesi şekillerine ve kilolarına daha hızlı geri dönebilirler. Araştırmalar, emzirmenin bir kadının meme kanseri, yüksek tansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zor zaman geçiriyorum. Ne yapabilirim?

Hemşirelik bazı anneler için kolayca gelir, fakat başkaları için zaman harcar ve pratik yapar. Aslında, bir anne olarak yaptığınız en zorlayıcı ve ödüllendirici şeylerden biri olabilir .  

Hastanedeyken, emzirme sorunlarınızın çoğunda size yardımcı olabilecek bir laktasyon danışmanından yardım isteyin. Hastaneniz emzirme danışmanı sağlamıyorsa, emzirme personeli, bebeğinizin çocuk doktoru veya OB-GYN’niz emzirmenin dozu ve yapılmaması konusunda size yol göstermede çok yardımcı olabilir.

Doktorlar genellikle bebekleri tartmak ve bir anne ve yenidoğan hastaneden ayrıldıktan sonraki 24 ila 48 saat içinde emzirmeyi değerlendirmek ister. Ancak ondan önce herhangi bir endişeniz veya zorluğunuz varsa, doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Ne yaparsan yap, cesaretini kırma. Biraz sabır ve biraz pratikle, önümüzdeki haftalarda hem siz hem de bebeğiniz için muhtemelen daha kolay olacak. Eskilerin söylediği gibi, pratik mükemmelleştirir.

Önceki İçerikAşırı Yeme Bozukluğu
Sonraki İçerikEmzirme SSS: Ne Kadar ve Ne Sıklıkta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz