Prostat, sadece erkeklerde bulunan pelviste küçük bir bezdir. Bir ceviz büyüklüğünde, penis ve mesane arasında bulunur. İdrarı mesaneden penise taşıyan tüp olan üretrayı çevreler.

Prostatın İşlevi

Prostatın asıl işlevi semen üretiminde yardımcı olmaktır.

Prostat Kanseri Nasıl Oluşur?

Prostat kanseri, prostat içindeki anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde meydana gelir. Erkeklerde en sık görülen cilt dışı kanserdir ve bu tip kanseri geliştirme şansı yaşla birlikte artar. Belirtiler genellikle kanser üretranın üzerine baskı yapacak kadar büyüyene ve aşağıdakileri içerebilir:

  • sık veya ani idrara çıkma ihtiyacı hissetme
  • idrara çıkmanın zor olduğunu bulmak (örneğin, duygu olduğunda veya idrar akışı kötü olduğunda idrar yapamamakta zorluk çekmek)
  • idrar yaparken rahatsızlık
  • idrarda veya semende kan bulma
  • alt sırt, üst uyluk veya kalça ağrısı

Bu belirtiler doktorunuz tarafından araştırılmalıdır, ancak prostat kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Erkeklerin çoğu prostat, “iyi huylu prostat hiperplazisi” veya prostat büyümesi olarak bilinen bir durum nedeniyle yaşlandıkça büyür ve bu da bu belirtilere neden olabilir.

Prostat kanseri için görünüm genellikle iyidir, çünkü genellikle çok yavaş ilerler. Bir adam herhangi bir semptomu olmadan veya herhangi bir prostat kanseri tedavisine ihtiyaç duymadan yıllarca yaşayabilir .

Kanser erken evrelerinde tespit edilirse prognoz genellikle çok iyidir. Tedaviler arasında prostatın çıkarılması, hormon tedavisi (ilaç tedavisi) ve radyoterapi (kanserli hücreleri öldürmek için radyasyon kullanmak ) sayılabilir .

Önceki İçerikMeme Kanseri Tedavisi
Sonraki İçerikProstat Kanseri Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz