Tatil mevsiminde “gimmes” etrafımızda. Çocuklar ve ebeveynler için ürün odaklı tüm çemberlerin ötesine bakmak ve tatilin gerçekte ne olduğunu hatırlamak zor olabilir.

Bu hediyeler değil, onların ardındaki önemli şey – verme ruhu. Çocuklarınızın vererek eğlenceli öğrenmek Yardım ve nasıl ödüllendirici o aramaya yapmak ve özel bir şey sarmak için olabilir – ya do özel bir şey – muhtaç önem verdikleri insanlar ve diğerleri için.

Çocuklarınızdaki materyalizmi engellemenin ve bu sezonun gerçek nedenini pekiştirmenin beş yolu:

1. Pazarlama Mesajlarını Sormayı Çocuklara Öğretin

Karikatür reklamları sırasında yayınlanan reklam filmlerinden, tahıl kutularının arkasındaki tanıtımlara kadar, pazarlama mesajları her yaştan çocuğa yöneliktir. Ve onlar için, her şey basitçe sahip olması gereken bir şey gibi ideal görünüyor. Hepsi çok çekici geliyor – sık sık, gerçekten olduğundan çok daha iyi.

Çocukların tatillerde gördüğü reklamlar, gerçekçi olmayan beklentileri desteklemeye ve hayal kırıklığına yol açabilir. Çevresindeki “istek listesi” öğelerini hayal ettikten sonra, gerçekte hediyelerini açtıklarında ölçmeleri zor.

Tabii ki, pazarlama mesajlarına maruz kalmayı ortadan kaldırmak neredeyse imkansız. Kesinlikle TV’yi kapatabilir veya en azından çocuklarınızın izlenme süresini sınırlandırabilirsiniz, ancak yine de en son gizemler ve zorunluluklar için reklamları görecek ve duyacaklardır.

Çocuklarınız, reklamını gördükleri ürünleri istediğinde, reklamların ve diğer reklamların insanların ihtiyaç duymadıkları şeyleri istemelerini sağlamak için tasarlandığını açıklayın. Bu reklamlar genellikle bu ürünlerin bizi bir şekilde daha mutlu edeceğimizi düşünmemize neden olur. Çocuklarla gerçekte şeylerin nasıl olduğu hakkında konuşmak, şeyleri perspektife koymaya yardımcı olabilir.

  • Televizyon izlerken, radyo dinlerken, dergi okurken veya birlikte alışveriş yaparken reklamını gördükleri ürünler hakkında ne düşündüklerini sorun. “Ürünün gerçekten de göründüğünü, tad aldığını veya reklamda göründüğü gibi çalıştığını düşünüyor musunuz?” Gibi, düşündürücü sorular sorun.
  • TV reklamlarına maruz kalmayı sınırlandırmak için, halka açık televizyon kanallarını, kaydedilmiş programları (reklamlar olmadan) ve çocuk videolarını ve DVD’lerini seçin.

Çocuklarınıza, istedikleri her şeyin her zaman onların olamayacağını öğretin. Önemli olan şeyleri ölçülü olarak istemek ve verdiklerinizi tamamen takdir etmektir. Tatillerin aile ve arkadaşlarla birlikte olmak için özel bir zaman olduğunu ve çok fazla sevgi ve düşüncenin hediye vermeye başladığını vurgulayın.

2. Aile Geleneklerine Odaklanma

Aileye veya arkadaşlara odaklanan gelenekler, yeniden tatillere anlam katmanın harika bir yolu olabilir. İşte birkaç fikir:

  • Ailenizin en çok hangi aile geleneklerini sevdiğini konuşun. O zaman onlara nasıl daha fazla vurgu yapabileceğini anlayın. Eğer menora aydınlatma geleneğini seviyorsanız, kendi mumlarınızı yapmak için bir grup olarak bir araya gelin. Bir ağaç seçmek için aile gezisinden hoşlanıyorsanız, tüm gün sürecek bir etkinlik yapın ve kendinizinkini seçmek için bir ağaç çiftliğine gidin.
  • Tatillerin başkaları için ne anlama geldiğini öğrenin. Çocuklarınızın büyükbaba veya büyükbaba, ebeveyn, amca veya tatillerini nasıl büyüdükleri konusunda geçirdikleriyle ilgili teyze ile konuşmalarını sağlayın. Eskiden güçlü olan bazı tatil gelenekleri – örneğin mahallenin kaçakçılığı gibi – bugün hepsi kayboldu. Belki bunların bir kısmını tatil ruhunu aileniz, arkadaşlarınız veya topluluğunuzla paylaşmanın bir yolu olarak canlandırmak istersiniz.
  • Bazı yeni gelenekler inşa edin. Eğer aile geleneğiniz yoksa, başlamak için asla geç değildir. Yemek yapmak veya buz pateni yapmak gibi tüm zevk aldığınız etkinliklerle bir araya gelin. Çocuklarınıza her yıl ne yapmaktan keyif alacaklarını sorun ve bunu yapmak için çaba gösterin. Bir şeye hepiniz karar veremezseniz, herkesin gelenekleri bir parçası gibi hissetmesi için birkaç kişiden gelenekler yapın.

3. Çocuklara Kendilerini Vermeyi Öğretin

Gönüllülük, özellikle tatillerde, ailelerin aynı anda hem eğlenip hem de kendilerini daha yakın hissetmeleri için ideal bir fırsat sunuyor. Topluluk hizmeti , eve vermenin, sezonun sıcak hediyesi için para yatırmaktan ya da hediyeleri almak için uğraşmaktan çok daha fazlası olduğu mesajını eve götürmeye yardımcı olur.

Gönüllülük, zamanınızı, emeğinizi ve nezaketinizi vermenin, pek çok hediye almayı beklemekten daha faydalı olduğunu gösterebilir.

Ayrıca, gönüllülük erken yaşta başlarsa, çocuklarının hayatının bir parçası olabilir – sadece yapmak istedikleri bir şey. Onlara öğretebilir:

  • bu bir kişi bir fark yaratabilir. Çocuklar için harika, güçlendirici bir mesaj, bir başkası ya da başka bir şey üzerinde etkili olacak kadar önemli olduklarıdır.
  • fedakarlığın yararı. Daha az şanslı bir çocuğa bir oyuncak vererek, bir çocuk bazen feda etmenin iyi olduğunu öğrenir. Başkalarına yardım etmek için rekreasyon zamanını kısmak, kendimizden ve acil ihtiyaçlarımızdan başka önemli şeyler olduğumuzu güçlendirir.
  • hoşgörü. Toplum hizmetinde çalışmak, çocukları ve gençleri farklı geçmişlere, yeteneklere, etnik kökenlere, yaşlara ve eğitim ve gelir seviyelerine sahip insanlarla bir araya getirebilir. Muhtemelen en çeşitli bireylerin bile ortak değerlerle birleştirilebileceğini göreceklerdir.
  • sahip olduklarını daha da takdir etmek. Şanslı olmayan başkalarına yardım ederek, çocuklar kendi yaşamlarında minnettar olmak için tüm dikkat çekici şeyleri daha iyi görebilirler.

Ailenizin değerlerine ve inandığınız şeylere uyan bir kuruluş veya gruba yardım etmeyi seçin. Topluluğunuzda ve ötesinde yardım edebileceğiniz birkaç yol:

  • İhtiyacı olan başka bir aileye sponsor olun veya daha az şanslı çocuklar için bir tatil bağış programı aracılığıyla bazı hediyeler satın alın . Çocuklarınızın hediyeleri seçip sarmasına izin verin.
  • Çocuklarınız hayvanları seviyorsa, yerel hayvan barınağınızla konuşun. Birçoğu evcil hayvan yemi gibi zımbaları tatil boyunca düşük gelirli evcil hayvan sahiplerine dağıtır ve yardım için gönüllülere ihtiyaç duyar.
  • Bölgenizdeki yaşlılara geri verin. Huzurevinde yardım etmek; tatillerde biraz daha fazla neşe ve şirket kullanabilecek yaşlı insanlarla ziyaret etmek; Homebound olanlara hediyeler veya yemekler getirin; veya yaşlı komşulara dekorasyon, yemek yapma veya hediye sarma ile yardım eder.
  • Ailenizin vaktine, bir çocuk hastanesinde veya evsiz sığınağında yardım alarak ya da muhtaç insanlar için ev inşa ederek ya da tadilat yaparak gönüllü olun .

Toplum hizmeti, çocuklara verilenlerin sadece hediye olarak değil, birçok biçimde geldiğini öğretebilir. Zamanlarının, çabalarının ve özenlerinin verilmesinin, paranın satın alabileceği herhangi bir armağandan çok daha fazla ve daha uzun ömürlü olabileceğini vurgulayın.

4. Anlamı Olan Hediyeler Verin

Tabii ki, hediye vermek her zaman tatil mevsiminin büyük bir parçası olacaktır. Ve iyi bir sebepten dolayı, çocuklara başkalarını neyin mutlu edebileceğini ve neye önem verdiklerini önemli kılan şeyleri gerçekten düşünmeyi öğretebilir. Sevdiklerinin yüzlerini açarken izlemek, çocuğunuzun çok fazla kalp attığını ve düşündüğünün hediyelerle tatilleri çocuklarınız için daha değerli hale getirebileceğini gösterir.

Ancak hediyeler her zaman bir mağazada satın alınmak zorunda değildir. Çocuklarınıza bu yıl ve sonrasında hediyelerinde gerçek anlam ve duygularını nasıl kullanacaklarını öğretin. Kendi hediyelerini vermek, sadece çocukların ne kadar umursadığını göstermeye yardımcı olabilir ve hem çocuklar hem de hediye alıcıları için daha fazla ödüllendirici deneyim kazanabilir.

İşte ailenizin başlaması için bazı fikirler:

  • Birlikte ev yapımı hediyeler yapın.
    • Aile üyelerinin yanlarında taşıyabileceği fotoğraf albümleri oluşturun. Bu sadece değerli anıları yakalamakla kalmayıp, ne kadar kastettiklerini göstermekle kalmaz, aynı zamanda fotoğraf albümü hediyeleri yapmak, sevdiklerine de birçok düşünce ve zamanın hediye edildiğini gösterir.
    • Arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin favori dijital fotoğraflarını bastırın ve çerçeveleyin.
    • Ev bilgisayarınızı ve yazıcınızı kullanarak ailenizin listesindeki kişiler için özelleştirilmiş ileti örneği oluşturun.
    • Çocuğunuza kendi özelleştirilmiş sanat eserlerini (kolajlar, resimler, çizimler vb.) Oluşturmalarını ve eğlenceli çerçevelere koymalarını sağlayın. Çerçeveleri bile süsleyebilirler.
    • Aile üyeleri için özelleştirilmiş bir aile ağacı oluşturun (büyükbabaların özellikle beğeneceği bir şey).
    • Potpuri veya süs eşyaları veya ambalaj kağıdı ve çelenkler gibi özel ev dekorasyonları gibi kendi hediyelerinizi hazırlayın.
    • Uzun mesafeli arkadaşlar ve sevdiklerinize kişiselleştirilmiş aile videoları oluşturun.
  • Hayırsever hediyeler verin. Pek çok topluluk, ailenizin ve arkadaşlarınızın umursadığı sebeplere bağış yaparak hediye alabileceğiniz fuarlar düzenler. Diğerleri, özel ihtiyaçları olan insanlar tarafından yapılan gerçek hediyeler sunar. Başkalarının adına para bağışlamak ve geliri hayır kurumuna giden hediyeler hakkında yardım için yardım kuruluşlarının web sitelerine bakın.
  • Hediye vermek yerine, zamanın hediyelerini vermeyi düşünmeyi çocuklara öğretin. Örneğin, büyükanneleri bir bilgisayar programının nasıl kullanılacağını öğrenmede yardımlarını memnuniyetle karşılayabilirler. Veya küçük kız kardeşleri nasıl örüleceğini öğrenmek isteyebilir. Aile üyelerine özel hediye sertifikaları hazırlamalarını sağlayın (örneğin, “iki ücretsiz araba yıkama”, “” özel olarak hazırlanan beş ücretsiz yemek “,” 10 bedava çamaşır, vb. “). Bu günlerde, herkes bu kadar gerildiğinde, zaman armağanı büyük paralara mal olandan daha anlamlı olabilir.

İyi Bir Tatil Rolü Modeli Olun

Çocuklarınıza, tatillerin keyifli ve tatmin edici olabileceğini gösterin, sadece maraton alışveriş gezileri etrafında dönen stresli bir zaman değil. Tonlarca hediye ile ilgili olmadığını, ancak birkaç yürekten hediye vererek ve aldığınızı vurgulayın.

Tatillerin gerçek anlamını vurgulayan geleneklerle ve hediye vermenin ardındaki özenli düşüncelerle erken başlayarak, çocuklarınızın tatil dönemindeki bakış açılarını ve tüm yıl boyunca hem vermenin hem de almanın ne demek olduğunu belirlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuğunuzla Dönemler Hakkında Konuşmak
Sonraki İçerikPMS, Kramplar ve Düzensiz Dönemler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz