Bebeğinizin sesleri ve yüz ifadeleri, bolca gülerek, gülerek ve gevezelikle büyümeye devam eder. Bebeğiniz ayrıca konuşmayı öğrenmek için önemli bir beceri olan sesleri taklit ediyor.

Bebekler Nasıl İletişim Kurar?

Bu yaştaki bebekler ağızlarıyla yapabilecekleri sesleri denemeye başlarlar. Bebeğiniz gevezelik yaparak daha fazla zaman geçirecek ve sesleri taklit etmeyi öğreniyor. Hata yapmayın, bunlar bebeğinizin konuşma konusundaki erken girişimleridir ve mümkün olduğunca teşvik edilmelidir.

Yakından dinlerseniz, bir soru soruyor veya ifade veriyormuş gibi bebeğinizin sesinin yükselip düştüğünü duyacaksınız. Bebeğiniz ayrıca dikkatinizi çekmek ve duygularını ifade etmek için sesler (ağlama dışında) kullanacaktır.

Bebeğiniz şimdi, dil yoluyla iletişimin temellerini anlamaya başladı. Küçükken, bebeğiniz sesinizin tonu aracılığıyla anlamınızı anladı: yatıştırıcı tonlar rahatlatıcıydı, ajite tonlar ona bir şeylerin yanlış olduğunu söyledi.

Şimdi, bebeğiniz konuşmanızın bileşenlerini seçmeye başlıyor ve yaptığınız farklı sesleri ve kelimelerin cümle oluşturma şeklini duyabiliyor ve anlayabiliyor. Bu süre zarfında bebekler isimlerine cevap vermeyi öğrenir, “hayır” duyduklarında duraklayabilirler ve kelimeleri tanıdık nesnelerle ilişkilendirmeye başlarlar.

Ne yapmalıyım?

Bu yaştaki bebekler vokal oyunlarından ve etkileşimlerden hoşlanırlar. Koosunu ve yavrularını kopyaladığınızda, bebeğiniz heyecanlanacaktır. Bebeğinizin “bah” ve “ah-goo “larını taklit edin, ardından aynı sesi içeren basit kelimeler söyleyerek takip edin.

“Konuşmalar” yapın ve bebeğinizin babasında “cevap vermesi” için bir duraklama bekleyin. Bu erken görüşmelerin verilmesi ve alınması, önümüzdeki aylardaki ilk gerçek kelimeler ve konuşmalar için sahne oluşturacaktır. Bebeğinize sorular sorun ve aldığınız cevaplara hevesle cevap verin.

Bebeğinizi günlük yaşam için geçerli basit kelimelerle tanıştırın. Tanıdık kişileri, nesneleri ve etkinlikleri adlandırın. Bebekler kelimeleri söylemeden çok önce anlarlar, bu yüzden gerçek kelimeleri kullanın ve bebek konuşmasını kesin.

Bebeğinizle konuştuğunuzda konuşmanızı yavaşlatın ve tek kelimeleri vurgulayın – örneğin, “Oyuncak ister misiniz? Bu sizin oyuncağınızdır” deyin. Sonra bir cevap bekleyin. Sessizlik anlarıyla konuşmanızın ardından bebeğinizi seslendirmeye ve konuşmanın sırayla yapılmasını gerektirdiğini öğretmeye teşvik edecek.

Endişelenmeli miyim?

Yedinci ayın sonunda, genellikle bebekler:

  • isimlerine cevap ver
  • seslere kendi sesleriyle cevap vererek
  • gevezelik tekrarlayan ünsüzler
  • sesleri taklit etmek

Bebekler için normal olanın çok çeşitli olduğunu unutmayın. Bebeğinizin dil becerileri veya işitmesi konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Önceki İçerikİletişim ve 4-5 Yaşınız
Sonraki İçerikİletişim ve 6-12 Yaşınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz