Meme kanseri teşhisi konduğunda şok hissetmek ve çeşitli duygular yaşamak normaldir, ancak birçok etkili tedavi seçeneği vardır.

Meme kanseri için tedavi şekli şunlara bağlıdır:

  • meme kanseri türü
  • Meme kanserinin evresi (kanserin yayılıp yayılmadığı)
  • Meme kanseri hücrelerinin hormon reseptörü pozitif olup olmadığına bakılmaksızın, büyümeleri dişi hormonlarına maruz kalmaları ile tetiklenir.
  • Kadının daha önce meme kanseri olup olmadığı, öyleyse hangi tedavileri aldı?
  • kadının yaşı ve genel sağlık
  • kadının tercihi

Meme Kanseri Tedavi Seçenekleri

Cerrahlık

Lumpektomi olarak da adlandırılan meme koruyucu cerrahi, memeyi sağlam tutarken, kansere ve bazı sağlıklı dokuların memeden çıkarılmasını içerir. Mastektomi, kanserden etkilenen tüm memenin çıkarılmasını içerir. Meme ameliyatı sırasında bir veya daha fazla lenf bezi genellikle koldan çıkarılır.

Radyoterapi

Radyasyon, ameliyattan sonra memede veya meme dokusunda kalan meme kanseri hücrelerini yok etmek için kullanılır. Tedavi genellikle 5-6 hafta boyunca verilir. Radyasyon tedavisi ayrıca ameliyat öncesi kanserin boyutunu azaltmak ve ağrıyı veya diğer semptomları azaltmak için de kullanılabilir.

Kemoterapi

Anti-kanser ilaçları, tespit edilmemiş vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olmak için intravenöz veya oral yolla verilir. Cerrahi ve radyasyon tedavisine ek olarak kullanılabilir.

Hormonal terapi

Hormonal tedavi, kalan meme kanseri hücrelerini veya saptanamayan yayılmış olan kanser hücrelerini yok etmek için kullanılabilir. Bu ilaç tedavisi, kanser hücrelerinin hormon alıcı ise, kullanılır.

Önceki İçerikMeme Kanseri Bilinçlendirme
Sonraki İçerikProstat Kanseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz