Organ ve doku bağışçısı olmak için fazla yaşlı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu düşünüyorsun? Tekrar düşün.

80 yaş ve üstü insanlar organlarını, sigara içicileri, içicileri ve kronik sağlık koşullarına sahip insanları başarıyla bağışladılar.

Avustralya’lıların neredeyse% 70’i organ ve doku bağışında bulunmaya istekli. Ancak, potansiyel olarak bir hayat kurtarmak için, Avustralya Organ Bağışı Kaydı’na katılmak önemlidir. (Bunu Sağlık Bakanlığı aracılığıyla da yapabilirsiniz).

Efsane: Bu benim seçimim – ailemle tartışmaya ihtiyacım yok

Gerçek: Ailenizin bilmesi gerekiyor. Kayıt olsanız bile, kararınızı onaylamaları istenecektir.

Aile bağış sürecinin her adımında yer almaktadır ve hayati sağlık bilgisi vermesi istenecektir. Ailenizle konuşmak da önemlidir, böylece bağış sürecinin bir parçası olmak konusunda rahatlarlar.

Efsane: Organ ve doku bağışı dinlerime aykırı

Gerçek: Neredeyse bütün dinler şefkat ve cömertlik eylemi olarak organ ve doku bağışını desteklemektedir.

Hristiyanlık, İslam, Budizm, Hinduizm ve Yahudilik tüm organ ve doku bağışını destekliyor. Çok az din yok. Avustralya’lıların neredeyse yarısı, dinlerinin organ ve doku bağışını destekleyip desteklemediğini bilmiyor ve 2014’te bağış reddeden 5 aileden 1’i dini veya kültürel kaygılar nedeniyle bunu yaptı. 

Dini liderlerinizin burada organ ve doku bağışı için ‘destek beyanı’ imzalayıp imzalamadıklarını kontrol edin.

Efsane: Organ ve doku bağışçısı olmak için çok yaşlıyım

Bilgi: Yaş bir engel değildir – 80 yaşın üzerindeki insanlar organ ve doku bağışçısı olmuştur. 65 yaş ve üstü Avustralyalıların çoğunluğu (% 78) organ ve doku bağışında bulunurken,% 37’si dikkate alınmayacak kadar yaşlı olduğunu varsaymaktadır.

Her bir potansiyel donör bireysel olarak değerlendirilir. Kraliçe’nin taç giyme töreninden veya TV’nin icadından önce doğmuş olsanız bile organlarınızı veya dokularınızı bağışlayabileceğiniz her türlü olasılık vardır.

Efsane: Yaşam tarzı seçimlerimden dolayı bağış yapacak kadar sağlıklı değilim 

Bilgi: 10 Türkiye Vatandaşından 7’sinin yanlış olduğuna inandıklarına rağmen, organ ve doku bağışında bulunmak için mükemmel bir sağlıkta olmak zorunda değilsiniz. Sigara içen, içmeyen veya sağlıklı beslenmeyen insanlar hala bağışta bulunabilirler.

Efsane: Organ ve doku bağışı vücudu değiştirir

Bilgi: Türkiye Vatandaşlarının yaklaşık üçte biri organ ve doku bağışının vücudu şekilsiz bıraktığından korkmaktadır, ancak organ bağışı ameliyatı sırasında, bir organ ve doku alma işlemi sırasında yapılan kesik (kesik) kapatılacak ve diğer tüm işlemlerde olduğu gibi kapatılacaktır.

Bağışçının cesedine daima saygın ve saygılı davranılır.

Efsane: Yeterince insan bağışçı olur, bu yüzden yapmam gerekmez

Gerçek: Bağış, nadir görülen bir olaydır – her 100 hastane ölümünün sadece 1 ila 2’si organ bağışına olanak sağlamaktadır. Bağışçıların çoğu aniden ve beklenmedik şekilde hastanenin acil servisinde veya ventilatördeki yoğun bakım ünitesinde ölmektedir.

Türkiye’de herhangi bir zamanda yaklaşık 1.400 kişi nakil bekleme listelerinde bulunmaktadır. Aileleriyle birlikte karar vermiş olan – ve bu kararı tartıştığı – her potansiyel vericiye güveniyorlar. Ne yazık ki, bazıları nakil için bekliyor.

Daha fazla bilgi için 

Bir organ ve doku bağışçısı, birçok insanın hayatını değiştirebilir ve kurtarabilir. Kararınızı vermekten vazgeçmeyin – bağış kararınıza karar verin ve kayıt olun ve kararınızı bugün sevdiklerinizle tartışın

Önceki İçerikOrgan Ve Doku Bağışı
Sonraki İçerikHodgkin Lenfoma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz