Kanserli kişilerin tedavisi ve bakımı genellikle “multidisipliner takım” olarak adlandırılan bir sağlık uzmanları ekibi tarafından sağlanır.

Prostat kanseri tedavisi, hastalığın evresine, semptomların ciddiyetine ve kişinin genel sağlığına bağlıdır. Bu, kanserin saldırgan olmadığı (daha az şiddetli) veya saldırgan olduğu (daha şiddetli) açıklanabilir. Küçük, düşük dereceli prostat kanserli bazı erkekler için (agresif değil) tedavi önerilmeyecektir. Seçeneklerinizi doktorunuzla veya uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Prostat Kanseri Tedavi Seçenekleri

Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 1. Dikkatli bekletme – bazen doktorunuz size tedaviye gerek olmadığını söyler. Ancak, herhangi bir değişikliği izlemek için düzenli olarak muayene edilmeniz ve PSA testlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu genellikle yavaş büyüyen kanserli yaşlı erkekler için (70 yaşından büyük). Bunun nedeni, yavaş büyüyen kanseri olan yaşlı hastaların prostat kanseri dışında bir şeyden ölme olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Kanser çok hızlı büyümeye başlarsa veya prostat kanser semptomlarını geliştirirseniz, doktorunuz semptomlarınızı kontrol altına almak için tedaviyi tartışacaktır.
 2. Aktif gözetim – düzenli PSA testleri ve tekrarlayan biyopsiler anlamına gelir. Bazen çok erken evre prostat kanseri olan genç erkeklere sunulmaktadır. Hastalığının ilerlemekte olduğuna dair kanıtları olan erkekler için erken tedavi ile çok yakından izlenmeyi içerir.
 3. Aktif tedaviler
  • Cerrahi – prostatın çıkarılması “radikal prostatektomi” olarak adlandırılır. Ameliyat açık cerrahi (geleneksel yöntem) veya ‘anahtar deliği’ (laparoskopik) yaklaşımıyla veya bir robot tarafından kontrol edilen gelişmiş aletler kullanılarak yapılabilir. Ameliyatın açık veya ‘anahtar deliği’ olmasına bağlı olarak, hastanede kalış süresi 1 ila 10 gün arasındadır. Kurtarma 6 hafta kadar sürebilir.
  • Prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP) – eğer prostat çıkartılamıyorsa, prostattaki tıkanıklıkları gidermek için idrar yapma sorunlarını gidermek için TURP ameliyatı yapılabilir.
  • Dış radyoterapi – X-ışınları kanser hücrelerini hedeflemek ve yok etmek için kullanılır. Tedavi, genellikle kansere ve kişinin genel sağlığına bağlı olmasına rağmen, birkaç hafta sürer.
  • Dahili radyoterapi (brakiterapi) – prostat içine kanser hücrelerini hedef alan bir radyoaktif implant yerleştirilir. İmplant geçici veya kalıcı olabilir.
  • Hormon tedavisi – prostat kanseri, büyüme için testosteron hormonuna dayanır. Hormon tedavisi testosteron seviyelerini düşürür ve tümörü “açlıktan keser” – bu ilaç ya da hormon enjeksiyonları ile yapılır. Bazen, aynı etkiye sahip olan testislerin (orkiektomi) cerrahi olarak çıkarılması önerilmektedir.
  • Kemoterapi – Bazı durumlarda prostat kanseri tedavisi yanıt vermiyorsa uzmanlarınız kemoterapi kullanımını tartışabilir. Kemoterapi doğrudan kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlar ve haftalar veya aylar boyunca bir dizi tedavide verilebilir
 4. Yeni tedaviler
  • Prostat kanseri tedavi alanı hızla değişiyor ve doktorunuz kanserinizin tedavisini iyileştirebilecek yeni ve gelişmekte olan tedavileri tartışabilir.

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Konvansiyonel kanser tedavinizle birlikte kullanıldığında, bu alternatif tedavilerin bazıları kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarken, bazıları bu kadar yardımcı olmayabilir ve bazı durumlarda zararlı olabilir. Diğer tedavileri kullanmadan önce doktorunuzla veya uzmanınızla görüşmelisiniz.

Farklı kanser türlerini teşhis ve tedavi etmek için yeni yollar bulmak için araştırmalar devam etmektedir. Bazı insanlara, prostat kanserini tedavi etmenin yeni yollarını test etmek için klinik bir çalışmaya katılma seçeneği sunulabilir .

Önceki İçerikProstat Kanseri
Sonraki İçerikProstat Kanseri Teşhisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz