Deri kanserleri, melanom veya melanom dışı cilt kanserleri olabilir. Deri kanserinden ölümlerin büyük çoğunluğu melanomalı. Melanom dışı cilt kanserlerinin iki ana tipi bazal hücreli karsinom (BCC) ve skuamöz hücreli karsinomdur (SCC). Melanom olmayan cilt kanserleri daha çok yüz veya kollar gibi güneşe maruz kalan alanlarda bulunur.

Cilt Kanseri Teşhisi

Deri kanseri genellikle yeni bir nokta veya mevcut bir benekte bir değişiklik fark eden bir kişi tarafından bulunur. Daha önce cilt kanseri teşhisi konması için tüm Avustralyalılar, özellikle cilt kanseri riski taşıyanlar, ciltlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelidir.

Olası cilt tipinizi, hangi güneş önlemlerini almanız gerektiğini ve cildinizi bir doktor tarafından ne sıklıkta kontrol ettirmeniz gerektiğini uzman bir doktordan yardım alarak bilgi alabilirsiniz.

Deri Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Deri kanseri fizik muayene ve biyopsi ile teşhis edilir .

Biyopsi, noktanın bir kısmının veya tamamının çıkarılıp bir laboratuvara gönderildiği hızlı ve basit bir işlemdir. Aile hekiminiz tarafından yapılabilir veya bir dermatoloğa veya cerraha yönlendirilebilirsiniz. Sonuçların hazır olması bir hafta kadar sürebilir.

Önceki İçerikCilt Kanseri için Test Edilmeli miyim?
Sonraki İçerikCilt Kanseri Önleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz