Bebeğiniz her akşam saatlerce ağlar ve ağlama sizi katılmak gibi hissettiğiniz bir noktaya kadar yıpratır. Çocuğunuzu ne üzebilirdi?

Yenidoğanlar ağlar ve bazen telaşlı olurlar. Yaşamın ilk 3 ayında, diğer zamanlardan daha fazla ağlarlar. Ancak, sağlıklı olan bir bebek haftada bir kaç kez süreksizlik, yüksek perdeli ağlama ve rahatlama zorluğu yaşarsa, bu durum kolik denilen bir durumun işaretidir.

Kolik, günde 3 saatten fazla, haftanın 3 günü, en az 3 hafta boyunca ağlama olarak tanımlanır. Ancak doktorlar bir bebeği bu noktadan önce kolik olarak teşhis edebilir. Kolik, genellikle herhangi bir sağlık sorununa işaret etmez ve nihayetinde kendi kendine geçer.

Colic hakkında

Tüm bebeklerin% 40’ına kadarının kolik olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle doğumdan sonraki 3. ve 6. haftalar arasında başlar ve bebeğin 3-4 aylık olduğu zamanlar sona erer. Bebek bundan sonra hala aşırı derecede ağlıyorsa, başka bir sağlık problemi suçlamak olabilir.

Kolik hakkında bazı önemli gerçekler:

 • Colicky bebeklerin sağlıklı bir emme refleksi ve iyi bir iştahı vardır, aksi takdirde sağlıklı ve iyi büyürler. Bebeğiniz iyi beslenmiyorsa, kilo almıyorsa veya güçlü bir emme refleksine sahip değilseniz doktorunuzu arayın.
 • Colicky bebekleri, zaman zaman kolik olmayan bebeklerin yaptığı gibi tükürebilir. Ancak bebeğiniz gerçekten kusuyorsa ve / veya kilo veriyorsa doktora başvurunuz. (Kusma, mide içeriğini ağızdan atmak için kuvvetli bir oyundur, oysa tükürmek, mide içeriğini ağızdan çıkarmak için kolaydır.) Tekrar tekrar kusmak, kolik belirtisi değildir.
 • Colicky bebeklerde normalde normal dışkı var (kaka). Bebeğiniz dışkıda ishal veya kan varsa, doktorunuzu arayın.

Kolik ne sebep olur?

Doktorlar koliklere neyin yol açtığından emin değil. İnek sütü intoleransı olası bir suçlu olarak önerildi, ancak doktorlar artık bunun nadiren olduğuna inanıyor. Emzirilenbebekler de kolik; Bu gibi durumlarda, annenin diyet değişiklikleri koliklerin rahatlamasına yardımcı olabilir. Bazı emziren kadınlar, diyetlerinde kafeinlerden kurtulmanın yardımcı olduğunu, bazıları ise süt, soya, yumurta veya buğday ürünlerini elimine ederken iyileşmeler görüyor.

Bazı acayip bebeklerin de gazı vardır, ancak gazın koliklere neden olup olmadığı veya bebeklerin ağlarken çok fazla hava yutması sonucu gaz geliştirip geliştirmeyeceği açık değildir.

Bazı teoriler, koliklerin, bebeğin sindirim sistemi boyunca yiyecekler çok hızlı hareket ettiğinde ya da tamamen sindirildiğinde ortaya çıktığını göstermektedir. Diğer teoriler, koliklerin bebeğin mizacına bağlı olmasından, bazı bebeklerin dünyaya adapte olmak için biraz daha uzun sürdüğünden veya bazılarının teşhis edilmemiş gastroözofageal reflü (GER) almasından kaynaklanmaktadır . Diğer araştırmalar, koliklerin migren baş ağrısının erken bir şekli olabileceğini göstermektedir. Ayrıca sigara içen annelerin bebeklerinin kolik olma olasılığı daha fazladır.

Kolik tedavisi

Koliklerin uzaklaşması için tek bir tedavi kanıtlanmamıştır. Fakat hem siz hem de sevimli bebeğiniz için hayatı kolaylaştırmanın yolları var.

İlk olarak, bebeğiniz aç değilse, beslemeye devam etmeye çalışmayın. Bunun yerine, küçük çocuğunuzu pekiştirmeye çalışın – bebeği dikkatinizle “şımartmayacaksınız”. Ayrıca:

 • Bebeğinizle yürüyün veya çeşitli pozisyonları denemek için sallanan bir sandalyeye oturun.
 • Bebeğinizi beslenirken daha sık yakmayı deneyin.
 • Bebeğinizi kucağınıza karnının üzerine yerleştirin ve bebeğinizin sırtını ovalayın.
 • Bebeğinizi sallanan veya titreşimli bir yere koyun. Hareketin yatıştırıcı bir etkisi olabilir.
 • Bebeğinizi arabanın arkasındaki bebek araba koltuğuna yerleştirin ve bir gezintiye çıkın. Arabanın titreşimi ve hareketi genellikle sakinleşir.
 • Müzik çal – bazı bebekler harekete olduğu kadar sese de cevap verir.
 • Bebeğinizi koşu bandı kurutucusu, beyaz gürültü makinesi veya elektrikli süpürge ile aynı odaya yerleştirin – bazı bebekler sürekli düşük gürültülü yatıştırıcı bulur.
 • Bazı bebeklerde stimülasyonun azalması gerekir. 2 ay ve daha küçük bebekler karanlık bir odada kundaklanabilir.

Bir huysuz bebeğe bakmak son derece sinir bozucu olabilir, bu yüzden kendinize de dikkat edin. Sürekli ağlama için kendinizi ya da bebeğinizi suçlamayın – kolik kimsenin hatası değildir. Rahatlamaya çalışın ve bebeğinizin sonunda bu evreyi geçeceğini unutmayın.

Bu arada, bebeğinizin ağlamasından bir molaya ihtiyacınız olursa, birini alın. Arkadaşlarınız ve akrabalarınız, kendinize biraz zaman ayırmanız gerektiğinde bebeğinizi izlediğiniz için çok mutlu olurlar. Eğer hiç kimse müsait değilse, küçük çocuğunuzu rahatlatmak için başka bir girişimde bulunmadan önce bebeği yatağa koyun ve bir mola verin. Herhangi bir zamanda kendinize veya bebeğinize zarar verebileceğinizi düşünüyorsanız, bebeği yatağa koyun ve hemen yardım çağırın. Asla bir bebeği sallama.

Bebeğiniz 100.4 ° F (38 ° C) veya daha yüksek bir sıcaklığa sahipse, bir seferde 2 saatten fazla ağlıyor, inkobil normalden daha fazla doktorunuzu arayın. Ayrıca bebeğinizin ağlamasının kolik mi yoksa başka bir hastalığın belirtisi mi olduğundan emin değilseniz doktorunuzu arayın.

Önceki İçerikNefes Tutma Büyüler
Sonraki İçerikÇocuğunuzun Disiplinini Yapmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz