Biyopsi nedir?

Bir biyopsi, test edilebilmesi için vücuttan küçük bir doku parçası almayı içerir. Bu, hastalığı teşhis etmeye yardımcı olur.

Biyopsi neden yapılır?

Biyopsilerin birçok kullanımı vardır. Bazen bir topağın kanserli olup olmadığını kontrol etmek için yapılırlar. Diğer zamanlarda karaciğer veya böbrek hastalıkları gibi sorunları kontrol ederler . Bir durumun ne zaman iyileşip kötüye gittiğini bulmak için kullanılabilirler. Biyopsiler ayrıca doktorların en iyi tedaviyi seçmelerine yardımcı olabilir.

Biyopsi türleri

Vücudun bakıldığı kısma bağlı olarak birçok biyopsi türü vardır.

Bir biyopsi cildin kesilmesini içerebilir, böylece doktor doku veya organın küçük bir kısmını çıkarabilir.

Çoğu durumda, bir doku çizmek için bir iğne kullanılabilir. Bu genellikle lokal anestezi altında yapılabilir . Bazen iğneyi yönlendirmek için görüntüleme (CT taramaları, X ışınları veya ultrason gibi) kullanılır.

Biyopsi için nasıl hazırlanır?

Herhangi bir şekilde hazırlanmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sormanız önemlidir. Bazı biyopsilerden önce oruç tutmanız (bir süre bir süre yemek yememeniz) istenebilir. Prosedüre bağlı olarak doktorunuz sizden kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Ayrıca, birkaç gün önceden bazı ilaçları almayı bırakmanızı da isteyebilirler.

Biyopsi sonrası ne olur?

Biyopsi sonrası ciddi yan etkilerin görülmesi nadirdir. Biyopsinin alındığı nokta birkaç gün boyunca biraz morarmış veya ağrılı olabilir . Kullanılan anestezik ilaç türüne bağlı olarak daha sonra eve götürmek mümkün olmayabilir.

Nadir durumlarda, biyopsinin alındığı yerde kanama veya enfeksiyonla karşılaşabilirsiniz. Biyopsinin organlarınızdan birini yaralaması çok düşük bir ihtimaldir, ancak bu bazen olur. Endişelendiğiniz bir biyopsiden sonra herhangi bir semptom yaşarsanız, her zaman doktorunuzla konuşmalısınız.

Biyopsi sonuçlarınız genellikle birkaç gün içinde alınabilir. Onları nasıl alacağınızı doktorunuza danışın.

Önceki İçerikFekal inkontinans
Sonraki İçerikGenel Anestezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz