Bebeğime anne sütü ve formül vermem uygun mudur?

Anne sütü bebekler için en iyi beslenme seçeneği olsa da, bazı durumlarda emzirme (veya özel emzirme) mümkün olmayabilir veya bir seçenek olmayabilir. Bebeğinizin sağlığı ve mutluluğu, büyük ölçüde, sizin için bir aile olarak neyin işe yaradığına göre belirlenir. Bu nedenle, takviyeye ihtiyacınız olursa, özellikle sizin için daha az stres olması durumunda, bebeğiniz iyi ve sağlıklı olacaktır.

Takviye ihtiyacı olan bebekler, pompalanan sütün veya formülün annenin memesine bağlanan küçük bir tüpün içinden geçtiği ilave bir hemşirelik sistemi ile iyi yapabilir. Ayrıca, pompalanan süt veya formülle biberonla da beslenebilirler.

Bazı uzmanlar, şişelerin çok erken verilmesinin, bebeğin şişenin memeden daha hızlı ve daha iyi bir seçenek olduğuna karar vermesine yol açan “meme başı karmaşası” yaratabileceğini düşünüyor. Bundan kaçınmak için, küçük çocuğunuzun alışmış olduğundan ve biberon vermeden önce emzirme konusunda iyi olduğundan emin olun. Emzirme uzmanları, herhangi bir çeşit yapay meme ucu (emzikler dahil) önermeden önce, bebeğin yaklaşık 3 haftalık olmasına kadar beklemenizi önerir.

Bebeğime formül vermem gerekiyorsa nasıl başlarım?

Formül kullanıyorsanız, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu süt miktarını üretmediğiniz için önce hemşire. Daha sonra, varsa herhangi bir pompalanmış süt verin ve farkı formülle gerektiği şekilde telafi edin.

Emzirme seansını durduruyorsanız veya tamamen emzirmeyi tamamen engelliyorsanız, emzirmeyi biberonla beslemeye başlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, rahatsız edici oluşumları azaltmak için pompalayın, böylece tıkalı kanallarda veya mastitiste sorun yaşamazsınız. Hemşirelik seanslarını ortadan kaldırırken, süt tedarikiniz azalacak ve vücudunuz yeni beslenme programınıza uyması için yeterli süt üretmeye adapte olmaya başlayacaktır.

Emzirilen bebeğinizin formülüne başlamak, dışkıların sıklığında, renginde ve kıvamında bir değişiklik yapabilir (kaka). Bebeğiniz kaka yaparken sorun yaşarsa, doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Bebeğiniz yalnızca formülü reddediyorsa, bebeğin yeni tada alışması için pompalanan anne sütünün bir kısmını formülle karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bebeğime ilk şişeyi vermem benim için uygun mu?

Mümkünse, ilk başta küçük çocuğunuza biberon vermeniz gerekir. Bunun nedeni, bebeklerin annelerini koklayabilmeleri ve anneden anne sütü almaya alışkın olmaları, bir şişe değil. Öyleyse başkasını – bakıcı ya da eş gibi – bir bebeğe ilk biberon vermesini sağlayın.

Ayrıca, bebeğiniz ilk biberonu aldığında ya evden ya da dışarıdan bakmayı düşünün, çünkü küçük çocuğunuz beslenmeyi neden her zamanki gibi yapmadığınızı merak edecektir. Bebeğinizin biberona nasıl aldığına bağlı olarak, bu düzenleme biberonla beslenmeye alışıncaya kadar gerekli olabilir.

Bebeğiniz bu yeni beslenme biçimine uyum sağlamakta zorlanıyorsa, sadece sabırlı olun ve denemeye devam edin.

Katı yiyecekler ve meyve suyu ne zaman vermeliyim?

Sadece emzirilen bebekler için doktorlar bir bebeğin yaklaşık 6 aylık olana kadar beklemesini tavsiye eder. Ancak bazı bebekler daha erken hazır olabilir.

Bebeğinizin hazır olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Katı yiyecekleri yemeye hazır olan bebekler:

  • yiyeceklerle ilgilenir (örneğin, başkalarının yemeklerini izleyebilir, yiyeceklere ulaşabilir ve yiyecek yaklaşırken ağızlarını açabilirler)
  • kafalarını iyi tut ve çok az yardımla ya da yardımsız otur
  • yemek için gereken sözlü motor becerilere sahip olmak (ağız yemeğini zorlamadıkları ancak boğaza götürdükleri ve yuttukları anlamına gelir)
  • genellikle doğum ağırlığının iki katı ağırlığında veya ona yakın

Bebeğiniz en az 4 aylık oluncaya kadar bekleyin ve katıları uygulamadan önce bu hazır olma belirtilerini gösterir. 4 aydan önce katı yiyeceklere başlayan bebekler daha sonra obezite ve diğer sorunlar için daha yüksek bir risk altındadır . Ayrıca katı yiyecekleri güvenli bir şekilde yutacak kadar koordine degiller ve yiyecekleri boğabilir veya ciğerlerine teneffüs edebilirler.

Zamanı gelince, tek taneli, demir takviyeli bir bebek gevrekiyle başlayın (pirinç gevrekleri geleneksel olarak bebekler için ilk gıda olmuştur, ancak istediğiniz herhangi bir şeyle başlayabilirsiniz). Anne sütü, formül veya su ile karıştırılmış 1 veya 2 yemek kaşığı mısır gevreği ile başlayın. Bir başka iyi ilk seçenek, demir açısından zengin bir saf ettir. Bebeğinizi küçük bir bebek kaşığı ile besleyin ve doktorunuz tavsiye etmediği sürece asla bir biberonun içine tahıl eklemeyin.

Bu aşamada, katılar daha önce değil bir hemşirelik seansından sonra beslenmelidir. Bu şekilde, bebeğiniz anne sütünü doldurur, bu da bebeğinizin ana beslenme kaynağı 1 yaşına kadar olmalıdır.

Bebeğiniz ilk yemeği yemeğe asıldığında, püre meyveler, sebzeler, fasulye, mercimek veya yoğurt gibi çeşitli yiyecekleri tanıtın. Bebeğinizin alerjik reaksiyonu olmadığından emin olmak için yeni gıdalar tanıtmak arasında birkaç gün bekleyin .

Uzmanlar, bebeklere 4-6 aylık olduklarında ortak gıda alerjenleri verilmesini önermektedir. Bu aileye besin alerjisi öyküsü olan bebekleri de içerir . Geçmişte, bebeklerin ilk doğum gününe kadar bu tür yiyecekleri ( yumurta , yer fıstığı ve balık gibi ) almaması gerektiğini düşünüyorlardı . Ancak son çalışmalar bu kadar uzun süre bekleyen bir bebek yapabiliriz düşündürmektedir daha gıda alerji geliştirme olasılığı.

Bu yiyecekleri bebeğinize, küçük çocuğunuz katı yemeğe başlar başlamaz verin. Bebeğinizin kolayca yutabileceği biçimlerde servis edildiğinden emin olun. Örneğin meyve püresi veya yoğurt gibi karıştırılmış az miktarda fıstık ezmesi veya yumuşak pişmiş yumurta deneyebilirsiniz.

Not: Daha büyük bebeklere bile meyve suyu sunmanın bir faydası yoktur . Meyve suyu onları doldurabilir ve daha besleyici yiyecekler için çok az yer bırakabilir, şişmanlığa neden olabilir, diyare neden olabilir ve hatta dişler içeri girmeye başladığında bebeği kavite riski artabilir.

Bebeğime ne zaman su verebilirim?

İlk birkaç ayında bebekler genellikle fazladan suya ihtiyaç duymazlar. Çok sıcak günlerde, çoğu bebek ek beslemelerle iyi çalışır. Ancak, bebeğinizin suyunu, özellikle bebeğinizin çürüğü karanlıksa veya bebeğiniz normalden daha az göz atarsa, vermek isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz katı yiyecekler yediğinde, beslemeler arasında birkaç ons su sunabilirsiniz, ancak bunu zorlamayın. Florürle takviye edilmiş su, bebeğinizin sağlıklı diş ve diş etleri geliştirmesine yardımcı olacaktır. Flüoride edilmemiş su ile bir bölgede yaşıyorsanız, doktorunuz veya diş hekiminiz florür damlaları verebilir.

Önceki İçerikEmzirme SSS: Anne Sütünü Güvenle Saklamak
Sonraki İçerikEmzirme SSS: Uyku – Sizin ve Bebeğinizin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz