Bağırsak kanseri taraması, herhangi bir hastalık belirtisi veya belirtisi olmayan insanlar için bir testtir. Amaç herhangi bir hastalığı erken evrelerinde bulmaktır. Bu sizi veya doktorunuzu endişelendiren bir sorunu teşhis etmek için test yaptırmaktan farklıdır.

Bağırsak kanseri taraması neden önemlidir?

Türkiye’de her hafta yaklaşık 10 kişi kolon kanseri olarak da adlandırılan bağırsak kanserinden ölmektedir. İnsanlar düzenli tarama testleri yaptırsa bu sayı azaltılabilir.

Bir dışkıda gizli kan testi nedir?

Bir dışkı gizli kan testi veya FOBT, küçük miktarlarda kan için test edilecek dışkı numunelerinizi (kaka) topladığınız bir bağırsak kanseri tarama testidir.

Bağırsak kanseri taraması ne zaman önerilir?

Ulusal tarama programı, diğer yaşlarda 50 yaşını doldurduğunuzda size bir FOBT kiti gönderecektir. Amaç 2020 yılına kadar her iki yılda bir 50-74 yaş arasındaki tüm Avustralyalıları taramak.

Dışkıda kan gibi belirtiler varsa veya bir bağırsak hareketi veya bağırsak alışkanlığındaki son ve kalıcı bir değişiklik (örneğin, daha gevşek bağırsak hareketleri veya şiddetli kabızlık) bitiminden sonra hala gitmeniz gerekiyormuş gibi hissetmeniz durumunda Kitiniz için – doktorunuza görünün.

Kraliyet Avustralya Genel Pratisyen Hekimler Koleji , yüksek risk altında olmayan insanlarda kolonoskopi tercih edilmek üzere bağırsak kanseri taraması için dışkı gizli kan testinin kullanılmasını önerir. Daha fazla bilgi için doktorunuza görünün.

FOBT sonuçlarım olumluysa ne olur?

Pozitif bir FOBT testi yaptırılması nadir değildir. FOBT pozitif olan 29 kişiden sadece 1’i barsak kanseri alacaktır. Pozitif bir test, polipler, iltihaplanma veya hemoroitlerden de kaynaklanabilir .

FOBT’niz pozitifse, kolonoskopi gibi başka testler önerebilecek olan doktorunuza başvurmalısınız. Bu test, bir doktorun esnek bir tüpte kamera kullanarak kalın bağırsağınızın içine bakmasını sağlar. Doktor bir şey bulursa, daha ileri testler için örnekler alabilir.

Önceki İçerikBağırsak Kanseri Önleme
Sonraki İçerikBağırsak Kanseri Belirtileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz