Türkiye’de yaşayanların neredeyse yarısı, birçok insanı – özellikle yaşlıları – osteoporoz ve kırık riski altında bırakan önerilen diyet kalsiyum alımını alamıyor.

Kalsiyum Takviyeleri Tehlikeli Midir?

Kalsiyum, çoğunlukla süt ürünleri, tofu ve deniz ürünlerinde doğal olarak bulunan, sağlıklı ve güçlü kemikler için gerekli olan bir mineraldir. Yetişkinlerin çoğunun günde 1.000 mg kalsiyum alması gerekir; bu, 50 yaşın üzerindeki kadınlar ve 70 yaşın üzerindeki erkekler için 1.300 mg’a çıkar.

Doktorlar bazen hastaların günlük dozlarını almasını sağlamak için kalsiyum takviyesi yaparlar. Ancak, takviyelerin kalp hastalığı, böbrek taşı ve mide rahatsızlığı riskini artırabileceğine inanan kalsiyum almayı durduran insanların raporları var.

Ancak, kalsiyum hapları atmayı bırakmadan önce, bunu okuyun.

Kalsiyum Takviyeleri Tehlikeli Midir?
Kalsiyum Takviyeleri Tehlikeli Midir?

Araştırma Aslında Ne Diyor

Osteoporoz Türkiye’de ki bir endokrinolog gerektiğinde, günde 500 mg ila 600 mg seviyesinde kalsiyum takviyesinin güvenli ve etkili olduğunu düşünmektedir.

“Kalsiyum takviyelerinin kalp krizi veya felç riskini arttırıp arttırmadığı konusu, birçok küçük çalışmanın verilerini birleştiren çalışmalardan kaynaklanıyor – burada kalsiyum [takviyeleri] dozlarının ortalama olarak 600 mg’ın üzerinde olduğu” açıklamasında bulundu. “Bazı araştırmacılar bu risklerde küçük bir artış buldular, ancak diğerleri yok.”Osteoporoz, dörtte biri kadın olan 1 milyondan fazla Avustralyalıyı etkilemektedir.

Bazı çalışmalar, kalsiyum takviyesi alan insanlar arasında böbrek taşlarında küçük bir artış olduğunu bildirmiştir. “Bu olma riski çok düşük. Ancak kalsiyum takviyeleri, böbrek taşı öyküsü ya da diğer bazı böbrek problemleri olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır ”diyor.

İhtiyacınız Olursa Kalsiyum Alın

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir takviye almaya başlamadan veya almayı durdurmadan önce, önce doktorunuzla görüşün. Kalsiyum takviyeleri genellikle yalnızca diyetlerinden yeterince kalsiyum alamayan ve düşme ve kırılma riski olan kişiler için önerilir.

Mümkünse kalsiyum alımınızı kalsiyum açısından zengin gıdalardan almak her zaman en iyisidir. Düşük kalsiyumlu diyeti güvenilir bir şekilde teşhis eden bir test bulunmamakta.

Kalsiyum reçetesi yaptınız mı? Almaya devam et. Uzman hekimler, “Doktorunuz tarafından günde 500 ila 600 mg takviye etmeniz önerildiyse, kullanıcak hasta ya da kişi eki belirtildiği şekilde almaya devam etmelidir” diyor.

Diyetinizde Daha Fazla Kalsiyum Nasıl Alınır

‘Önce yiyecek’ düşünün – ve kalsiyum eklenmiş yiyecekler arayın (‘kalsiyum takviyeli’). İşte bazı üst kalsiyum kaynakları:

Mandıra

 • Kalsiyumla güçlendirilmiş yağsız süt – 250ml’de 520mg
 • Az yağlı doğal yoğurt – 200gr küvet başına 488 mg
 • Normal süt – 250ml başına 304mg
 • Az yağlı cheddar peyniri – 21g dilim başına 209mg
 • Cheesecake – 125g dilim başına 163mg

Deniz Ürünleri

 • Sardalya, suda konserve – 90g başına 486 mg
 • Pembe somon, suda konserve – 90g başına 279mg can
 • Kırmızı somon, suda konserve – 90g başına 203mg can
 • Midye, buğulama veya haşlama – 100gr başına 173mg
 • Snapper, zeytinyağı ile ızgara – 100 gr fileto başına 163 mg

Sebzeler, Meyveler ve Bakliyat

 • Tofu, firma – 250ml su bardağı başına 832mg
 • Az yağlı soya sütü – 250ml bardak başına 367mg
 • Kuru incir – 6 incir başına 160 mg
 • Soya fasulyesi, konserve – 200g bardak başına 106mg
 • Nohut, konserve – 200g bardağı başına 90mg

Daha Fazla Bilgi Nereden

Doktorunuza kemik sağlığınızı ve kemik mineral yoğunluğu testinin size faydası olup olmadığını sorun. Kemiklerinizin yoğunluğunu ölçen hızlı ve ağrısız bir vücut taramasıdır – düşük yoğunluklu kırık riskini artırabilir.

Önceki İçerikKalsiyum
Sonraki İçerikAdrenalin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz