Diğer becerilerde ve kilometre taşlarında olduğu gibi, çocukların dili öğrenme ve konuşmaya başlama yaşı değişebilir. Birçok bebek ilk doğum günlerinden önce mutlu bir şekilde “anne” ve “dada” yiyorlar ve çoğu küçük çocuk 18 aylıkken yaklaşık 20 kelime söyleyebilir. Peki ya 2 yaşındaki bir çocuk henüz konuşmuyorsa veya sadece iki kelimeyi bir araya getirirse?

Neyin “normal” olduğunu ve konuşma ve dil gelişiminde neyin olmadığını bilmek, ebeveynlerin kaygılanma nedeni olup olmadığını veya çocuklarının programa uygun olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Dil ve Konuşma Nasıl Farklı?

 • Konuşma , dilin sözlü ifadesidir ve eklemlemeyi (seslerin ve kelimelerin oluşma şekilleri) içerir.
 • Dil , bilgiyi anlamlı bir şekilde vermenin ve edinmenin bütün sistemidir. İletişim yoluyla anlıyor ve anlaşılıyor – sözlü, sözsüz ve yazılı.

Konuşma veya Dil Gecikmeleri Nedir?

Konuşma ve dil sorunları farklılık gösterir, ancak çoğu zaman çakışır. Örneğin:

 • Dil gecikmesi olan bir çocuk  kelimeleri iyi telaffuz edebilir fakat sadece iki kelimeyi bir araya getirebilir.
 • Konuşma gecikmesi olan bir çocuk  fikirleri ifade etmek için kelimeler ve ifadeler kullanabilir, ancak anlaşılması zor olabilir.

Çocuklar Ne Zaman Konuşma ve Dil Becerileri Geliştirir?

Aşamaları konuşma ve dil gelişiminin tüm çocuklar için aynıdır, ancak yaşı hangi çocuklar onları çok değişebilir gelişir.

Rutin iyi çocuk muayeneleri sırasında doktorlar, çocukların bu yaşlarda gelişimsel kilometre taşlarına ulaşıp ulaşmadıklarını araştırır:

12 aydan önce

İlk doğum gününe kadar, bebeklerin çevreleriyle ilgili olarak seslerini kullanmaları gerekir. Soğutma ve gevezelik, konuşma gelişiminin erken aşamalarıdır. Yaklaşık 9 ayda bebekler sesleri birbirine bağlamaya, farklı ses tonları kullanmaya ve “mama” ve “dada” gibi kelimeler söylemeye başlar (bu kelimelerin ne anlama geldiğini anlamadan).

12 aylıktan önce bebekler sese dikkat etmeli ve ortak nesnelerin adlarını tanımaya başlamalıdır (şişe, sapan vb.). Dikkatle izleyen fakat sese tepki vermeyen bebekler işitme kaybının belirtileri olabilir .

12 ila 15 Ay

Bu yaştaki çocuklar gevezeliklerinde çok çeşitli konuşma seslerine sahip olmalı (p, b, m, d veya n gibi), duydukları sesleri ve kelimeleri taklit etmeye başlamalı ve sıklıkla bir veya daha fazla kelime söylemeli (“mama” hariç) ve “dada”). İsimler genellikle “bebek” ve “top” gibi ilk gelirler. Ayrıca basit tek adımlı yönergeleri anlayabilmeli ve izleyebilmelidir (“Lütfen bana oyuncağı ver” vb.).

18 – 24 Ay arası

Çoğu (hepsi değil) küçük çocuklar 18 ay boyunca 20 kelime ve 2 yaşına geldiğinde 50 veya daha fazla kelime söyleyebilirler. 2 yaşındayken, çocuklar “bebek ağlaması” veya “Büyük baba” 2 yaşında bir çocuk, ortak nesneleri (şahsen ve resimlerde) tanımlayabilmelidir; sorulduğunda gözleri, kulakları veya burnu işaret edin; ve iki adımlı komutları takip edin (“Lütfen oyuncağı alın ve bana verin”).

2 ila 3 Yıl

Ebeveynler genellikle çocuklarının konuşmasında büyük kazanımlar görürler. Bir çocuğun kelime hazinesi artmalıdır (sayılacak çok fazla kelimeye kadar) ve rutin olarak üç veya daha fazla kelimeyi cümleler halinde birleştirmelidir.

Anlama ayrıca artmalıdır – 3 yaşına kadar, bir çocuk “masanın üstüne koymanın” veya “yatağın altına koymanın” ne demek olduğunu anlamaya başlamalıdır. Çocuklar ayrıca renkleri tanımlamaya ve tanımlayıcı kavramları anlamaya başlamalıdır (örneğin büyük veya küçük).

Dil veya Konuşma Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir?

Sese cevap vermeyen veya ses vermeyen bir bebek hemen bir doktor tarafından görülmelidir. Ancak çoğu zaman, ebeveynlerin, çocuklarının bir konuşmaya veya dile dönüm noktasına ulaşmak için biraz daha uzun sürdüğünü veya tıbbi müdahale gerektiren bir sorun olup olmadığını bilmek zor.

İşte dikkat etmeniz gereken bazı şeyler. Çocuğunuz varsa doktorunuzu arayın:

 • 12 aya kadar: güle güle işaret etmek veya el sallamak gibi hareketler kullanmıyor
 • 18 aya kadar: vokalizasyon konusundaki jestleri iletişim kurmak için tercih ediyor
 • 18 aya kadar: sesleri taklit etmekte zorlanıyor
 • Basit sözlü talepleri anlamakta zorluk çekiyor
 • 2 yıla kadar: sadece konuşma veya eylemleri taklit edebilir ve kendiliğinden kelime veya kelime öbekleri üretmez
 • 2 yıla kadar: sadece belirli sesleri veya kelimeleri tekrar tekrar söylüyor ve sözlü dili kendi acil ihtiyaçlarından daha fazla iletişim kurmak için kullanamıyor
 • 2 yıla kadar: basit talimatları izleyemiyorum
 • 2 yıla kadar: alışılmadık bir ses tonuna sahiptir (mırıldanma veya burun sesi gibi)
 • yaşı için beklenenden daha anlaşılması zor:
  • Ebeveynler ve düzenli bakıcılar, bir çocuğun konuşmasının yarısını 2 yılda, üçte üçte birini anlamalıdır.
  • 4 yaşına kadar, bir çocuğu tanımayan kişiler tarafından bile, çoğunlukla bir çocuk anlaşılmalıdır.

Dil veya Konuşma Gecikmelerine Neden Olan Nedir?

Normalde gelişmekte olan normal bir çocukta konuşmada gecikme , dil veya damakla ilgili problemler (ağız çatısı) gibi sözlü bir bozulma nedeniyle olabilir . Kısa bir frenulum (dilin altındaki kıvrım), konuşma yapımı için dil hareketini sınırlayabilir.

Konuşma gecikmesi olan birçok çocuğun oral motor problemleri vardır . Bunlar, beynin konuşmadan sorumlu olan alanlarında, dudakları, dili ve çeneyi konuşma sesleri çıkarmasını koordine etmeyi zorlaştırdığında meydana gelir. Bu çocuklar aynı zamanda beslenme güçlüğü gibi diğer oral motor problemleri de olabilir.

İşitme problemleri de sıklıkla gecikmeli konuşma ile ilgilidir. Bu nedenle bir işitme uzmanı , bir konuşma kaygısı olduğunda bir çocuğun işitmesini test etmelidir. Duyma güçlüğü çeken çocuklar, dili anlama, taklit etme ve kullanma gibi eklemde zorluk çekebilirler.

Kulak enfeksiyonları , özellikle kronik enfeksiyonlar , işitmeyi etkileyebilir. Yine de tedavi edilen basit kulak enfeksiyonları konuşmayı etkilememelidir. Ve, en az bir kulakta normal işitme olduğu sürece, konuşma ve dil normal olarak gelişecektir.

Konuşma veya Dil Gecikmeleri Nasıl Teşhis Edilir?

Siz veya doktorunuz çocuğunuzun bir sorunu olabileceğini düşünüyorsanız, bir konuşma dili patologu tarafından erken bir değerlendirme yapılması önemlidir . Konuşma dili patologunu kendi başınıza bulabilir veya sağlık uzmanınızdan sizi bir tanesine yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Konuşma dili patoloğu, çocuğunuzun konuşma ve dil becerilerini toplam gelişim bağlamında değerlendirir. Patolog standartlaştırılmış testler yapacak ve konuşma ve dil gelişiminde kilometre taşlarını arayacaktır.

Konuşma dili patoloğu ayrıca şunları da değerlendirir:

 • Çocuğunuzun ne anladığı (alıcı dil)
 • Çocuğunuzun ne söyleyebileceği (ifade dili)
 • Çocuğunuz işaret, kafa sallama, işaret vb. başka yollarla iletişim kurmaya çalışıyorsa
 • ses gelişimi ve konuşmanın netliği
 • Çocuğunuzun oral motor durumu (ağız, dil, damak, vb. konuşma, yeme ve yutmanın yanı sıra birlikte çalışma)

Test sonuçlarına dayanarak, konuşma dili patoloğu çocuğunuz için konuşma terapisi önerebilir.

Konuşma Terapisi Nasıl Yardımcı Olur?

Konuşma terapisti, konuşma ve dil becerilerini geliştirmek için çocuğunuzla birlikte çalışacak ve çocuğunuza yardım etmek için evde ne yapacağınızı gösterecektir.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Ebeveyn katılımı, konuşma veya dil sorunu olan çocuklara yardım etmenin önemli bir parçasıdır.

Evde konuşma gelişimini teşvik etmenin birkaç yolu:

 • Çocuğunuzla iletişim kurmak için çok zaman harcayın. Bebeklik döneminde bile – konuşun, şarkı söyleyin ve seslerin ve jestlerin taklit edilmesini teşvik edin.
 • Çocuğunuza okuyun . Çocuğunuz bebek olduğunda okumaya başlayın. Yaşa uygun yumuşak kitapları veya tahta kitapları veya resimleri adlandırırken çocukları aramaya teşvik eden resimli kitapları arayın. Klasik bir kitapla (örneğinÇocuğunuzun okşama hareketini taklit ettiği Tavşan Pat gibi) ya da çocukların dokunabileceği dokular içeren kitaplarıdeneyin. Daha sonra, çocuğunuzun tanınabilir resimleri işaret etmesine izin verin ve bunları adlandırmaya çalışın. Ardından, ritmik çekiciliği olan tekerlemelere geçin. Tahmin edilebilir kitaplara ilerleme ( Brown Bear, Brown Bear, Ne Görüyorsun?Çocukların ne olacağını tahmin etmelerini sağlar. Küçük çocuğunuz bile en sevdiğiniz hikayeleri ezberlemeye başlayabilir.
 • Günlük durumları kullanın. Çocuğunuzun konuşmasını ve dilini güçlendirmek için gün boyu yolunuzu konuşun. Örneğin, markette yiyecekleri adlandırın, bir yemek pişirirken veya bir odayı temizlerken, evin etrafındaki nesneleri işaret ederken ve araba kullanırken duyduğunuz sesleri işaret edin. Sorular sorun ve çocuğunuzun yanıtlarını kabul edin (anlaşılması zor olsalar bile). İşleri basit tutun, ancak “bebek konuşmasından” kaçının.

Konuşma ve dil gecikmelerini erken tanımak ve tedavi etmek en iyi yaklaşımdır. Uygun terapi ve zamanla çocuğunuz sizinle ve dünyanın geri kalanıyla daha iyi iletişim kurabilecektir.

Önceki İçerikİletişim ve Yeni Doğan
Sonraki İçerikÇocuğunuzun Disiplinini Yapmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz