Testlerin bir dizi araştırmak için yapılabilir prostat kanseri belirtileri arasında prostat kanseri ve tanıyı doğrulamak. Daha yaygın testlerden bazıları aşağıda tartışılmıştır.

Tarama testleri

Prostat spesifik antijen testi

Prostat spesifik antijen (PSA), prostat bezi tarafından üretilen bir proteindir. Tüm erkeklerin kanlarında az miktarda PSA vardır ve yaşla birlikte artar. Prostat kanseri PSA üretimini artırabilir. Prostat spesifik bir antijen (PSA) testi kanda yükselmiş PSA seviyelerini arar – özellikle kanseri test etmez.

PSA seviyeniz yaşınız için normalin üstünde ise, prostat kanseri olabilir. Bununla birlikte, PSA düzeyi yükselmiş erkeklerin üçte ikisinin kanseri yoktur, başka bir prostat durumu vardır.

PSA testinde bulunan birçok prostat kanseri yavaş büyüyen ve yaşamı tehdit edici değildir ve PSA testi hangi kanserlerin sağlığınız için tehdit olabileceğini tahmin edemez.

PSA testinin olası yararları ve zararları hakkında doktorunuzla konuşun.

Dijital rektal muayene

Bir sonraki adım dijital rektal muayenedir (DRE). Bu doktorunuz tarafından yapılabilir.

Bir DRE sırasında doktorunuz rektumunuza bir parmak sokar. Rektum prostat bezinize yakın olduğundan, doktorunuz bez yüzeyinin değişip değişmediğini kontrol edebilir. Bu biraz rahatsızlık hissedecektir ancak acı vermemelidir.

Prostat kanseri bezi sert ve engebeli yapabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kanser çok küçükse, DRE bunu tespit edemeyebilir.

DRE ayrıca, iyi huylu prostat hiperplazisini dışlamada da yararlıdır , çünkü bu bezin sağlam ve pürüzsüz hissetmesine neden olur.

Lütfen aklınızda bulundurun…

Hem PSA hem de DRE tarama testleridir ve prostat kanserini teşhis edemezler. Bir PSA veya DRE testinin sizin için uygun olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Biyopsi

Doktorunuz, PSA seviyelerinizi, DRE’nizin sonuçlarını ve yaş ve aile öyküsü gibi ilişkili risk faktörlerini içeren bir dizi faktöre bağlı olarak prostat kanseri geçirme riskinizi değerlendirecektir. Risk altında olduğunuz hissediliyorsa, prostatınızı biyopsi yapmak için bir uzmana yönlendirileceksiniz.

Biyopsi, prostat kanserini teşhis etmenin tek kesin yoludur. Genellikle ayaktan tedavi prosedüründe, bir ürolog, bir ultrason yardımıyla çok ince, içi boş iğneler kullanarak küçük doku numunelerini prostatınızdan çıkarır. Prostat ya rektum duvarı (transrektal) duvarı veya skrotum ve anüs arasındaki (transperineal biyopsi) deriden erişilebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için muhtemelen antibiyotik tedavisi alacaksınız.

Mevcut testlerin güvenilirliğini doktorunuzla veya uzmanınızla görüşebilirsiniz. Bazı durumlarda, belirtileriniz devam ederse veya PSA seviyeniz yükselmeye devam ederse daha fazla test yapmanız gerekebilir.

Daha fazla test

Kanserin prostatınızdan vücudun diğer bölümlerine yayılma ihtimali varsa, başka testler önerilebilir.

Yaygın olarak kullanılan üç test manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve kemik taramasıdır. Bu taramalar, vücudunuzun iç kısmının ayrıntılı bir resmini oluşturur. Kanserin prostattan çevresindeki dokuya yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için kullanılabilirler.

Önceki İçerikProstat Kanseri Tedavisi
Sonraki İçerikProstat Kanseri Belirtileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz