Alerjen immünoterapisi, alerjilerin işlevini yerine getirmesini durdurabilir, böylece alerjik olduğunuz maddenin daha fazlasını ancak daha az semptomla tolere edebilirsiniz. Bununla birlikte, alerjen immünoterapisinin işe yaraması yıllar alabilir.

Alerjik reaksiyon, vücudunuzun bağışıklık sistemi normalde zararsız olan bir şeye yanıt verdiğinde ortaya çıkar. Alerjen immünoterapisi, birkaç yıl boyunca vücuda düzenli olarak küçük dozlarda allerjen uygulayarak çalışır. Bağışıklık sistemi yavaş yavaş ‘kapanır’, böylece alerjenlere karşı bağışıklık kazanırsınız ve artık onlara tepki vermezsiniz.

Alerjen immünoterapisi Nasıl Verilir?

Alerjen immünoterapisi, deri altına enjeksiyonlar yoluyla veya dil altına tabletler, spreyler veya damlalar halinde verilir.

 • Enjeksiyonlar   zarar vermemesi gereken küçük bir iğne ile çok küçük bir alerjen dozu verilir. Genellikle ilk başta haftalık enjeksiyonlara ihtiyacınız olur ve ardından doz, idame dozuna ulaşılana kadar 3 ila 6 ayda kademeli olarak artırılır. Daha sonra birkaç yıl boyunca genellikle ayda bir olmak üzere düzenli enjeksiyonlara ihtiyacınız olacaktır.
 • Dil altında (dil altı) –  dil altı immünoterapi tabletler, spreyler veya damlalar halinde verilir. Alerjeni birkaç dakika dilinizin altında tutup sonra yutarsınız. İmmünoterapiyi evde alabilirsiniz ve yan etki olasılığı daha düşüktür. Ancak, bu daha pahalıdır ve bazı alerji türleri için enjeksiyonlar kadar etkili değildir.

Belirtiler genellikle yaklaşık 4 ila 5 ay sonra düzelmeye başlar. Bu süre zarfında, immünoterapiyi düzenli olarak almaya devam etmeli ve doktorunuzla yakın çalışmalısınız. Alerjilerin geri gelmesini önlemek için genellikle tedaviyi 3 ila 5 yıl sürdürmeniz önerilir.

Alerjen immünoterapi alırken, alerji ve astım ilaçlarınızı her zamanki gibi almaya devam etmelisiniz.

Alerjen immünoterapisi
Alerjen immünoterapisi

Alerjen immünoterapisi Hangi Alerjileri Tedavi Edebilir?

Alerjen immünoterapisinin genellikle tedavi edilmesi önerilir:

 • Arılar, eşekarısı ve kriko karıncaları gibi sokan böceklere karşı potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjiler 
 • Belirtiler şiddetli olduğunda ve ilaçlar yeterince çalışmadığında polen veya toz akarı alerjisinin neden olduğu saman nezlesi (alerjik rinit)
 • toz akarı alerjisi
 • Astım, belirtilerinizin kaçınılması zor olan belirli bir alerjenden kaynaklandığını biliyorsanız
 • egzama

Alerjen immünoterapisinin gıda alerjileri için işe yaradığı gösterilmemiştir  , ancak bununla ilgili araştırmalar halen devam etmektedir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler alerjen immünoterapisine sahip olabilirler, ancak çok küçük çocukların işbirliği yapmasını sağlamak zor olabilir. Tedavi, kalp hastalığı gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için de uygun değildir.

Alerjen immünoterapisi Ne Kadar Başarılı?

Alerjen immünoterapisi 100 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Dil altı immünoterapi, son 10 yılda çok daha etkili hale gelen yeni bir tedavidir.

Araştırmalar, alerjen immünoterapisinin, ısıran böceklere şiddetli reaksiyon gösterme olasılığını 10’da 6’dan 10’da 1’in altına düşürdüğünü gösteriyor.

Alerjik riniti olan hemen hemen herkesin semptomlarında (tıkalı veya burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntı) önemli bir iyileşme olacak ve alerjen immünoterapisinden sonra daha iyi bir yaşam kalitesi yaşayacaktır.

Astım semptomlarınızdan hangi alerjenin sorumlu olduğunu bildiğiniz sürece, alerjen immünoterapisinin astım için kalıcı faydaları olduğu da gösterilmiştir. Alerjik rinitli çocukların astım geliştirmesini de önleyebilir.

Alerjen immünoterapi Kullanmanın Riskleri

Bazı insanlar, enjeksiyon bölgesinde bir şişlik yaşarlar. Ancak en büyük risk şiddetli alerjik reaksiyondur ( anafilaksi ) – bu çok nadirdir. Her ihtimale karşı, normalde tedaviden sonra 30 dakika doktorun muayenehanesinde kalmanız ve birkaç saat egzersiz yapmaktan kaçınmanız gerekecektir. Önce bir antihistamin almak yan etki olasılığını azaltabilir.

Dil altı immünoterapiniz varsa, ağzınızın içinde hafif bir şişlik veya kaşıntı veya mide rahatsızlığı olabilir. Ciddi yan etkiler çok nadirdir.

Alerjen immünoterapi enjeksiyonları ne sıklıkla yapılır?

 • AIT enjeksiyonları çok düşük bir dozla başlar. Rahatsız edici, ancak çok acı verici olmayan küçük bir iğne kullanılır. Doz, etkili bir idame dozuna ulaşılıncaya kadar düzenli (genellikle haftalık) olarak kademeli olarak artırılır.
 • İdame dozuna ulaşıldığında, enjeksiyonlar genellikle bir tıbbi tesiste gözetim altında aylık olarak uygulanır. Hastalar, bir AIT enjeksiyonu verildikten sonra 30-45 dakika tıbbi tesiste kalmalıdır.
 • AIT enjeksiyonlarını tolere etmeyen bazı hastalar için dil altı immünoterapi bir seçenek olabilir.

Dil altı alerjen immünoterapi ne sıklıkla alınır?

Dil altı alerjen immünoterapi özleri genellikle günlük olarak alınır.

Alerjen özütlerini almak için yaygın yöntemler:

 • Sabahları aç karnına alın.
 • Damlaları veya tableti en az iki dakika dil altında tutun, ardından yutun.
 • 15 dakika hiçbir şey yemeyin / içmeyin.
 • Dili kesebilecek ve özlerden ağızda tahriş olma olasılığını artırabilecek gıdalardan kaçının.
 • Sabahları almayı unutursanız, ertesi sabah normal dozda tedaviye devam edin.

Alerjen immünoterapi enjeksiyonlarına herhangi bir potansiyel reaksiyon var mı?

Enjeksiyon yerinde lokalize şişlik, sakinleştirici olmayan oral antihistaminikler veya buz paketleri ve ağrılıysa Parasetamol ile tedavi edilebilir.

Daha ciddi reaksiyonlar (anafilaksi gibi) nadirdir. Bununla birlikte, kimin ciddi tepkileri olabileceğini tahmin etmek zordur. Hastalara normalde şunları tavsiye edilir:

 • Enjeksiyondan sonra en az 30 dakika doktor muayenehanesinde kalın.
 • Daha sonra en az üç saat egzersiz yapmaktan kaçının.
 • Bazı kalp ve tansiyon ilaçlarından kaçının (ör. Metoprolol veya propranolol gibi beta blokerler). AIT’de yeni bir ilaca başlarsanız, doktorunuzla konuşmanız önemlidir.
 • Enjeksiyondan önce sakinleştirici olmayan bir oral antihistamin almak yan etki riskini azaltabilir ve doktorunuz tarafından önerilebilir.

Son enjeksiyonunuzdan sonra yaşayabileceğiniz herhangi bir reaksiyon ve aldığınız yeni ilaçlar (göz damlası, yeni kalp / tansiyon tabletleri gibi) veya hamile kalırsanız doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Hamile olan (veya hamile kalmayı planlayan) hastalara doğum yapana kadar rutin olarak AIT başlanmamaktadır. Hasta AIT’nin idame dozlarında ise ve daha sonra hamile kalırsa, enjeksiyonlara devam edilebilir (hasta durdurmak istemediği sürece), ancak ilgili güvenlik sorunlarını görüşmek için denetleyen uzmanla iletişime geçilmelidir.

Dil altı alerjen immünoterapisine herhangi bir potansiyel reaksiyon var mı?

Yaygın yan etkiler arasında tahriş, ağız içinde küçük şişlik veya kaşıntı ve mide rahatsızlığı / mide bulantısı bulunur. Bu, dozu geçici olarak düşürerek veya önceden yatıştırıcı olmayan bir antihistamin alarak kontrol edilebilir. Bu yan etkiler genellikle ilk birkaç haftadan sonra düzelir.

Bu tür bir tedaviden kaynaklanan, solunum güçlüğü gibi potansiyel olarak tehlikeli yan etki riski son derece düşüktür.

Alerjen immünoterapisinin yan etkilerini azaltmak için yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı?

Basit önlemler riski azaltabilir:

 • Tedavi başlamadan önce astım stabil olmalıdır.
 • Kaşıntılı gözler, burun kaşıntısı, boğazda veya göğüste kaşıntı, hırıltılı solunum veya sersemlik veya baygınlık hissederseniz bunu doktorunuza söylemelisiniz. Bu semptomlara asla katlanmamalısınız.
 • Herhangi bir kalp veya tansiyon ilacı veya glokom göz damlası alıyorsanız, uzmanınız ve doktorunuzla iki kez kontrol edin, çünkü bazıları yan etki riskini artırabilir.
 • AIT kullanıyorsanız ve yeni bir kalp veya tansiyon ilacı veya glokom göz damlası başlatmayı planlıyorsanız, doktorunuza söyleyin.
 • Devam eden yan etkileriniz varsa, doktorunuza ve uzmanınıza mümkün olan en kısa sürede bildirin. Tedavide yapılacak birkaç küçük değişiklik, tedaviye daha iyi tahammül etmenizi sağlayabilir.
 • Hastaysanız veya ateşiniz varsa, bir dozu ertelemek daha iyi olabilir. Bunu doktorunuzla veya uzmanınızla tartışın.

Alerjen immünoterapisinin verilmemesi gereken durumlar var mı?

 • Hamilelik : Normalde, halihazırda hamileyseniz veya hamileliği planlıyorsanız, tedaviye başlamamanız önerilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız, bunu alerji uzmanınızla görüşün.
 • Emzirme : Tedaviye emzirme sırasında başlanabilir veya devam edilebilir.
 • Yaş : AIT normalde beş yaşından küçük çocuklarda başlatılmaz.
 • Meme kanseri ameliyatı sonrası kol lenfödem (şişlik): Bir kolda lenf nodu diseksiyonu yapılmışsa o tarafa enjeksiyon yapmayın. Kola enjeksiyon yapılamıyorsa, enjeksiyonlar bacak veya mide derisi gibi başka bir yerde de verilebilir.

Daha Fazla Bilgi Nereden Alınır

Alerjen immünoterapisi her zaman bir klinik immünolog veya alerji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Önceki İçerikRadyoterapi ve Diğer Kanser Tedavileri
Sonraki İçerikAddison Hastalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz