Astımınız varsa, hamile kalmak veya emzirmek hiçbir problem yaratmamalı, astımınızı etkili bir şekilde kontrol etmeye devam etmenizi sağlayın. Ulusal Astım Konseyi’ne göre, hamileyken astım ilacınızı almaya devam etmelisiniz.

Bununla birlikte, astımınız oral steroid ilacı (tablet veya şurup, şişlik değil) ile tedavi ediliyorsa, doktorunuza hamileyken bu tedavinin güvenliğini kontrol edin.

Çoğu astım ilacının hem siz hem de bebeğiniz için son derece güvenli olduğu gösterilmiştir ve astım semptomlarının hamileliğiniz süresince tedavi edilmemesini sağlayacaktır. Tedavi edilmeyen belirtiler bebek için zararlı olabilir. Astım yönetim planınız hamilelik boyunca düzenli olarak gözden geçirilmelidir. Kontrolsüz astım, hamileliğiniz için, reçete edilen astım ilaçlarından herhangi birinden çok daha fazla bir tehlikedir.

Öncelikle doktorunuza danışmadan ya da koruyucu astım ilaçlarınızı almayı bırakmayın.

Bazı astımı olan hamile kadınlar, muhtemelen hamilelik sırasında vücuttaki kortizon seviyelerinin artmasından dolayı astım semptomlarında düzelme yaşarlar. Hamilelik sırasında her türlü ilacı almaya başlamadan veya durdurmadan önce mutlaka doktorunuza danışın .

Hamileliğe etkisi

Birçok kadın hamilelik sırasında astımdan değil hormonal değişikliklerden kaynaklanan nefes darlığı yaşar. Birçok kadın, diyaframın hareketini kısıtlayan genişleyen uterus nedeniyle hamileliğinin son üç ayında nefes darlığı yaşar. Bu, çoğu hamile kadında, astımı olmayanlarda bile normaldir.

Önceden yapmadıysanız, hamileliğin astım kazanması muhtemel değildir, ancak gebeliğin astımı olan kadınlar üzerindeki etkisi tahmin edilemez. Gebe kadınların yaklaşık üçte biri iyileşme görecek, üçte biri değişiklik görmeyecek ve üçte biri belirtilerini kötüleştirecek.

Sağlıklı bir hamileliği sağlamanın en iyi yolu astımınızı iyi kontrol altında tutmaktır. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez astımınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda tavsiye için doktorunuza danışmalısınız. Şiddetli astımı olan bazı kadınlar hamilelik sırasında yüksek tansiyon veya preeklampsi gelişebilir . Kontrolsüz astımı olan kadınlarda düşük doğum ağırlıklı bebeğe sahip olma riski ya da önceden doğum teslimi riski vardır.

Hamilelik sırasında astımınızı yönetme

Astımınız varsa, kendi kendini yönetme planınız olmalıdır, bu da astım tedavinizi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde ayarlayabileceğiniz anlamına gelir . Örneğin, öksürük veya soğuk algınlığınız varsa astımınız daha da kötüleşebilir; bu durumda ‘önleyicinizi’ (inhale steroidleri) artırabilir veya düzenli kullanmazsanız başlatabilirsiniz. Bu hamilelik sırasında tamamen güvenlidir.

Normal bir şekilde egzersiz yapmaya ve çalışmaya devam ederken , astımınızın hamileliğiniz sırasında kötüleşmesini önlemek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

  • sigara içmekten kaçının (gebelikte sigarayı bırakmayla ilgili ipuçları alın)
  • evcil hayvan kürkü gibi alerjik tetikleyicilerden kaçının
  • saman nezlesini antihistaminikler ile kontrol edin – doktorunuzla veya eczacınızla hangi antihistaminiklerin hamilelikte güvenli olduğu hakkında konuş
  • normal saman nezlesi tetikleyicilerinizden kaçının

Astımınızın kötüleştiğine dair işaretler şunları içerir:

  • Geceleri veya sabahın erken saatlerinde veya egzersiz yaparken daha kötü olan bir öksürük
  • hırıltılı
  • nefes
  • göğsündeki sıkılık

Ayrıca hamileyken asit reflü muzdarip olma olasılığı daha yüksektir . Bu durum, mide asidi özofagusunuza (gullet) geri sızdığında ve astımı kötüleştirmeye meyilli olduğunda meydana gelir. Bu belirtiler varsa, doktorunuzla veya astım uzmanınızla görüşün, size en iyi tedavi konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Doğurmak

Hamilelik sırasında astım ilaçları almak iş süresini geciktirmez veya uzatmaz. Doğumdan önce astımınızın doğumu nasıl etkileyebileceği konusunda doktorunuzla konuşun ve diğer tıbbi personele özel ihtiyaçlarınız konusunda tavsiyede bulunmalarını isteyin.

Ağrı giderici ilaçlar, doğum sırasında astımlı kadınlar tarafından kullanılabilir ve ağrı yönetimi için seçenekleriniz doktorunuzla tartışılabilir.

Emzirme

Astım ilaçları anne sütüne girerken, çok küçük konsantrasyonlar bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Bebeğinizi emzirmekle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza veya sağlık profesyonelinize danışın .

Çocuğumun da astımı olacak mı?

Astımın nedeni bilinmemektedir, ancak astımı olan bir ebeveyni veya erkek kardeşi veya kız kardeşi varsa astım gelişme riski artmış olmasına rağmen. Çocuğunuzun astım gelişme riskini azaltmak için, çocuğunuzun sigara dumanından, hamilelik sırasında ve sonrasında korunması önerilir. Doktorlar ayrıca çocuğunuzun astım ve alerji geliştirme olasılığını azaltmanın bir yolu olarak ilk 6 ay boyunca emzirmeyi önerir.

Önceki İçerikAstım
Sonraki İçerikAstım Önleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz