Hayatla mücadele ediyor gibi görünen birini tanıyor musunuz?

Bir arkadaş veya aile üyesi çok iyi baş edemiyorsa, zihinsel sağlık sorunları ile mücadele ediyor olabilir ve yardıma ihtiyaç duyabilir.

Neyse ki, yapılabilecek birçok şey ve destek sağlayabilecek organizasyonlar var.

Akıl Sağlığı Nedir ve Neden Önemlidir?

‘Akıl sağlığı’ terimi, ruh halinizi belirtir. Zihinsel sağlık, genel bir refah, güven ve özgüven duygusudur.

İyi zihinsel sağlık önemlidir. Bu sadece gün geçebilmemiz değil, başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmemiz ve hayatın tadını çıkarmanız ve tam anlamıyla takdir etmemizdir. Birinin zihinsel sağlığı acı çekiyorsa, günlük yaşamın talepleriyle başa çıkmakta zorlanabilir. Daha da kötüsü, kendine zarar verme riski altında olabilir veya aşırı durumlarda, intihar bile olabilir.

Tanıdığım Biri için Zihinsel Sağlık Kaynakları
Tanıdığım Biri için Zihinsel Sağlık Kaynakları

Ruh sağlığı her zaman ciddiye alınmalıdır. Zihinsel sağlık sorunları yaşayan birini tanıyorsanız, yardım etmek için uzanarak yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.

Yaygın Zihinsel Sağlık Sorunları

Birçok insan, yaşamlarının bir noktasında zihinsel sağlık sorunları yaşar. Örneğin, özgüven, uyuşturucu ve alkol, ilişkiler veya cinsel taciz ile ilgili sorunları olabilir .

Ancak, devam eden akıl sağlığı sorunları, akıl hastalığının bir işareti olabilir. Depresyon ve anksiyete gibi zihinsel hastalıkların düşünce, duygu ve davranış üzerinde diğer akıl sağlığı sorunlarından daha büyük etkisi vardır.

En yaygın akıl hastalıklarından bazıları:

  • depresyon
  • kaygı
  • şizofreni
  • bipolar bozukluk
  • kişilik bozuklukları
  • yeme bozuklukları

Akıl Hastalığı Olan Birine Nasıl Yardım Edilir?

Bir arkadaşınızın veya ailenizin bir akıl hastalığından muzdarip olabileceğinden endişe ediyorsanız, onlarla konuşmayı denemek isteyebilirsiniz. Akıl sağlığı her zaman kolay veya rahat bir konuşma konusu olmak zorunda değildir, bu nedenle öncelikle zihinsel sağlık konularını tartışmanın yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeyleri bulmakta yardımcı olabilir.

Ayrıca , doktorlarıyla konuşmaları veya bir akıl sağlığı uzmanı görmelerini önerebilirsiniz . Onlarla gitmeyi teklif edersen yardım edebilirsin. Biriyle konuşmak istemiyorlarsa, güvenilir ve güvenilir bir web sitesinden çıktısı gibi, onlara yazılı bilgiler vermeyi deneyebilirsiniz.

Önceki İçerikErkekler için Ruh Sağlığı Kaynakları
Sonraki İçerikYaşlı insanlar ve Ruh Sağlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz