Kabuslar, canavarlarla veya korkutucu olaylarla dolu korkutucu rüyalardır. Çoğu çocuk, genellikle sabahın erken saatlerinde bazen kabus görüyor. Gece terörleri kabuslardan farklıdır.

Kabuslar ve Çocuklarda Gece Terörleri

Çocukların çoğu, özellikle 3 ila 6 yaşları arasında, birkaç kabus görüyor ve genellikle onları büyütüyor. Bazı çocuklar, her kabus gördüklerinde farklı bir rüya görürken, diğerleri aynı kabusu tekrar tekrar görebiliyor.

Kabuslar ve Çocuklarda Gece Terörleri
Kabuslar ve Çocuklarda Gece Terörleri

Bazen kabuslar korkutucu bir şey tarafından kışkırtılabilir. Bazı çocuklar özellikle şiddet içeren şovlara veya korku filmlerine karşı hassastır.

Yardım etmek için ne yapabilirsin?

Çocuğunuzun kabusu varsa, onları rahatlatın. Onlara korktukları için aptal olduklarını söylemelerine yardımcı olmaz, ancak onlara rüyanın gerçek olmadığını ve güvende olduklarını söylemek yardımcı olabilir.

Çocuğunuz aynı kabusu tekrar tekrar yaşıyorsa, onu neyin tetiklediğini bulmak mümkün olabilir. Belirli bir oyun, bir TV şovu, yatak odasında bir oyuncak veya kapıdaki ahşapta bir desen olabilir. Arkasında ne olduğunu bulabilirseniz, onları durdurabilirsiniz.

Çoğu kabus sadece olur. Ancak bazı çocuklarda stres veya travma belirtisi vardır. Kabuslar yaygınsa veya çok rahatsız edici ise, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Gece terörleri nasıl oluşur?

Gece terörü olan çocuklar genellikle uyumaya, çığlık atmaya ya da seslendirmeye başlamanın ilk birkaç saatinde uyanırlar. Terör birkaç dakika veya bazen yarım saat veya daha fazla sürebilir. Genellikle çocuğun gözleri açıktır, ancak bakmaktadır ve odaklanmamıştır. Ebeveynler için çok korkutucu olabilir.

Çocuk onlarla konuşsanız veya otursanız bile uyanmaz. Genelde sarılma veya onlarla konuşarak sakinleşmezler. Çocuk ertesi sabah ne olduğunu neredeyse hiç hatırlamıyor. Garip, onlar sadece normal bir uyku parçası.

Gece terörlerinin çoğu stres, diyet veya ebeveyn davranışlarından kaynaklanmaz. Bazı durumlarda, sıcaklık, hastalık sırasında gece terörlerine neden olabilir. Bazen ailelerde koşarlar.

Gece terörleri genellikle ilkokul yıllarında kaybolur. Gece terörü için özel bir tedavi yoktur. Ancak endişeleniyorsanız, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Çocuğunuzun gece terörü varsa:

  • Terör sırasında onları uyandırma
  • sakin olun ve çocuğunuzla birlikte kalın ve geçmesini bekleyin.

Çocuğunuzun gece terörü varsa ve dışarı çıkıyorsanız, çocuğunuza bakan kişiyi onlarla ilgili anlattığınızdan emin olun.

Önceki İçerikidrarını Tutamamak
Sonraki İçerikRahatlama ve Zihinsel Sağlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz