Akciğer kanseri önleme konusunda bir yol arıyor iseniz ilk çözüm yolu sigara içmemek akciğer kanserine yakalanmamak için en etkili yoldur.

Neler Okuyacaksınız? →

Sigara içmeyi bırak

Sigara içiyorsanız, akciğer kanserini ve diğer ciddi koşulları önlemenin en iyi yolu, en  kısa zamanda sigarayı bırakmaktır.

Uzun zamandır sigara içiyorsanız, bırakmaya her zaman değer. Sigara içmemeniz gereken her yıl, akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskiniz düşecektir. 10 yıl sigara kullanmamadan sonra, akciğer kanseri geliştirme şansınız sigara içenlerin yarısına düşer – ve risk azalmaya devam eder.

Sigarayı bırakmada size yardımcı olacak Alo 171 Sigara Bırakma Hattına ve çeşitli bilgi ve araçlara göz atmak için harika bir yer.

Doktorunuz veya eczacınız ayrıca sigarayı bırakmak konusunda yardım ve tavsiye verebilir.

Diyet

Araştırmalar, günde en az beş porsiyon taze meyve ve sebze ve bol miktarda kepekli içeren düşük yağlı, yüksek lifli bir diyet yemenin akciğer kanseri riskini azaltmanın yanı sıra diğer kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltabileceğini gösteriyor .

Egzersiz

Düzenli egzersizin, akciğer kanseri ve diğer kanser türlerinin gelişme riskini azalttığını gösteren güçlü kanıtlar vardır .

Her gün en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapmak, kanser geliştirme riskinizi azaltır.

Önceki İçerikAkciğer Kanseri Teşhisi
Sonraki İçerikAkciğer Kanseri Belirtileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz