Yataktan kalkıp uyanık gibi hareket ediyorsanız, aslında hala uyurken, uyurgezer olduğunuz söylenir (somnambulizm olarak da bilinir). Tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz, ancak uyurgezerlik riskini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Uyurgezerlik nedir?

Uyurgezerlik, uykunuzda o zamanlar farkında olmadığınız ve genellikle uyandığınızda hatırlayamadığınız şeyleri içeren bir tür uyku bozukluğudur.

Uyurgezerlik gecenin erken saatlerinde meydana gelme eğilimindedir.

Uyurgezerlik (Somnambulism) Nedir
Uyurgezerlik (Somnambulism) Nedir

4-12 yaş arasındaki Chlidren’in daha çok yaya geçidi olması ve daha sonra dışarı çıkması muhtemeldir. Ancak, bazı insanlar ergenlikte ve yetişkinlikte uyumaya devam ediyor. Bazen, uyurgezerlik yetişkinlikte başlar.

Uyurgezerken ne olur?

Bazı insanlar sadece dolaşıp sonra yatağa döner. Ancak bazıları konuşur, bağırır, yer, hatta mobilyayı hareket ettirir veya araba kullanır.

Uyurgezerlik olayı daha uzun olsa da, genellikle sadece birkaç dakika sürer. Bazı insanlar çok nadiren uyur, bazıları da çok yapar. Bazıları bir gecede birçok kez uyuyabilir.

Uyurgezerlik kendisi zararlı değildir, ancak uyurgezerler, pencereden çıkmak veya nesnelere yürümek gibi yaralanmalara neden olabilecek bir şey yapabilir. Uyurgezerseniz, kendinize veya etrafınızdaki insanlara zarar verme şansınız vardır.

Uyurgezerlik, hem siz hem de birlikte yaşadığınız uykunun kalitesini etkileyebilir.

Uyurgezerliğin Nedenleri

Uykunda yürümeye neden olan şey tam olarak bilinmese de, bilinen bazı şeyler vardır. Genetik bir rol oynar – eğer aileniz uyurgezerseniz, uyurgezer olmanız çok daha olasıdır.

Ayrıca, eğer:

  • çok az uyumak
  • düzensiz uyku saatine sahip olmak
  • stres veya endişe hissetmek
  • hasta veya ateşi var
  • bazı ilaçlar ve ilaçlar al
  • alkol kullanmak veya kötüye kullanmak
  • uyku apnesi veya epilepsi gibi tıbbi durumları varsa

Uyurgezer olan birçok çocuğun gece terörü de vardır.

Ne yapalım

Çocuğunuz bir uyurgezer ise, yapılacak en iyi şey onları sakin bir şekilde rahatlatmak ve yatmaktır. 

Pencereleri kilitleyerek, engelleri kaldırarak ve diğerlerini beklenmedik hareketlere karşı uyarmak için bir izleme sistemi kullanarak uyurgezerlik riskini en aza indirebilirsiniz.

Bir Uyurgezer Uyandırılmalı mı?

Net bir cevap yok. Bazı uzmanlar gerektiğine inanır, çünkü insanlar uyurgezerlik yaparken bazen kendilerini veya başkalarını incitir. Diğerleri, yapmamanız gerektiğine inanıyor, çünkü yapılması oldukça zor olabilir ve ürkütülebilir veya kırılabilir.

En iyi tavsiye, onları uyandırmaya çalışacaksanız, yavaş ve dikkatli bir şekilde yapın.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çoğu insan doktora gitmez. Ancak, eğer bir doktora görünmelisiniz:

  • Siz veya çocuğunuz her gece uyurgezerlik yapıyorsunuz
  • Uyurgezerlik, sizin veya çocuğunuzun gün içinde ne kadar iyi çalıştığını etkiler.
  • Uyurgezerlik hakkında endişeleriniz var

Doktorunuz muhtemelen semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi sorarak başlayacaktır. Obstrüktif uyku apnesi gibi diğer tıbbi durumları ekarte etmek için uyurgezerlik riskini artırabilecek bazı araştırmalar yapmanız gerektiğini de önerebilirler.

Ayrıca, beyin dalgalarınızın, kalp atışınızın ve nefes almanızın ölçüldüğü bir uyku çalışması için bir uyku uzmanına yönlendirilebilir ve bir video uyurken kollarınızın ve bacaklarınızın hareketlerini kaydeder.

Uyurgezerlik tedavisi

Sağlıklı uyku alışkanlıklarına sahip olmak, daha önceki ve normal yatak saatleri gibi, yatmadan önceki saatte sararken, kafeinden kaçınır ve bir yemekten sonra çok erken ya da çok uzun süre yatmaz gibi yardımcı olabilir.

Önceki İçerikHorlama Nasıl Durdurulur?
Sonraki İçerikUyku Apnesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz