İnkontinansı olan birçok kişi için, aşağıdaki kendi kendine yardım ipuçları ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomları hafifletmek için yeterlidir. İnkontinans Tedavileri basittir.

İnkontinans Tedavileri – Sızıntıları Durdurmanın 10 Yolu

İnkontinans tedavi yöntemleri için en yaygın 10 tedavi yolunu aşağıda sıraladık. Tüm yöntemlerden sonra hala bir endişe duyuyor iseniz doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır. Bu hastalıktan utanmanıza gerek yoktur.

İnkontinans Tedavileri - Sızıntıları Durdurmanın 10 Yolu
İnkontinans Tedavileri – Sızıntıları Durdurmanın 10 Yolu

Günlük Pelvik Taban Egzersizleri

Bunlar, sızıntıyı azaltmada gerçekten etkili olabilir, ancak egzersizleri doğru şekilde yapmak önemlidir.

Tuvalete giderken idrar akışını durdurmaya çalışırsanız, pelvik taban kaslarınızı hissedebilirsiniz. Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için rahatça oturun ve kasları arka arkaya 10-15 kez sıkın. Nefesini tutmaktan veya aynı zamanda mide, kalça veya kalça kaslarınızı sıkmaktan kaçının.

Pelvik taban egzersizleri yapmaya alışınca, her sıkışıklığı birkaç saniye tutmayı deneyebilirsiniz. Her hafta daha fazla sıkma ekleyebilir, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin ve sıkma kümeleri arasında her zaman dinlenin.

Herhangi bir fayda görmeden önce bu egzersizleri üç ay boyunca yapmanız gerekebilir.

Pelvik tabanınızı güçlendirmek için kasları arka arkaya 10-15 kez sıkın.

Sigarayı Bırakmak

Sigara içiyorsanız, kendinizi inkontinans riski altına sokarsınız, çünkü öksürük pelvik taban kaslarınızı zorlar. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak tavsiyeler, Sağlık Bakanlığının desteklediği Yeşil Ay’ın öncülüğünü yaptığı sigarayı bırakmaya destek projesinin https://birakabilirsin.org/ adresindeki web sitesinden veya 0212-527-1683 bilgi hattını arayarak görüşebilirsiniz. Doktorunuza veya eczacınıza da danışabilirsiniz.

Doğru Egzersiz

Yüksek etkili egzersiz pelvik taban kaslarınıza baskı uygular ve sızıntıyı artırabilir. Mekikler ayrıca pelvik taban kaslarınızı gererek sizi sızdırabilir. Semptomları hafifletmek için pelvik tabanınızı güçlendirmek istiyorsanız, koşu ve aerobik derslerini Pilates ile değiştirin. Çekirdek kaslarının gerilmesi ve güçlendirilmesinin bu yumuşak yöntemi, stres inkontinansı için bir tedavi olarak daha popüler hale gelmektedir.

Kaldırmadan Kaçının

Kaldırma, pelvik taban kaslarınızı zorlar, bu nedenle mümkün olduğunca uzak durun. Çocukları veya alışveriş çantalarını kaldırırken olduğu gibi bir şeyi kaldırmanız gerektiğinde, kaldırma öncesi ve sırasındaki pelvik taban kaslarınızı sıkın.

Kilo

Fazla kilolu olmak, pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir ve mesanedeki yağ dokusu baskısı nedeniyle idrar kaçırma neden olabilir. Fazla kilonuzu kaybederseniz belirtileriniz iyileşebilir ve tamamen yok olabilir.

Kabızlık ile Başa Çıkmak

Bağırsaklarınızı boşaltmak için zorlanma, pelvik taban kaslarınızı zayıflatır ve sızıntıyı daha da kötüleştirir. Bağırsaklarınızı boşaltma dürtüsünü asla geciktirmeyin. Kabızlığınız varsa diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmenize yardımcı olabilir. Daha fazla lif yemek ve daha fazla egzersiz yapmak yardımcı olabilir. Ayrıca oturma biçiminizi değiştirir ve kaslarınızı bağırsaklarınızı boşaltmak için kullanırsanız da yardımcı olabilir. Uzman bir fizyoterapist size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.

Kafeini Azaltın

Kafein, mesaneyi tahriş eder ve idrar kaçırma durumlarını daha kötü hale getirebilir. Kahve en büyük etkiye sahiptir, bu yüzden içmeyi bırakın veya kafeinsiz kahveye geçin. Alkolsüz içecekler, çay ve kakao da kafein içerir, bu yüzden bunları da kesin ve su ve bitki veya meyve çayları ile değiştirin.

Alkolü Azaltın

Alkol bir diüretiktir, daha sık idrara çıkmanıza neden olan bir maddedir. Azaltmak inkontinans semptomlarına yardımcı olabilir.

Bol Su içiniz

Üriner inkontinansı olan birçok kişi, daha fazla soruna neden olduğunu düşündüğü için sıvı almaktan kaçınır. Bununla birlikte, sıvı alımınızı sınırlamak inkontinansı daha da kötüleştirir, çünkü mesanenizin kapasitesini azaltır.

Bazı tıbbi durumlar, sıvı alımınızı sınırlamanızı gerektirebilir; doktorunuz size bu konuda tavsiyelerde bulunacaktır. 

Diyet Yemek

Mesaneyi tahriş edip semptomları daha kötü hale getirebileceği için, köriler ve turunçgiller gibi baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçının.

Belirtiler devam ederse veya endişeleniyorsanız, lütfen doktorunuza başvurun.

Önceki İçerikYetişkin Çocuklarda Yatak Islatma
Sonraki İçerikidrarını Tutamamak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz