Anne sütümü pompalamaya ne zaman başlayabilirim?

Emziren bazı kadınlar, bebekleri yeterli süt üretmiyorsa, süt tedarikini geliştirmek için doğduktan hemen sonra pompalamaya başlar. Bu, eğer bir anne işe döndüğü zaman için dondurucuda süt saklamak isterse de faydalı olabilir.

Ancak bebeğinize bir şişe sokmak için beklemek iyi bir fikirdir. Bazı uzmanlar, bir bebeğin emzirmeye alışmasından önce – şişelerin çok erken pompalanmasının ve verilmesinin, bebeğin biberonun memeden daha hızlı ve daha iyi bir seçenek olduğuna karar vermesine yol açan “meme başı karmaşasına” yol açabileceğini düşünüyor. Bazı bebeklerde bu karışıklık yaşanırken, diğerlerinde bir şişe ile meme arasında hareket etme sorunu yoktur.

Doğum izninden sonra işe dönüyorsanız, birkaç hafta önceden pompalamaya başlayın. İşe dönmeden önceki güne kadar beklerseniz, vücudunuzun neredeyse bebeğiniz kadar sevimli ve sevimli olmayan bir şekilde pompaya tepki vermediğini bulmakta hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Aslında, bebeğinizin yardımı olmadan yeterli miktarda süt üretmeden önce biraz pratik ve sabır alabilir. Bebeğinizin biberon almaya alışması da zaman alabilir.

Süt akışlarının ne kadar ağır olduğuna bağlı olarak, bazı kadınlar bir şişeyi bir pompalama seansında doldurabilirken, diğerlerinin tam bir şişe almak için iki veya üç kez (ve bazen daha fazla) pompalaması gerekebilir.

Pompalama başlangıçta sinir bozucu olsa da, biraz ihtiyaç duyduğunuz dinlenmenize yardımcı olabilir ve eşinizin ve diğer aile üyelerinin bebeğe bağlanıp beslenmelerine izin verebilir. Ayrıca, işe döndüğünüzde ya da uzaktayken bebeğiniz için anne sütü sağlamaya devam etmenizi sağlar.

Hangi tip pompa en iyisidir?

Emzirme danışmanlarından, hastanelerden, perakende mağazalardan ve çevrimiçi olarak bir göğüs pompası satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Bir emzirme danışmanı size ayrıntılı talimatlar verecek ve zorluk yaşarsanız sizin için orada olacak.

Hangi tür göğüs pompası kullanmanız size kalmış. İşte uygun olanı:

  • Manuel pompalar Manuel (veya elle çalışan) pompalar elektrikli pompalardan daha küçük ve daha sağduyulu. Elektrikli pompalardan daha ucuzdurlar (kılavuzlar genellikle 50 doların altındadır, oysa elektrikli modeller yüzlerce dolara mal olabilir). Manuel pompa, ara sıra pompalama için iyidir, ancak genellikle işe geri dönmek için değildir, çünkü birçok anne manuel pompalar için gereken çabanın çok fazla olduğunu ve süt çıkarmanın çok uzun sürdüğünü bulur.
  • Elektrik pompaları Harcamalarına rağmen, elektrikli (veya otomatik) pompaların kullanımı manuel pompalardan daha kolaydır çünkü çok fazla fiziksel çaba gerektirmezler. Ve birçok model aynı anda her iki göğsünüzü pompalamanıza izin verir, bu gerçek bir zaman tasarrufu sağlar ve süt tedarikinizi artırabilir. 

    Bazı kadınlar elektrik pompalarının sesini biraz fazla bulur (özellikle işte veya evden uzaktayken pompalarsanız). Sıklıkla taşınması kolay çantalarda (sırt çantaları veya kol çantaları gibi) gelmelerine rağmen, ağırlık ve kütle biraz hantal olabilir. 

    Pompayı nerede kullanabileceğinizi de unutmayın. Bazı elektrikli pompalar takılabilir veyapilli; diğerleri yapamaz. Bu nedenle, her seferinde konforlu bir yer ve elektrik prizi bulmak istemiyorsanız, her iki seçeneği de bir tane olarak isteyebilirsiniz. Elektrik kesintisi durumunda, pille çalışan veya manuel pompa gibi bir yedekleme yöntemini dikkate almak da önemlidir.

Sigortanızın ne tür bir pompa (varsa) ile ödeme yapabileceğini öğrenin. Pompa almak için paranız yoksa veya hediye olarak almadıysanız, pompa programlarını öğrenmek ve kalifiye olup olmadığınızı görmek için devlet kuruluşu Kadınlar, Bebekler ve Çocuklar (WIC) ile irtibata geçin.

Kullanılmış pompalar iyi mi?

Doktorlar, emzirme danışmanları ve pompa üreticileri, başka birinin kullanılmış pompasını ödünç almanın veya satın almanın iyi bir fikir olmadığını size söyleyecektir . Bunun nedeni önceki sahibin bakteri ve virüslerinin pompanın içinde sıkışıp kalması olabilir. Tamamen ve tekrarlanan sterilizasyon ve temizlik işlemlerinde bile, bebeğinizin sağlığı için potansiyel olarak tehlikelidir.

Bazı pompalar, kullanıcılar arasında kirlenme riskini azaltmak için tasarlanmıştır ve her biri kendi aksesuar kitine sahip olan birden fazla kullanıcı için tasarlanmıştır.

Pompalamayı nasıl kolaylaştırabilirim?

Hemşirelikte olduğu gibi, pompalarken rahat olmak önemlidir (bir makineye bağlıyken her zaman mümkün görünmez). Özellikle ilk başta vücudunuzun ( ve zihninizin) bebeğinizin yardımı olmadan süt üretmeye alışması zor olabilir .

Çoğu zaman, “olacak kadın sütü üzdüm gördükleri veya bebekleri ağlamaya duyduğunda” (veya başlangıç tahliye edilecek). Bu nedenle, küçük çocuğunuzun karşılama yüzü yerine bir nesneyle karşı karşıya kaldığınızda, pompalamakta zorlanabilirsiniz.

Bırakma konusunda sorun yaşıyorsanız, bebeğinizi hatırlatan bir şey tutmanız veya bebeğinizin bir resim, telefonunuzdaki video, battaniye veya giysi parçası gibi kokusunu alması yararlı olabilir. Rahatsızlığınız, hüsrana uğramış, utanmış veya koştuysanız da etkilenebilir. Rahat bir sandalyede veya kanepede dinlenmeyi deneyin ve yeterince süt üretme konusunda fazla strese girmeyin.

Eğer göğsünüz pompaya tam olarak oturmuyorsa, pompa farklı boyutlarda flanşlarla gelebilir veya göğsünüzün üzerine yerleştirmek için daha küçük veya daha büyük bir flanş satın alabilirsiniz. (Flanş, pompalarken meme başı ve areola boyunca geçen plastik kaptır.)

Ayrıca, tıpkı hemşirelik yaparken olduğu gibi, pompanın göğüs kalkanını göğsünüzün üzerine doğru bir şekilde yerleştirmek, meme başınızı ve areolanızı (meme başınızın ucunu değil) örtmek ve iyi bir sızdırmazlık elde etmek önemlidir. Pompayı yanlış yerleştirirseniz, rahatsız edici olabilir ve ihtiyacınız olan sütü alma olasılığınız çok daha düşük olacaktır. Elektrikli bir göğüs pompası kullanıyorsanız, gereksiz rahatsızlığı önlemeye yardımcı olmak için hızı ve emişi sizin için uygun olan seviyeye ayarladığınızdan emin olun.

İşyerinde nereye pompalayabilirim?

İşyerinde pompalıyorsanız, yapmak için gizli ve rahat bir yer bulmaya çalışın.

Birçok şirket çalışanlarına pompalama ve bakım alanları sunar. Sizinkinde değilse, amirinize veya insan kaynakları departmanına uygun olabilecek bir ofis veya başka bir özel alan hakkında bilgi verin. İşverenlerin, çalışanların anne sütünü pompalamaları için uygun bir alan (banyo değil) sağlaması ve bunun için makul bir süre sağlaması gerekir.

Son çare olarak, bir banyoya pompalamanız gerekiyorsa, rahat bir sandalyeye ve bir tür gizlilik bariyerine sahip büyük bir oda bulun.

Önceki İçerikEmzirme SSS: Ağrı ve Rahatsızlık
Sonraki İçerikEmzirme SSS: Anne Sütünü Güvenle Saklamak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz