Anne sütümü nasıl saklarım?

Pompalanan (veya ifade edilen) anne sütünü dondurup / veya buzdolabında tutabilirsiniz. Vidalı kapakları, sıkı kapakları olan sert plastik kapları veya emzirme torbaları (anne sütü için önceden sterilize edilmiş torbalar) bulunan temiz şişelerde saklayın.

Her bir kabın, sütün pompalandığı tarihle (ve sütün çocuk bakım sağlayıcılarına gidiyor olması halinde bebeğin adı) etiketlenmesi faydalıdır. Dondurulmuş süte taze soğutulmuş süt ekleyebilirsiniz, ancak önceden kapta olduğundan daha fazla eklemeyin. Örneğin, 2 ons dondurulmuş sütünüz varsa, 2 ons’a kadar daha fazla soğutulmuş süt ekleyebilirsiniz.

Anne sütümü tam olarak ne kadar süre saklayabilirim?

Tam zamanlı sağlıklı bebekler için:

 • Oda sıcaklığında saklayabilirsiniz :

  • 6 ila 8 saat (77 ° F veya 25 ° C’den daha sıcak olmayan)
 • Buzdolabında saklayabilirsiniz :
  • 5 güne kadar 32 ° –39 ° F (0 ° –3,9 ° C)
 • Dondurucuda saklayabilirsiniz (donduğunda sütün genişlemesini sağlamak için kabın veya şişenin üstünde yaklaşık bir inç boşluk bıraktığınızdan emin olun):
  • Buzdolabının içindeki bir dondurucu bölmesinde 2 haftaya kadar
  • 3 ila 6 ay boyunca kendi kendine yeten ve buzdolabının üzerine veya yanına bağlanan ve 0 ° F (–18 ° C) sıcaklıkta tutulan bir dondurucuda. Sütü , kapının içinde değil , dondurucunun arkasında saklayın .
  • Her zaman -4 ° F (–20 ° C) olan derin dondurucuda 6 ila 12 ay boyunca

Dondurulmuş sütü eritmek için, buzdolabına götürebilirsiniz (çözülmesi 24 saat sürer), daha sonra ılık su torbası veya bir şişe süt üzerine akıtılarak ılık hale getirilir ve sonraki 24 saat içinde kullanılır. Derhal ihtiyacınız olursa, dondurucudan çıkarın ve oda sıcaklığına gelene kadar ılık su ile ısıtın. Yeniden dondurmayın. Bebeğiniz biberondan içmeye başladığında, 1 saat içinde kullanmanız gerekir.

Farklı kaynakların anne sütünü oda sıcaklığında, buzdolabında ve dondurucuda saklayabileceğiniz sürelerde farklı değişiklikler sağladığını görebilirsiniz . Herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Sütümün ne kadarını dondurucuda saklamalıyım?

Her ne kadar bazı kadınlar dondurulmak üzere büyük hacimlerde pompalamayı seçseler de, anne sütünü gerçekten israf etmeyecek şekilde 2-4 ons (59.1 ila 118.2 mililitre) porsiyonlarda depolamak iyi bir fikirdir. Şişeleri, bardakları veya torbaları tarihe göre etiketleyin, ardından dondurun.

Ayrıca sütü sıcak suyla iyice temizlenmiş buz küpü tepsilerine dökün, sertleşinceye kadar dondurulup dondurucu poşetlerinde saklayın, daha sonra tam bir şişe yapmak için gereken küp miktarını sayın.

Dondurulmuş anne sütüm rengini değiştirdi. Bu tamam?

Dondurulmuş veya soğutulmuş anne sütü, taze anne sütünden biraz farklı görünebilir, ancak bu kötü olduğu anlamına gelmez. Erken anne sütünün bir tür portakal rengi ve olgun sütün, soğutulduğunda veya dondurulduğunda hafif mavi, sarı veya kahverengi görünmesi normaldir. Kremsi görünümlü bir tabakaya ve daha hafif, daha süt benzeri bir tabakaya ayrılabilir. Bu durumda, tekrar karıştırmak için hafifçe döndürün.

Çözülmüş süt, sütteki yağların parçalanmasından dolayı sabunlu veya kokulu olabilir. Süt hala içmek için güvenli ve çoğu bebek onunla bir sorun olmaz. Bebeğiniz bundan hoşlanmazsa, süt pompalandıktan veya eksprese edildikten hemen sonra haşlanmaya (kenarların etrafındaki kabarcıklara) ısıtılabilir ve ardından hızlı bir şekilde soğutulur ve dondurulur. Bu, süt yağlarını parçalayan enzimi kapatır.

Şişeleri ve pompa parçalarını nasıl temizlerim?

İlk kullanımlarından önce meme uçlarını, şişeleri ve yıkanabilir göğüs pompası sarf malzemelerini (örneğin, göğüs kalkanlarını ve göğsünüze veya sütünüze temas eden diğer parçaları) yıkayın ve sterilize edin, bunları 5-10 dakika kaynatın. Parçaları kaynatmak için üreticinin önerilerini kontrol edin.

Ayrıca parçaları bir tezgah veya mikrodalgada kullanılabilen sterilizatörle sterilize edebilirsiniz, ancak kaynatma işlemi de aynı şekilde işe yarar ve hiçbir maliyeti yoktur. Bundan sonra, her kullanımdan sonra şişeleri, meme uçlarını ve pompa malzemelerini sıcak, sabunlu suyla (veya bulaşık makinesinden yıkayın) yıkayın. Düzgün temizlenmezse bakteri bulaştırabilirler.

Bebeğimin şişelerini mikrodalgaya koymak güvenli midir?

Mikrodalga, formül veya anne sütü şişelerinde tehlikeli “sıcak noktalar” oluşturabilir, bu nedenle onları asla mikrodalgaya koymamanız gerekir. Bunun yerine, şişeyi veya dondurucu torbasını bir süre ılık su altında çalıştırabilir, torbayı veya şişeyi bir ılık su kabında dolaştırabilir veya sütü buzdolabında çözebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin şişelerini ılık suya (sobanın sıcaklığından uzakta) bir tencereye koyabilir ve ardından bebeğinizi beslemeden önce bileğinizin içine bir veya iki damla fışkırtarak sıcaklığı test edebilirsiniz. Şişe ısıtıcıları evde veya arabada kullanılabilir.

Önceki İçerikEmzirme SSS: Pompalama
Sonraki İçerikEmzirme SSS: Katılar ve Ekler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz