Sizi rahatsız eden çocuğunuzun ruh sağlığı veya tanıdığınız bir çocuk mu? Yoksa yardım arayan bir çocuk musun?

Çocuklarda bazı genel zihinsel sağlık sorunlarının ne olduğunu, çocuklar için iyi zihinsel sağlığın neden önemli olduğunu ve yardım için neler yapılabileceğini öğrenin.

Çocukların ruh sağlığı neden önemlidir?

İyi bir zihinsel sağlığa sahip olmak, her çocuğun sağlıklı gelişimi ve iyiliğinin anahtarıdır. Çocukların zihinsel sağlığa ihtiyaçları vardır – yalnızca zorluklarla başa çıkabilmek ve değişime uyum sağlamak için değil, aynı zamanda kendileri hakkında iyi hissedebilmeleri, başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri ve hayattan zevk alabilmeleri için.

Çocuklar ve Akıl Sağlığı
Çocuklar ve Akıl Sağlığı

Bir çocuğun zihinsel sağlığı, aile koşulları, okul hayatı ve yaşam olayları gibi birçok şeyden etkilenebilir. Çocuklar herhangi bir yaşta zihinsel sağlık sorunları yaşayabilirken, en çok 12 ve 16 yaşları arasında risk altındadır.

Çocuğunuz ya da tanıdığınız bir çocuk zihinsel sağlık sorunları yaşıyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey, daha da kötüye gitmeden önce onlara biraz yardım almaktır.

Çocuklarda ruh sağlığı sorunları

Ciddi zihinsel sağlık sorunlarının yaklaşık yarısı bir çocuk 14 yaşına gelmeden başlar, bu nedenle endişelenmek için bir neden olup olmadığını tanımak önemlidir.

Çocuklar da dahil olmak üzere herkes bazen üzgün, kızgın ya da üzgün hissediyor. Fakat bir çocuk çoğu zaman böyle hissediyorsa, yardıma ihtiyaç duyabileceklerinin bir işareti. Diğer işaretler başa çıkma güçlüğü, başkalarıyla geçinme veya etkinliklerle ilgilenmedir.

Çocuklar büyüdükçe çeşitli sorunlarla mücadele edebilir. Yaşadıkları yaygın zihinsel sağlıkla ilgili sorunlardan bazıları şunlardır:

  • ilişki problemleri (örneğin aile, akranlar)
  • yeme veya beden imgesi sorunları
  • zorbalık ( siber zorbalık dahil )
  • suistimal (fiziksel, duygusal veya cinsel)
  • üzgün veya çocuğun kendisini depresyonda hissetmesi
  • endişe ya da endişe
  • kendine zarar verme veya intihar etme.

Çocukların zihinsel sağlığını geliştirmek

Akıl sağlığını iyileştirmek ve akıl sağlığı sorunlarının gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için yapılabilecek birçok şey var. Örneğin, yeterince uyumak , iyi yemek yemek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak , tıpkı yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de önemlidir.

Bir ebeveyn veya endişeli yetişkin olarak, çocuğun zihinsel sağlığını desteklemek için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır. Bunlar çocuğa aktif ilgi göstermek, yaşamlarında neler olduğu hakkında konuşmaya teşvik etmek ve davranışlarındaki değişikliklerin farkında olmak gibi şeyler.

Önceki İçerikİş Yerinde iyi Günler – Her Gün
Sonraki İçerikYetişkin Ruh Sağlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz