Kendi cildinizi ve çocuklarınızın cildini korumak önemlidir. Herhangi bir güneş yanığı tehlikelidir ve dünyadaki en yaygın kanser türlerinden biri olan melanom gibi cilt kanseri riskini artırabilir.

Güneş yanığı hakkında

Güneş yanığı, güneş ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu cilde zarar verir. Zarar veren ışınlar UV’dir (ultraviyole). UV bir radyasyon şeklidir. Çok fazla UV ışığı cildin ısınmasına, kızarmasına ve ağrılı olmasına neden olur.

Irk veya cilt renginden bağımsız olarak tüm insanlar güneş yanığı riski altındadır. Güneş yanığı, Avustralya’da güzel bir Ocak gününde 15 dakika kadar kısa bir sürede ortaya çıkabilir.

Doktorunuzu hemen şiddetli güneş yanığı için veya kabarma, baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi veya şiddetli ağrı çekiyorsanız görmelisiniz .

Hava nasıl

UV radyasyonu göremediğiniz veya hissetmediğiniz potansiyel bir sağlık tehdididir. Hava serin ve bulutlu günlerde bile yüksek olabilir, bu da kendinizi güneşten ne zaman korumanız gerektiğini belirlemek için açık gökyüzü veya yüksek sıcaklıklara güvenemeyeceğiniz anlamına gelir. Avustralya’daki çoğu hava durumu hizmeti günlük UV yoğunluğu derecesi sağlar, çünkü diğer hava değişkenlerini değerlendirmek mümkün değildir.

Yüzerken veya karda güneş yanığı almak da mümkündür. Bu genellikle kar, buz veya suyu yansıtan ve cildinizi yakan güneş ışığından kaynaklanır.

Ayrıca UV endeksini de kontrol etmelisiniz. Üç veya üzeri olduğunda, Meteoroloji Bürosu tarafından bir UV Uyarısı verilir ve güneşten korunma kullanmalısınız.

Akıllı telefon kullanıcıları için, Cancer Council ‘in ücretsiz SunSmart uygulaması, dışarıdayken UV Uyarısını kontrol etmenin harika bir yoludur. iPhone kullanıcıları iTunes App Store’dan ve Android kullanıcıları Google Play’den indirebilir.

Çocuklar daha fazla güneş yanığı riski altında mıdır?

Çocukluk çağında UV radyasyonuna maruz kalma, çocuğun daha sonradan cilt kanseri gelişme riskini büyük ölçüde artırabilir. Avustralya Kanser Konseyi, “Ebeveynleri ve bakıcıları,“ Kayma, eğme, tokatlama, arama, kayma ”konularını hatırlayarak çocukların cildinin korunmasında aktif rol oynamalarını teşvik eder.

Doğru güneşten korunma uygulamaları, sadece çocuğun cilt ve göz hasarı riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı kemik gelişimi ve bakımı için cildindeki güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini aldıklarından emin olur.

Genç cilt de hassastır ve güneş tarafından çok kolay zarar görebilir. Özellikle çocuklar için özel olan güneş koruyucu formüller hassas ciltleri için önerilmektedir. Kanser Konseyi NSW, 12 ayın altındaki çocukların UV seviyeleri 3 ve üzerinde olduğunda doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasını önerir.

Ben güneşte iken ben küflerimi ve çilleri örtmeli miyim?

Çok fazla benek veya çiliniz varsa, cilt kanseri geliştirme olasılığınız daha fazladır, bu nedenle ekstra özen göstermeniz gerekir. Vücudunuzu güneş koruyucusu, koruyucu kıyafetler, şapka, güneş gözlüğü ve açık havada olduğunuzda gölgelendirin. Cildinizdeki değişikliklere dikkat edin ve bunları doktorunuza bildirin.

Güneş alamazsam D vitamini eksikliği olur mu?

Hassas güneşten korunma, insanları D vitamini eksikliği riskine sokmaz. Çoğu insan için, düzenli günlük aktivite ve güneşe maruz kalma gibi durumlarda D vitamini seviyelerine ulaşılır.

Yaz aylarında, insanların çoğu yüzlerce güneş ışığına, kollarına ve ellerine veya en fazla UV periyodunun her iki tarafındaki cildin eşdeğer alanlarına birkaç dakika kala, çoğu gün yeterli miktarda D vitamini seviyesini koruyabilir. haftanın.

Avustralya’nın güney bölgelerinin sonbahar ve kışlarının sonlarında UV İndeksi 3’ün altına düştüğünde, günün ortasında açık havada zaman geçirilir ve bazı ciltler açığa çıkar.

Kışın, Avustralya’nın kuzey kesimlerinde, insanlar günlük faaliyetlerini sürdürmek için yeterli miktarda D vitamini seviyesini korumaya devam edecekler, bu yüzden kasten UV radyasyonuna maruz kalma arayışı içinde olmaları gerekmez.

Önceki İçerikGüneş Yanığı Önleme
Sonraki İçerikGüneş Yanığı Tedavileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz